Prima pagină » Diverse » Medic de la Terapie Intensivă ”Floreasca”: ”Numărul de infectări va continua să crească. Nu vom ajunge în colaps medical, însă…”

Medic de la Terapie Intensivă ”Floreasca”: ”Numărul de infectări va continua să crească. Nu vom ajunge în colaps medical, însă…”

Medic de la Terapie Intensivă ”Floreasca”: ”Numărul de infectări va continua să crească. Nu vom ajunge în colaps medical, însă...”
Primarul din Câmpia Turzii a fost confirmat cu COVID-19

Grupul de Comunicare Strategică a transmis și astăzi, din păcate, că România depășește pragul de 2.000 de infectări – în 24 de ore -, iar medicul Radu Țincu, de la Secția de Terapie Intensivă a Spitalului ”Floreasca” avertizează că ne aflăm pe o nedorită pantă ascendentă.

Medicul Țincu pleacă de la premisa că tot ceea ce se întâmplă în aceste zile, la nivel medical, este doar începutul, iar numărul infectărilor cu noul coronavirus ar putea să crească. Acesta este, de altfel, rezultatul ”măsurilor de relaxare din septembrie”, fiindcă oamenii nu au respectat toate regulile sanitare necesare.

O creștere a numărului de cazuri pozitive cu 30-35% va avea, în cel mai scurt timp, un impact deosebit de puternic, din cauză că pacienții care sunt internați la Terapie Intensivă vor dezvolta ”forme severe ale bolii”.

”Cred că este doar începutul. Acest număr va continua să crească în perioada următoare. Este rezultatul măsurilor de relaxare din septembrie, care nu au fost însoțite de respectarea cu strictete a regulilor sanitare. Măsurile sunt binevenite, dar aceste măsuri trebuie să fie primite cu maxima responsabilitate și cu respectarea măsurilor sanitare. Am avut două praguri care au fost depăşite în această lună, de la 1.300-1.400 de cazuri la 1.700 şi iată acum la 2.000 de cazuri. Sunt creşteri de 30-35% care vor avea un impact puternic, peste câteva zile, în secţiile de Terapie Intensivă, pentru că o parte dintre aceşti pacienţi vor dezvolta forme severe ale bolii”, este de părere medicul Radu Ţincu, potrivit Digi 24.

Radu Țincu: ”Nu o să vedem imaginile de coşmar pe care le-au văzut ţările vestice”

Problema locurilor de la Terapie Intensivă rămâne prioritară, însă medicul Țincu spune că România nu va ajunge în ”colaps medical”, deoarece încă există secții de Terapie Intensivă care pot oferi sprijin.

Dar este nevoie de responsabilizare maximă, în acest context medical îngrijorător, fiindcă dislocarea paturilor de Terapie Intensivă din sistemul național de sănătate va amprenta negativ ceilalți pacienți aflați în spitalele generale.

”În multe secţii de Terapie Intensivă nu mai sunt locuri, iar acest lucru se va menţine. Chiar dacă nu vom înregistra o creştere spectaculoasă a numărului de cazuri, dacă vom menţine câteva zile această cifră de peste 2000 de cazuri, peste o săptămână vom avea o capacitate a secţiilor de Terapie Intensivă pentru pacienţii COVID depăşită. Nu vom ajunge în colaps medical, nu o să vedem imaginile de coşmar pe care le-au văzut ţările vestice pentru că încă mai avem secţii de Terapie Intensivă care pot veni în ajutorul pacienţilor, însă acest lucru trebuie privit cu maximă responsabilitate pentru că atunci când vom disloca paturi de Terapie Intensivă din sistemul naţional de sănătate, acest lucru va avea un impact negativ pentru ceilalţi pacienţi, care nu vor mai avea loc să fie trataţi în spitalele generale”, mai spune medicul Radu Țincu.

”Aceste cifre şi sfaturi trebuie să crească responsabilitatea pentru că, chiar dacă de mâine vom respecta cu stricteţe aceste măsuri e nevoie de o perioadă de câteva săptămâni pentru a putea să stingem toate focarele şi transmiterea intracomunitară. Lucrurile nu vor reintra în normal imediat din momentul în care oamenii vor respecta măsurile sanitare”

Medicul Radu Țincu

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Mediafax
Legea care schimbă jocul. Cum poate fi DEMIS acum un președinte al României
Digi24
„Nu va exista niciun MiG”. Polonia refuză să mai transmită Ucrainei avioane de luptă. Motivele invocate de Varșovia
Cancan.ro
BREAKING | Rezultatele de la Evaluarea Națională 2026 au fost publicate
Prosport.ro
Ioana Țiriac, apariție exotică! Moștenitoarea imperiului Țiriac s-a afișat cu abdomenul la vedere într-un cadru spectaculos
Adevarul
Un băiețel de 11 ani a murit de rabie după ce un liliac i s-a aşezat pe faţă. Cazul, extrem de rar, folosit de medici ca un avertisment
Mediafax
Berea pe stadioane, aprobată de Parlament! Vot decisiv pentru modificarea Legii 4
Click
Atentat cu bombă în Monaco, acolo unde își face veacul Mihaela Rădulescu. Reacția vedetei după explozia care s-a soldat cu trei victime
Digi24
De ce s-au prăbușit așa de multe clădiri în timpul cutremurelor din Venezuela și cum a rezistat Chile unor seisme mult mai puternice
Cancan.ro
Doliu în comunitatea RXF! Luptătorul George Radu a murit! Ce s-a întâmplat cu tânărul
Ce se întâmplă doctore
Cu ce a ajuns să se ocupe fiica lui Liviu Vârciu în America? Carmina e total schimbată: „De ce să îmi fie rușine?”
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Vestea momentului: Roboții umanoizi au început să fie închiriați cu ziua! Cât costă și ce știu să facă
Descopera.ro
În care religie nu ai voie să mănânci cartofi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ea e femeia cu care ți-am zis că-ți fac lipeala!
Descopera.ro
Știința din spatele ceștii: cum influențează forma vasului felul în care percepem aroma cafelei