Prima pagină » Coronavirus » CORONAVIRUS. Cine face bani în plină pandemie de Covid-19? Antibiotice Iași, profit în creștere cu 25%!

CORONAVIRUS. Cine face bani în plină pandemie de Covid-19? Antibiotice Iași, profit în creștere cu 25%!

CORONAVIRUS. Cine face bani în plină pandemie de Covid-19? Antibiotice Iași, profit în creștere cu 25%!

Pandemia de Covid-19 se dovedește aducătoare de profit pentru unele firme. Este cazul producătorului român de medicamente Antibiotice Iaşi, care printr-un comunicat remis marți, 12 mai, Bursei de Valori Bucureşti, anunță că a înregistrat un profit net în creştere cu 25% după primele trei luni din 2020!

Astfel, datorită facilităţii fiscale de scutire de impozit pentru profitul investit în echipamente tehnologice, Antibiotice Iași raportează un profit net pe 2020 de 4,08 milioane de lei!

„Ca urmare a veniturilor înregistrate şi a cheltuielilor efectuate, în trimestrul I anul 2020 profitul brut este în valoare de 4,19 milioane lei, în creştere cu 1% în comparaţie cu valoarea înregistrată în aceeaşi perioadă a anului precedent. Profitul net este în valoare de 4,08 milioane lei, cu 25% mai mare decât valoarea înregistrată în trimestrul I din 2019 (3,27 milioane lei) şi se datorează facilităţii fiscale de scutire de impozit pentru profitul investit în echipamente tehnologice”, se arată în raportul companiei.

Totodată, profitul din exploatare a crescut, la 31 martie, cu 6%, până la 5,45 milioane de lei, iar veniturile din vânzări au urcat și ele la 73,63 milioane de lei, cu 13% mai mari decât valoarea înregistrată la finalul trimestrului I al anului anterior.

Datorii de peste 300 de milioane!

Datoriile totale ale Antibiotice Iaşi se cifrau la 301,2 milioane de lei.

„Începutul anului 2020 a fost marcat de provocări majore în toate domeniile vieţii, datorate pandemiei de Covid-19. Viaţa oamenilor, implicit cea a afacerilor, nu va mai fi cu siguranţă la fel şi vor fi multe de învăţat de către guverne, autorităţi medicale, producători, jucători din domeniul farmaceutic şi consumatori, deopotrivă, pentru că niciodată lumea nu a traversat, în epoca modernă, o criză de sănătate publică de o asemenea amplitudine.

În contextul acestei pandemii, Antibiotice a demonstrat că este solidară cu sistemul de sănătate din România, continuând activitatea de producţie şi livrare de medicamente generice, utilizate în tratarea simptomelor de coronavirus, cât şi în numeroase terapii şi având capacitatea de a produce pe fluxurile proprii şi alte medicamente care în astfel de momente să fie la îndemâna profesioniştilor din domeniul medical pentru tratarea pacienţilor vulnerabili”, mai arată Antibiotice Iași în comunicatul de presă.

Recomandarea video

Mediafax
Presa maghiară despre alegerile de la București: „Aproape nimănui nu i-a păsat cine va fi noul primar”
Digi24
George Simion: „Democrația a fost călcată în picioare”. Reacția liderului AUR după închiderea urnelor
Cancan.ro
Prima gafă de primar a lui Ciprian Ciucu! L-a atacat direct pe Nicușor Dan: 'Mi-a scăpat acest lucru'
Prosport.ro
FOTO. Parcă sunt surori! Cum arată mama Jaquelinei Cristian, jucătoarea română care a încasat peste 1 milion de dolari în 2025
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Situație incredibilă într-o comună din Botoșani: după tată și mamă, a venit rândul fiicei să conducă primăria
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
AUR a recunoscut că Anca Alexandrescu a pierdut alegerile. Ce a spus Simion despre relația cu Georgescu
Cancan.ro
Vin ninsorile în București, mai devreme decât ne așteptam. Pe ce dată ninge, potrivit meteorologilor Accuweather
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
UE s-a răzgândit și nu mai interzice motoarele diesel. Dar impune anumite condiții
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Somnul sănătos începe în intestin. Ce au aflat cercetătorii?