Prima pagină » Coronavirus » Spitalul militar modular din Constanța, etapa a doua. Ventilatoarele mecanice au fost deja puse în funcțiune -VIDEO

Spitalul militar modular din Constanța, etapa a doua. Ventilatoarele mecanice au fost deja puse în funcțiune -VIDEO

Imagini din timpul lucrărilor de montare și de asamblare a Sistemului Medical Modular de Intervenție și Tratament (SMMIT) de la Constanța / Sursa: MApN

Lucrările de montare și de asamblare a Sistemului Medical Modular de Intervenție și Tratament (SMMIT) de la Constanța continuă zilele acestea cu etapa a doua, în cadrul căreia se va instala și laboratorul de analize PCR.

Militarii din forțele navale și forțele terestre au instalat corturile care alcătuiesc baza de campare, pe Stadionul Portul, pentru pacienții cu COVID19 izolați și carantinați. Au montat paturi noi și urmează să monteze grupurile electrogene și instalațiile electrice, a transmis miercuri Ministerul Apărării Naționale

„Din punct de vedere medical s-au terminat de instalat paturile, sistemul de ventilație cu presiune negativă a fost finalizat și ventilatoarele mecanice au fost puse în funcțiune, cele care au venit din dotarea spitalului”, a explicat locțiitorul Comandantului Sistemului Modular de Izolare și Tratament, Lt. Col. Mihai Ivan.

„În următoarea perioadă vom instala laboratorul de analize PCR și vom instala aparatul de radiologie mobil”, a adăugat lt. col. Mihai Ivan.

„Se lucrează într-un ritm intens, facem tot posibilul ca lucrările să se finalizeze cât mai curând”, a precizat Comandantul Spitalului Militar de Urgență Constanța „Dr. Alexandru Gafencu”, col. Dr. Aurel Trană.

Potrivit oficialului, înainte de operaționalizarea completă a spitalului vor exista două etaăe de decontaminare, una exterioară și una interioară, cu substanțe și tehnici diferite.

Primul spital modular militar – Spitalul Militar de Campanie ROL II, secție externă a Spitalului Militar Central –  a fost instalat în incinta Institutului Național de Gerontologie și Geriatrie „Ana Aslan” Otopeni, iar în cursul zilei de sâmbătă, 28 martie, când a fost vizitat de președintele Klaus Iohannis și premierul Ludovid Orban, a fost declarat operațional.

Recomandarea video

Mediafax
Băsescu anunță revenirea PSD: „O să-i iasă”
Digi24
„De acum înainte, Moscova nu mai doarme niciodată”. Cum a reușit Ucraina să încline balanța în favoarea sa în războiul dronelor
Cancan.ro
Cine era Amalia, doctorița moartă pe DN52. Femeia ar fi fost lovită cu mașina intenționat
Prosport.ro
FOTO. „Vreau să mori”. Mesajul pe care l-a primit campioana de la o „mamă cu trei copii”
Adevarul
Triunghiul Trump - Xi - Putin. Jocul de culise dintre SUA, China și Rusia și vestea neașteptată pentru România
Mediafax
Oficial! Wiz Khalifa, dat în urmărire generală de Poliția Română
Click
A renunțat la munca de birou și și-a construit o căsuță din panouri de paie: „Rămâneam fără bani și eram nevoit să mă împrumut”
Digi24
Reacția lui Traian Băsescu la criza politică: „Niște amatori de proastă calitate”. Ce crede despre alegerea unui premier tehnocrat
Cancan.ro
Nu a luat 150.000 euro! Câți bani a primit Dumbo de fapt, de la Pro TV, pentru că a câștigat Desafio: Aventura
Ce se întâmplă doctore
Cât câștigă Andra pentru un concert. Suma uriașă pe care o încasează artista. Măruță a dezvăluit TOT
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Droguri ascunse în bidoane de ulei și vândute la un service auto din Iași. „Vulcanizarea” costa între 500 și 1.000 de lei
Descopera.ro
O coliziune de proporții a lovit Calea Lactee!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O pescăriţă nervoasă, către pestişorul de aur – Ti-am spus să faci din bărbatul meu un armăsar!
Descopera.ro
260 de monumente gigantice a fost descoperite în deșertul Sahara, unde se intensifică o nouă goană după aur