Prima pagină » Gândul Live! » Gândul LIVE. Roxana Bojariu, climatolog. „Poate la vară vor fi chiar și tornade”. Temperaturile ar putea fi de foc în lunile ce urmează

Gândul LIVE. Roxana Bojariu, climatolog. „Poate la vară vor fi chiar și tornade”. Temperaturile ar putea fi de foc în lunile ce urmează

Nicolae Oprea

Climatologul Roxana Bojariu a vorbit la Gândul LIVE despre fenomenele extreme din această perioadă și a precizat că au o intensitate foarte mare. În ceea ce privește vara care urmează, climatologul spune că ar putea fi una cu temperaturi foarte ridicate și este posibil să avem chiar și tornade.

Dacă vorbim de fenomene extreme, chiar dacă sunt normale pentru perioada din an, intensitatea lor este mult mai mare decât cea cu care eram obișnuiți în umră cu câteva decenii. Ați văzut covorul de grindină care acoperă zone destul de întinse. Cantitatea de precipitații tinde să creeze mai mereu inundații. Lucrurile acestea sunt un semnal al efectului încălzirii globale la scările noastre regionale și locale”, a decarat la Gândul LIVE Roxana Bojariu, climatolog.

Munca de acasă ar putea fi benefică pentru mediu

Roxana Bojariu a mai precizat că în această perioadă am învățat mai multe lucruri ce pot fi utile mediului pe viitor.

„Unele lecții le-am învățat în această peioadă, și unele modificări în viața de zi cu zi poate le facem acum mai ușor spre a ne integra mai bine în mediu, vorbesc aici de marile aglomerări urbane, de lucrul de acasă, de modificarea programului în așa fel încât să evităm aglomerările, și lucrul acesta are un rezultat asupra emisiilor din marile aglomerări, dar și asupra poluării locale”, a mai spus climatologul la emisiunea Gândul LIVE.

Potrivit Roxanei Bojariu, natura are posibilități extraordinare de a se reface.

„Dacă suntem înțelepți, putem aduce și noi mari beneficii. Totul este să găsim calea în sensul naturii, nu împotriva ei”.

Ce spune climatologul legat de vara ce vine

„Putem spune că temperaturile în vara care vine au șanse foarte mari să fie peste media intervalului de referință 1993 – 2016. Nu putem să spunem cu cât peste medie și când va fi valul de căldură. Probabil că vor fi și furtuni puternice, poate chiar tornade”, a mai spus Roxana Bojariu la emisiunea prezentată de Emma Zeicescu.

Recomandarea video

Mediafax
Bloomberg: România a cheltuit 1 miliard de euro pentru a-și apăra moneda în timpul declinului global din martie
Digi24
Ucraina a atacat ultima mare conductă prin care ajunge petrolul rusesc în Europa, acuză Gazprom
Cancan.ro
IMAGINI de la priveghiul Crinei Hisum, tânăra din Câmpulung Moldovenesc care murit după ce a căzut de la etajul 5 al unui bloc
Prosport.ro
Gigi Becali i-a pus un teanc de bani în mână lui Alexandru Tudor! Avem imaginile cu gestul surprinzător
Adevarul
Afacerea de succes a unui elev de 17 ani: cumpără depozite cu 100 de dolari și vinde „comori” pe eBay de mii de euro
Mediafax
Ucrainenii preiau o afacere bănoasă în România. Fabrica din Roman devine platformă-cheie de producție în UE și la nivel internațional
Click
Două zodii vor avea parte de un miracol în Săptămâna Patimilor. Sunt binecuvântate de Divinitate înainte de Paște, o perioadă luminoasă le așteaptă
Digi24
„Alegeri inechitabile în Ungaria.” De ce e Viktor Orban atât de greu de învins
Cancan.ro
Trupul medicului Cristian Staicu nu poate fi ridicat de la IML. Ancheta morții sale se complică
Ce se întâmplă doctore
Ce mai face Alina Plugaru și din ce își câștigă acum banii. Actrița s-a retras din viața publică și și-a schimbat complet viața: „Nu mă mai interesează”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
2026: Dacă ridici ștergătorul unei mașini parcate neregulamentar riști dosar penal. Se consideră infracțiune
Descopera.ro
Dovedit științific! Cei care fumează au creierul mai mic
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ahmed: – La mine în țară poți să ai 4 neveste!
Descopera.ro
Războiul din Iran este cea mai gravă criză de petrol din istorie: „Luna aprilie va fi mult mai gravă”