Prima pagină » Diverse » CLUJ-NAPOCA. Piesa ”vedetă” a autoturismului care a atras, în ultimele luni, autorii de furturi. Mecanic: ”În interior sunt materiale prețioase: platină, aur şi încă vreo două componente foarte costisitoare”

CLUJ-NAPOCA. Piesa ”vedetă” a autoturismului care a atras, în ultimele luni, autorii de furturi. Mecanic: ”În interior sunt materiale prețioase: platină, aur şi încă vreo două componente foarte costisitoare”

CLUJ-NAPOCA. Piesa ”vedetă” a autoturismului care a atras, în ultimele luni, autorii de furturi. Mecanic: ”În interior sunt materiale prețioase: platină, aur şi încă vreo două componente foarte costisitoare”

Poliţiei municipiului Cluj-Napoca  au fost alertaţi de unii proprietari despre  furturi de piese auto, metale se pot valorifica rapid pe piața neagră, spun mecanicii. Se pare că catalizatoarul mașinii este piesa cea mai căutată, pentru metalele preţioase din interior. 

Un proprietar al unei mașini spune că zgomotul puternic i-a atras atenția:

”În momentul în care am pornit maşina, am sesizat că sună foarte tare, am coborât din ea, m-am uitat pe sub maşînă, întrucât zgomotul venea de sub maşînă, şi am văzut nişte ţevi care pur şi simplu atârnau.”

Piesa vedetă-catalizatorul

Un alt șofer a declarat că elemente ale eșapamentelui ar fi fost tăiate, în ideea de a se fura catalizatorul, pentru că sunt destul de valoroase.

Răduța Ciorca, păgubită: “Am dus-o la un mecanic şi mi-a spus că anumite elemente ale eșapamentelui ar fi fost tăiate, în ideea de a se fura catalizatorul. Am reparat-o, evident, după care un prieten mi-a spus că au fost furate multe catalizatoare în ultima perioadă, întrucât se pare că sunt destul de valoroase. Am întrebat vecinii, însă nu ştia nimeni, nu auzise nimeni nimic.”

Zgomotele puternice trădează lipsa piesei, în lipsa căreia noxele ajung în mașînă. Mecanicii spun că tot mai mulţi clienţi s-au plâns că s-au trezit fără această componentă.

Ce declară proprietarul unui atelier auto

Florin Sturz, proprietar atelier auto: ”În ultimele două-trei luni, chiar am constatat că sunt mai dese întâmplările astea. Asta este piesa vedetă. Interesul e pentru cutia asta, pentru metalele preţioase din interior. Din câte am înţeles, platină, aur şi încă vreo două componente foarte costisitoare. Când se fură catalizatorul, se distruge şi tubul flexibil, se mai distruge şi sonda, şi la modelele mai vechi, undeva pe la 1.000 de lei ar fi dauna clientului.”

Deşi nu toţi păgubiţii depun plângere, în Cluj-Napoca poliţiştii au fost alertaţi de unii proprietari

Beatrice Milonean, purtător de cuvânt IPJ Cluj: “La nivelul Poliţiei municipiului Cluj-Napoca s-a constituit un grup de lucru a cărui scop este de a monitorizarea aceste tipuri de infracţiuni, identificarea autorilor, şi tragerea acestora la răspundere penală. Până în acest moment, o persoană a fost reţinută de către poliţişti pentru 24 de ore.”

Poliţiştii spun că mai au în vizor şi alţi suspecţ

Recomandarea video

Mediafax
Țara care caută 16 oameni pentru un sejur de vis, totul gratuit
Digi24
Ludovic Orban: Nicușor Dan e președinte jucător la cacealma, dacă vine cu propuneri ca Eugen Tomac. Ar fi o petardă politică
Cancan.ro
Câți bani cere Georgiana Lobonț ca să-ți cânte la nuntă, în 2026? Care este tariful pentru o oră sau pentru toată noaptea
Prosport.ro
FOTO. Imagini cu Jordan Chiles în costum de baie. Rivala Anei Bărbosu profită de timpul liber
Adevarul
România, „jucător” prima dată în istorie la Washington? Expert în diplomație: „Există costuri dacă vrem să ni se audă vocea”
Mediafax
FT: Salariile reale încep să scadă în toate marile țări dezvoltate. Care este perspectiva
Click
Au revenit cu tractorul pe ogor! Dan Negru conduce un „monstru agricol” de 40.000 de euro: „Dacă statul ar ține cu țăranii români…”
Digi24
Misiune ieșită din comun: Polițiști deghizați în dansatoare pentru a prinde un traficant de droguri Data publicării: 26.05.2026 16:44
Cancan.ro
Sile Cămătaru, despre împrumuturile acordate lui Gigi Becali: "Îmi dădea dolari vechi și...' Detalii nemaiauzite
Ce se întâmplă doctore
Imagini explozive cu fosta iubită a lui Dorian Popa! Cum arată Babs la 42 de ani. Și-a făcut mai multe operații estetice
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Cât costă parcarea în București, și cum faci să plătești MAI PUȚIN?
Descopera.ro
Ce țări sunt în Eurasia? Mulți oameni greșesc!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Bubulino, ce face ăsta sub pat ?!
Descopera.ro
Cristi Hrubaru vine la „Podcast cu Prioritate” #101 by ProMotor. Discuții despre motociclete, mașini, rock și proiecte caritabile