Prima pagină » Eu Primar » Astrid Fodor, primul primar ales la Sibiu după Klaus Iohannis

Astrid Fodor, primul primar ales la Sibiu după Klaus Iohannis

Astrid Fodor, primul primar ales la Sibiu după Klaus Iohannis
Biroul Electoral Municipal Sibiu a terminat luni numărătoarea voturilor, stabilind că Astrid Fodor, din partea Forumului Democrat al Germanilor din România,este noul primar al Sibiului, locul al doilea fiind ocupat de fostul prefect Ovidiu Sitterli (PSD), iar al treilea clasat este Răzvan Pop (PNL).

Potrivit numărătorii finale al Biroului Electoral Municipal Sibiu, Astrid Cora Fodor (FDGR) a fost votată de 27.948 de sibieni – 57,13%, Ovidiu Ioan Siterli (PSD) a fost votat de 18,8%, iar Răzvan Codruț Pop a primit încrederea a 5.339 de votanți 10,91%.

În ceea ce privește mandatele de consilieri locali în Consiliul Local Sibiu, FDGR a obținut 12 mandate, PSD va avea cinci mandate, iar PNL- patru mandate.

BEM precizează că PSD și PNL au mai primit câte un mandat la redistribuire, astfel că PSD va avea șase consilieri locali la Sibiu, iar PNL – cinci. Potrivit BEM, în municipiul Sibiu au fost 143.842 de alegători pe listele electorale, din care s-au prezentat la urne 50.141.

Totodată, în municipiul Sibiu au fost 48.922 voturi valabil exprimate și 1.219 voturi nule.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Mediafax
Avem IMAGINILE momentului! Apropiații lui Bolojan fac strategii într-un restaurant discret din București, în toiul crizei politice
Digi24
Doi pensionari au devenit milionari în euro după ce au dat statul în judecată în urma unor lucrări împotriva inundațiilor
Cancan.ro
A murit Lucian Isar, fostul concurent de la Românii au talent. Avea doar 44 de ani 😢
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea, apariție incendiară! Costumul de baie i-a scos în evidență formele generoase
Mediafax
VESTE BUNĂ pentru toți românii! Ce se va întâmpla cu facturile la gaze naturale de la 1 iulie
Click
Luminița Anghel, în doliu. Sora cântăreței s-a stins din viață: „S-a dus alături de părinții noștri iubiți”
Digi24
„Benzinăria Moscovei” este în flăcări. Ucraina a atacat una dintre cele mai mari rafinării din Rusia. Mesajul lui Zelenski
Cancan.ro
ULTIMUL mesaj al Mariei, tânăra de 21 de ani care a fost aruncată în gol fără coardă de siguranță. Și-ar fi prevestit moartea 😲
Ce se întâmplă doctore
Care a fost, de fapt, cauza morții turistului german care a intrat în apa mării la Mamaia. Legiștii au rămas șocați
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Armele secrete ale Ucrainei: Tancurile vechi devin letale cu „creier” UE
Descopera.ro
O planetă potențial locuibilă la doar 10 ani-lumină de Pământ!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Domnule doctor, eu tot văd capre negre!
Descopera.ro
Boom-ul Inteligenței Artificiale începe să pună presiune pe rețelele electrice din întreaga lume Roxana – Ioana