Prima pagină » Puterea Gândului » Dezvrăjirea lui Donald J. Trump

Dezvrăjirea lui Donald J. Trump

Dezvrăjirea lui Donald J. Trump
26 de ore - atât va dura vizita președintelui Trump în Israel.

În dimineața zilei de 22 mai, la ora 11, Air Force One va ateriza din Arabia Saudită pe aeroportul Ben Gurion din Tel Aviv, iar pe 23 mai. la ora 13, va decola spre întâlnirea cu Papa.

Nu se poate ocoli faptul că fostul președinte Barack Obama –  care și-a început vizitele internaționale încă din prima lună a șederii la Casa Albă – a acolit ostentativ Israelul până la începutul celui de-al doilea mandat, în martie 2013. În Arabia Saudită, în schimb, și în Egipt, a ajuns încă din iunie 2009 (la Cairo a rostit celebrul discurs „Un nou început”), iar la Vatican – la câteva zile distanță (Papă era atunci Benedict al XVI-lea).

Israelul este încă un stat militarizat, a cărui armată se bazează pe sistemul rezerviștilor. „Un civil nu e altceva decât un militar aflat în permisie” e calamburul care circulă. Niciodată de la crearea sa statul Israel n-a primit mai mult ajutor din partea Statelor Unite ca astăzi (măcar și pentru asta ar putea să atenueze  din aversiunea față de Obama).

Donald J. Trump coboară (la propriu, din avion, fiindcă altfel termenul pentru cei care se îndreptă spre Ierusalim e aliyah, „a urca”)  pe Pământul Făgăduinței într-un an jubiliar – o jumătate de secol de la reîntregirea Ierusalimului. (E vorba despre Războiul de Șase Zile, din iunie 1967, în urma căruia Israelul a cucerit teritorii ale Iordaniei, Siriei și Egiptului, anexând Ierusalimul de Est). Acesta e motivul pentru care o serie de surse au răspândit informația că președintele Americii va anunța pe 22 mai mutarea ambasadei la Ierusalim – promisiune făcută în campanile și imediat după instalarea la Casa Albă, dar amânată precaut, fiindcă Administrația Trump nu are nici un interes să stârnească mânia sunniților, tocmai acum când dorește să-i unească în jurul obiectivului comun numit „contraterorismul” și a dușmanului comun numit „Iran”.

Nici zvonul că s-ar putea ca Donald J. Trump să țină un discurs fulminant nu altundeva decât la Masada (cuvântul înseamnă chiar „fortăreață”) nu e foarte de luat în seamă. S-o fi găsit, totuși, cineva să-i atragă atenția, dacă a dorit cumva s-o facă (desigur, nu trimisul special Greenblatt, nici ambasadorul Friedman, nici ginerele-consilier) că Masada e un puternic simbol al sionismului.

Pe 23 mai, președintele Statelor Unite va ajunge și la Betlehem, în Cisiordania, unde se va întâlni din nou cu Mahmud Abas (care i-a fost oaspete în urmă cu câteva zile).

Cât despre nădejdea că va pune măcar prima piatră a păcii, Donald Trump, măcar acum, aflat la fața locului, va fi nevoit să se dezobișnuiască să mai creadă în miracole politice. Cu puțin noroc, dezvrăjirea sa totală se va petrece când va reuși, în sfârșit, să aștearnă un proiect.

Recomandarea video

Mediafax
Alexei Navalnîi a fost otrăvit. Acuzații grave aduse Rusiei de cinci state europene
Digi24
Militarii NATO, învinși de ucraineni. Un exercițiu a arătat cum o echipă mică de operatori de drone a câștigat în fața aliaților
Cancan.ro
Un nou caz Iorgulescu? În ce țară ar fi fugit Victoraș Micula după ce a fost condamnat la închisoare!
Prosport.ro
FOTO. Mihaela Buzărnescu, apariție rară în costum de baie
Adevarul
Fostă patinatoare, jefuită și ucisă brutal. A fost împușcată în propria mașină, la doar 28 de ani
Mediafax
Stubb: Imperialismul și expansiunea sunt înscrise în ADN-ul lui Putin și al Rusiei
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Cancan.ro
De ce a ars femeia din mașina cuprinsă de flăcări în București, iar bărbatul a scăpat. Cum s-a petrecut tragedia
Ce se întâmplă doctore
O mai știți pe Fata Morgana?! Cum arată acum după ce a învins cancerul de piele. Imagini senzuale cu bruneta
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
România, printre ultimele locuri din lume la adopția de mașini electrice
Descopera.ro
Balcanii și Marile Puteri. Ce se întâmpla aici în anii 1912–1913
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O femeie goală pușcă primește în casă curierul. Îl duce în dormitor şi...
Descopera.ro
Neuroștiință și comportament social: De ce unii oameni par că nu simt niciodată jenă?