Prima pagină » Coronavirus » GALAȚI. Situaţie bizară: Director DSP înlocuit din funcţie, iar noul şef refuză să ocupe poziţia

GALAȚI. Situaţie bizară: Director DSP înlocuit din funcţie, iar noul şef refuză să ocupe poziţia

GALAȚI. Situaţie bizară: Director DSP înlocuit din funcţie, iar noul şef refuză să ocupe poziţia
GALAȚI. Situaţie bizară: Director DSP înlocuit din funcţie, iar noul şef refuză să ocupe poziţia / Sursă Foto: Monitorul de Galați

 La Direcția de Sănătate Publică (DSP) Galați se întâmplă o situație bizară: șefa instituției a fost înlocuită din funcție printr-o decizie a Ministerului Sănătății, însă noul șef refuză să ocupe poziția, relatează Mediafax.

Schimbarea din funcție, dispusă prin decizia Ministerului Sănătăţii:

Schimbarea din funcţie a fost dispusă printr-o decizie a Ministerului Sănătăţii la puţin timp după ce judeţul Galaţi a ajuns pe locul doi în plan naţional, în ceea ce priveşte numărul de decese cauzate de coronavirus.

Reprezentanţii Direcţiei de Sănătate Publică Galaţi spun că înlocuirea nu are legătură cu situaţia epidemiologică din regiune şi că fosta directoare a refuzat să i se prelungească mandatul.

„Doamna Liliana Moise ocupă în acest moment poziţia de şef Serviciu Compartiment Control de Sănătate Publică în cadrul Direcţiei de Sănătate Publică Galaţi. Ea şi-a exprimat dorinţa de a nu i se mai prelungi promovarea pe funcţie. Nu are legătură cu situaţia epidemiologică”, a declarat, pentru MEDIAFAX, purtătorul de cuvânt al DSP Galaţi, Liliana Iordăchescu.

Ministerul Sănăţii a numit o altă persoană la conducerea DSP Galaţi. Este vorba despre Sorina Honţaru, fost directore al Direcţiei de Sănătate Publică Argeş.

Aceasta a refuzat, însă, poziţia, a contestat decizia și nu s-a prezentat la post, deși a fost aşteptată, miercuri.

„Doamna numită de minister nu s-a prezentat la post. Ea era aşteptată astăzi (miercuri – n.r.) la Galaţi, nu a venit şi a contestat decizia. Acum nu avem nici o persoană la conducere, aşteptăm decizia ministerului”, a precizat Liliana Iordăchescu.

Sorina Honţaru a fost directoarea DSP Argeş până la jumătatea lunii aprilie când a fost înlocuită din funcţie de fostul comandat al Spitalului Militar Piteşti. În mod surprinzător, în urmă cu două zile, Honţaru a fost numită din nou în fruntea DSP Argeş şi apoi a primit ordin de detaşare la Galaţi.

Recomandarea video

Mediafax
Ce companii de stat au oferit prime de sărbători în 2025 și cât de mari au fost acestea. Care sunt campionii generozității
Digi24
Casetă metalică cu documente, descoperită sub talpa Cavalerului de pe acoperişul Castelului Corvinilor. Ce ascundea aceasta
Cancan.ro
CAUZA morții lui Ion Drăgan. Cine l-a găsit fără suflare în noaptea de Crăciun, de fapt
Prosport.ro
FOTO. Natalia Mateuț, spectaculoasă de ziua ei. Apariție rară a tatălui ei, legendarul Dorin Mateuț
Adevarul
Rusia amenință România și o acuză că împinge lumea spre un nou război mondial. „Indivizi cu conexiuni în KGB și GRU au acționat aici”
Mediafax
Visul unei femei, distrus de judecători: Nu poate avea copilul soțului decedat
Click
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Digi24
Rusia ar putea amplasa noi rachete hipersonice la o fostă bază aeriană din Belarus: „Extinde raza de acțiune în Europa”
Cancan.ro
ULTIMUL mesaj al lui Ion Drăgan. Ce a postat artistul, cu câteva ore înainte să moară
Ce se întâmplă doctore
Mihai Voropchievici avertizează: Această zodie este vizată de o forță malefică, pe final de 2025
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Prezentare video Renault Clio 6. Dacia Sandero va primi același motor de 1,8 litri ca și modelul francez
Descopera.ro
Misterul Triunghiului Bermudelor, posibil rezolvat! Ce au descoperit doi seismologi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
Ce alimente pot face oamenii cei mai fericiți?