Prima pagină » Coronavirus » Dr. Maria Nițescu, managerul de la „Matei Balș”: Pavilionul era în stare bună. Instalația, verificată recent

Dr. Maria Nițescu, managerul de la „Matei Balș”: Pavilionul era în stare bună. Instalația, verificată recent

Dr. Maria Nițescu, managerul de la „Matei Balș”: Pavilionul era în stare bună. Instalația, verificată recent

Managerul Spitalului „Matei Balș”, dr. Maria Nițescu, spune că instalațiile electrice din pavilionul care a ars fuseseră verificate recent, între 25-27 ianuarie 2021.

Aceasta nu își explică exact cum a avut loc incendiul devastator, soldat cu șapte victime.

„Pavilionul era în stare foarte bună”

„Situația acestui pavilion era foarte bună din punctul de vedere al instalațiilor, deși clădirea e foarte veche. Instalațiile au fost schimbate în totalitate, există contracte de mentenanță – verificare a acestor instalații”, a declarat dr. Nițescu într-un interviu acordat celor de la Spotmedia.

„Instalația electrică e verificată lunar în toate clădirile din Institut de către o firmă autorizată”, a mai precizat medicul.

Ultima verificare, foarte recentă

Ultima verificare a fost realizată în secția cu incendiul în perioada 25-27 ianuarie 2021 și în procesele verbale scrie clar ce a fost înlocuit sau reparat în fiecare salon de la „Balș”, a spus managerul.

Instalația de oxigen a fost pusă în funcțiune în decembrie, a mai precizat dr. Nițescu. „ A fost gândită tocmai pentru a elimina în totalitate tuburile de oxigen folosite la începutul pandemiei. Nevoia de oxigen a crescut de peste 20 de ori în Spital.

Acest pavilion are prize de oxigen pentru fiecare pat, în toate saloanele, la toate etajele.”

„Nu pot să înțeleg ce s-a întâmplat”

Astfel, tuburile de oxigen sunt eliminate în saloane.

„Oxigenul vine pe o o țeavă care este pusă în plinta din perete, unde există și restul circuitelor. În aceste condiții chiar nu pot să înțeleg ce s-a întâmplat.

De când am preluat funcția de manager, principalele mele griji au fost utilizarea oxigenului și căldura”, a mai spus managerul de la „Balș”.

Cine e Maria Nițescu, managerul Institutului ”Matei Balș”, unde a avut loc tragedia soldată cu cinci morți

Maria Nițescu,  medic primar specialist în igienă alimentară, conferențiar la Universitatea Carol Davila din București, este manager interimar al Institutului ”Matei Balș” din București, unde a avut loc un incendiu soldat cu șapte decese.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Mediafax
SCANDAL la Guvern! Sindicatul angajaților, atac la adresa lui Bolojan: La 17 august unde erați?
Digi24
Doi neozeelandezi au pedalat pe lângă Dunăre „de la izvor până la mare” și au documentat cea mai mare problemă din această vară
Cancan.ro
DRAMA neștiută a medicului rezident de 28 de ani care s-a aruncat de la etajul 14. De ce boală sufereau părinții lui
Prosport.ro
Ce a pățit o turistă la hotelul Simonei Halep din Mamaia: „Am făcut plângere la Poliție și la ANPC!”
Adevarul
Selecționerul Egiptului ar fi leșinat încercând să oprească o păruială între cele două soții ale sale
Mediafax
IREAL! Un al doilea război ar putea izbucni la granița României
Click
Detalii cutremurătoare despre drama medicului rezident care s-a sinucis. Ce se întâmpla în viața lui
Digi24
„O minune care mi-ar putea salva viaţa”. Câștigătoarea celui mai mare premiu din istoria jocului Loto 6/49 și-a ridicat banii
Cancan.ro
Cea mai nouă PROFEȚIE a 'Profetului Apocalipsei': Război total între aceste 5 țări, în octombrie 2026
Ce se întâmplă doctore
Îl mai ții minte pe Vierme de la Animal X? Cum arată acum, la 42 de ani, și cu ce se ocupă! E schimbat total și mulți nu l-au mai recunoscut
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Licitație pentru mașini electrice la Onești. Cum arată cerințele tehnice pentru cele șapte vehicule?
Descopera.ro
Mulți greșesc: Cum calculezi corect câți ani are câinele tău?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – De ce ai burta așa mare? – Am mâncat 10 sarmale
Descopera.ro
Ruinele unei civilizații uitate, descoperite cu ajutorul tehnologiei LiDAR în pădurea amazoniană