Prima pagină » IT&C » Care este vârsta potrivită pentru a-i da unui copil un smartphone

Care este vârsta potrivită pentru a-i da unui copil un smartphone

Care este vârsta potrivită pentru a-i da unui copil un smartphone
Detalii în articol

Dacă în 2012 vârsta medie la care copiii din societățile vestice primeau un smartphone era 12 ani, acum aceasta a scăzut la 10 ani, potrivit unui studiu al firmei de cercetare a pieței Influence Central. Unii copii au propriul telefon la vârste mult mai mici, inclusiv la vârsta de 4 ani. Ioana i-a dat băiatului ei gadgeturi să se joace cu ele încă de la vârsta de trei ani, deoarece, potrivit ei, erau singurele lucruri care îl linișteau. De la vârsta de 4 ani, copilul are propriul lui telefon inteligent, un model mai vechi din familie și știe să îl folosească înainte de a învăța să scrie sau să numere. „Nu știu dacă este bine sau nu faptul că are propriul smartphone. A fost un copil agitat și telefoanele, tabletele și alte electronice erau singurele lucruri care îl linișteau. Cred și că, într-un fel, nu te poți opune evoluției tehnologiei”, mi-a declarat ea. Partea bună în acest caz este că cel mic nu a devenit dependent de gadget. „În weekend-uri și vacanțe se joacă în continuare cu copiii și are multe activități în aer liber. Se plimbă cu bicicleta, se joacă cu mingea. Uneori nu se atinge de smartphone toată ziua”, a mai spus Ioana.

„Cred că vârsta la care copii primesc propriul smartphone va continua să scadă, deoarece părinții s-au săturat să le dea copiilor telefoanele lor pentru a se juca”, a declarat Stacy DeBroff, directorul executiv al  Influence Central, pentru New York Times.

James P. Steyer, directorul executiv al organizației non-profit Common Sense Media, care testează conținute și produse dedicate familiilor, are o regulă strictă pentru proprii copii: aceștia vor primi smartphone-uri atunci când ajung la liceu. Steyer spune că așa cei mici vor învăța să pună pe preț pe comunicarea față în față și vor ajunge să aibă o rezistență mai mare la tentații.

Potrivit studiilor efectuate până acum, cu cât un copil primește un telefon inteligent mai târziu, cu atât mai bine. Asta deoarece smartphone-urile distrag atenția copiilor de la cel mai important lucru din viața lor, școala, și îi expun la riscuri precum hărțuirea online, sexting-ul sau pedofili.

Datele organizației Salvați Copiii arată că unul din doi copii a fost hărțuit în mediul online în ultimul an, iar din cele 1,8 miliarde de imagini încărcate zilnic pe internet, 720.000 prezintă scene de pornografie infantilă, însemnând 0,03% din total. Mai mult, conform Bitdefender, circa 500 de imagini cu copii abuzați sexual (imagini reale sau editate) sunt vândute online la fiecare 60 de secunde, iar una din cinci fete și unul din zece băieți vor suferi forme diverse ale abuzului sexual în mediul online până la vârsta de 18 ani. Totodată, o treime dintre copiii cu vârste între 7 și 17 ani au fost expuși conținutului pornografic în ultimele 12 luni.

Citește în continuare pe go4it.

Recomandarea video

Mediafax
Nicușor Dan, despre delegația României la Washington: „Prezența noastră clarifică relația bilaterală după dubiile din 2024”
Digi24
Soldații SUA sunt copleșiți de atât de multe date de pe câmpul de luptă, încât e nevoie de inteligența artificială pentru sortare
Cancan.ro
Tovarășul lui Alex Bodi l-a înfruntat pe 'Măcelarul lui Bebino'. Avem imaginile întâlnirii de gradul 0
Prosport.ro
FOTO. Transformarea Larisei Iordache. Cum arată după ce a născut
Adevarul
Forțele ucrainene distrug sistematic apărarea antiaeriană rusă din teritoriile ocupate. Un elicopter Ka-27, lovit în Crimeea
Mediafax
„Care activitate? Că aia de judecată, sigur nu”. Șefa Inspecției Judiciare răspunde după ce mai mulți magistrați s-au plâns că nu mai au acces la alte dosare decât cele în care lucrează. Cum au, de fapt, acces procurorii la dosare
Click
A ajuns de la o pensie de 850 € la venituri de 3.500 €. Metoda folosită de un pensionar de 77 de ani
Digi24
Un aliat al lui Putin amenință puterile europene cu represalii dacă vor confisca nave din „flota fantomă” a Rusiei
Cancan.ro
Au apărut noi detalii despre cazul românului care a încercat să răpească o fetiță în Italia. Bărbatul ar fi acționat la...
Ce se întâmplă doctore
Cum arată și ce face astăzi Ana Paula Arósio? Actrița din „Terra Nostra” e total schimbată. Nimeni nu o mai recunoaște
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Foto / Controalele cu radarul pistol scot la iveală mai mult decât depășirea vitezei legale. Ce au găsit polițiștii în trafic
Descopera.ro
Descoperire ȘOC într-o peșteră din România
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: -Eram cu iubita în pat, când am primit un mesaj...
Descopera.ro
Cum a reușit România să exporte banane în valoare de 3,4 milioane de euro?