Prima pagină » Alegeri parlamentare » Călin Popescu-Tăriceanu: „Preşedintele, conform Constituţiei, nu are dreptul discreţionar de a numi premierul pe care îl place”

Călin Popescu-Tăriceanu: „Preşedintele, conform Constituţiei, nu are dreptul discreţionar de a numi premierul pe care îl place”

Călin Popescu-Tăriceanu: „Preşedintele, conform Constituţiei, nu are dreptul discreţionar de a numi premierul pe care îl place”

Senatorul Călin Popescu-Tăriceanu consideră că propunerea de premier trebuie să vină din partea partidului care a obţinut cel mai mare scor, iar preşedintele Klaus Iohannis trebuie să respecte Constituţia şi votul cetăţenilor în acest sens, atrăgând atenţia că şeful statului „nu are dreptul discreţionar de a numi premierul pe care îl place pe diferite considerente”.

Tăriceanu: Preşedintele este obligat să respecte legea şi rezultatul votului

„Preşedintele trebuie să respecte Constituţia, aşadar trebuie să convoace partidele la consultări şi, în mod normal, partidul care a luat cel mai mare scor trebuie să fie partidul care face propunerea de premier. Preşedintele, conform Constituţiei, nu are dreptul discreţionar de a numi premierul pe care îl place pe diferite considerente, probabil politice, sau altele decât cele politice. El trebuie să respecte votul cetăţenilor. (…) Preşedintele este obligat să respecte legea şi rezultatul votului (…). Partidele care au intrat în Parlament, toate, într-un fel sau altul, sunt mai mult sau mai puţin calificate să poată accede într-o formulă majoritară. Vom vedea care este această formulă după ce vor începe discuţiile între partide, pe baza rezultatelor certe”, a afirmat Tăriceanu, duminică, la România TV.

Tăriceanu a apreciat că  urmează „faza complicată” a numărării voturilor

Călin Popescu-Tăriceanu a candidat pe primul loc pe lista pentru Senat a Pro România în Bucureşti. Potrivit rezultatelor exit-poll-ului realizat de CURS – Avangarde, Pro România a obţinut 5% din voturi la Senat şi 5% la Camera Deputaţilor.

Potrivit rezultatelor exit-poll-ului realizat de CURS – Avangarde, Pro România ar fi obținut doar 5%, exact pragul electoral, dar în marja de eroare, la alegerile parlamentare. Victor Ponta spune că, potrivit cifrelor Pro România, partidul va intra sigur în Parlament și le cere membrilor săi care sunt în secțiile de votare să fie atenți la numărarea voturilor.

Victor Ponta: Avem și noi sistem de numărătoare paralelă a voturilor. Cer celor 18.000 de colegi din secțiile de votare să fie foarte atenți

„Prezența foarte mică e un mare semn de întrebare pentru toți cei care am candidați. Pro România va fi în viitorul Parlament, cu o singură condiție: colegii mei din secțiile de vot să păzească voturile pentru că, după cum bine știți, partidele mici pierd la numărătoare. Mi-aș dori ca numărătoarea să fie corectă, dacă avem și obișnuitele probleme la numărătoare, legitimitatea viitorului Parlament și Guvern va sta sub un mare semn de întrebare. Nu cred că cineva are interesul să se întâmple ceva ilegal. Trebuie să văd care sunt colegii care mă vor însoți în viitorul Parlament. Mulțumesc celor care m-au votat!”, a spus Victor Ponta imediat după anunțarea primelor rezultate exit-poll.

„Îi rog pe cei peste 18.000 de colegi din secțiile de votare sa fie atenti”, a spus Ponta.

Recomandarea video

Mediafax
Irina Rimes, despre punctajul acordat României de Republica Moldova: Vreau să văd publicată lista juriului
Digi24
De ce nu poate elita de la Kremlin să-l înlăture de la putere pe Putin și ce poate face Occidentul ca să grăbească prăbușirea regimului
Cancan.ro
Cresc pensiile românilor cu 600 lei, de la 1 ianuarie 2027. Cine beneficiază de această mărire și care este condiția
Prosport.ro
FOTO. Iulia Pârlea, în costum de baie pe plaja din Grecia. Prezentatoarea TV pentru care s-au certat Marica şi Torje arată spectaculos
Adevarul
NYT: Israelul ar fi investit milioane de euro pentru a-și crește influența la Eurovision. Acuzații de lobby diplomatic și campanii masive de vot
Mediafax
Eurovision: Val de reacții negative în Moldova după ce juriul a oferit doar 3 puncte României
Click
O taiwaneză spune ce nu îi place în țara noastră. Ce o deranjează cel mai mult la români: „Nu m-am acomodat deloc cu asta”
Digi24
Controversă la Eurovision: Publicul din R. Moldova a acordat 12 puncte României, juriul doar 3. Reacția prezentatoarei Margarita Druță
Cancan.ro
Orașele din România în care plouă toată luna iunie. Meteorologii EaseWeather anunță cea mai ploioasă vară din mileniul trei
Ce se întâmplă doctore
Daniela Crudu, de nerecunoscut! Cum a ajuns să arate acum. Fanii sunt îngrijorați: „E bolnavă?”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Foto / Un ARO 243 de armată, scos la vânzare pe OLX. Cât cere proprietarul pentru modelul românesc produs în 1989
Descopera.ro
„Cine a înșelat o dată, va înșela mereu”: Un studiu amplu dezvăluie secretele infidelității
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Într-un restaurant select, un muzician se apropie de masa lui Bulă
Descopera.ro
În urmă cu 116 ani, Pământul trecea la o distanţă foarte mică pe lângă cometa lui Halley