Prima pagină » Puterea Gândului » Iohannis, girantul acestui Parlament

Iohannis, girantul acestui Parlament

Iohannis, girantul acestui Parlament
Președintele nu are nicio scuză - poate, cel mult, aceea că s-a gândit la liniștea mandatelor sale, acceptând un blat politic.

Și n-ar avea cum să fie altfel, câtă vreme, cu toții, sunt o apă și-un pământ: liberali, pesediști, uneperiști, aldiști, udemeriști și cine mai știe câte feluri de blatiști.

Ai zice că, pe canicula asta „insolantă”, singurul care mai opintește la menținerea democrației în meleag e nevorbitul nostru președinte, care tace și le face.

Cum spuneam mai sus, după ce a cerut reexaminarea proiectului de modificare a Statutului aleșilor locali, potrivit căruia primarii și președinții de consilii județene pot rămâne pe funcție chiar dacă sunt condamnați la închisoare cu suspendare – nu și dacă sunt condamnați cu executare -, Iohannis a contestat actul normativ la CCR, pe motiv că „noua opțiune a legiuitorului este conjuncturală, nu ia în considerare un interes social real și vine în contradicție cu valorile sociale ocrotite prin lege”.

Iar Comunicatul Președinției sună așa: „Intervenția legislativă asupra art.9 lit. f) și art. 15 lit. e) din legea dedusă controlului de constituționalitate conduce la interpretarea că se permite continuarea exercitării mandatului de consilier local, consilier județean, primar și președinte al Consiliului Județean de către o persoană condamnată penal printr-o hotărâre judecătorească definitivă la o pedeapsă privativă de libertate cu suspendarea executării pedepsei (art. unic pct.1 și 2 din lege). Considerăm că, fie completarea realizată nu poate fi interpretată decât în sensul jurisprudenței constante a Curții Constituționale ce nu face distincție în funcție de modalitățile de individualizare judiciară a pedepsei, ci menționează doar faptul că pedeapsa privativă de libertate trebuie executată (în formele prevăzute de legislația penală în vigoare), fie intenția legiuitorului a primit o redactare defectuoasă, ipoteză în care aceasta nu respectă nici cerințele de claritate și previzibilitate a legii, așa cum rezultă acestea din art. 1 alin. (5) din Constituție și au fost dezvoltate în jurisprudența Curții Constituționale, și nici exigențele principiului egalității, așa cum rezultă acesta din art.16 din Constituție”.

Am inserat aici acest text, ca să nu spună cineva că n-a spus-o.

Pentru că și eu am s-o spun, acum, din nou: să dea Dumnezeu ca, CCR, în noua sa componență, să mai ia, vreodată, în seamă, ceea ce face și spune președintele. Părerea mea, pe care am mai exprimat-o aici, este că toate aceste acțiuni sunt târzii și aproape inutile.

PENTRU COMENTARII VĂ AȘTEPT PE PAGINA DE FACEBOOK – MARIAN SULTĂNOIU

Tot ceea ce se-tâmplă acum, în Parlament, este consecința refuzului lui Klaus Iohannis de a organiza alegeri anticipate, după demisia lui Ponta.

Este primul care ar fi trebuit să ia în calcul posibilitatea creării, în acest for legislativ, a unei opoziții la democrație, inițiată și condusă de majoritatea pesedist-aldist-uneperistă, ca ultimă redută în războiul dus cu președinția și ruina politic-„opozantă” PNL-PDL.

Președintele nu are nicio scuză – poate, cel mult, aceea că s-a gândit la liniștea mandatelor sale, acceptând un blat politic.

Personal, cred că este direct răspunzător de erodarea imaginii sale, ca președinte, dar, mai ales, de decontul politic suferit de PNL, în urma instalării unui guvern de tehnocrați fricoși și, la fel, de blatiști.

Cum ar putea fi altfel, câtă vreme guvernarea sa aparentă se sprijină pe cel puțin două eșaloane politice, cu o componență, în majoritate, pesedistă, completate cu ceva relicve useliste?

Recomandarea video

Mediafax
Nicușor Dan, despre delegația României la Washington: „Prezența noastră clarifică relația bilaterală după dubiile din 2024”
Digi24
Soldații SUA sunt copleșiți de atât de multe date de pe câmpul de luptă, încât e nevoie de inteligența artificială pentru sortare
Cancan.ro
Tovarășul lui Alex Bodi l-a înfruntat pe 'Măcelarul lui Bebino'. Avem imaginile întâlnirii de gradul 0
Prosport.ro
FOTO. Transformarea Larisei Iordache. Cum arată după ce a născut
Adevarul
Forțele ucrainene distrug sistematic apărarea antiaeriană rusă din teritoriile ocupate. Un elicopter Ka-27, lovit în Crimeea
Mediafax
„Care activitate? Că aia de judecată, sigur nu”. Șefa Inspecției Judiciare răspunde după ce mai mulți magistrați s-au plâns că nu mai au acces la alte dosare decât cele în care lucrează. Cum au, de fapt, acces procurorii la dosare
Click
A ajuns de la o pensie de 850 € la venituri de 3.500 €. Metoda folosită de un pensionar de 77 de ani
Digi24
Un aliat al lui Putin amenință puterile europene cu represalii dacă vor confisca nave din „flota fantomă” a Rusiei
Cancan.ro
Au apărut noi detalii despre cazul românului care a încercat să răpească o fetiță în Italia. Bărbatul ar fi acționat la...
Ce se întâmplă doctore
Cum arată și ce face astăzi Ana Paula Arósio? Actrița din „Terra Nostra” e total schimbată. Nimeni nu o mai recunoaște
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Foto / Controalele cu radarul pistol scot la iveală mai mult decât depășirea vitezei legale. Ce au găsit polițiștii în trafic
Descopera.ro
Descoperire ȘOC într-o peșteră din România
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: -Eram cu iubita în pat, când am primit un mesaj...
Descopera.ro
Țara vecină cu România considerată „noua Mallorca” de către experții în turism