Prima pagină » Coronavirus » Ministerul Sănătății anunță că rapelul nu se poate face cu alt vaccin decât cel utilizat la prima doză

Ministerul Sănătății anunță că rapelul nu se poate face cu alt vaccin decât cel utilizat la prima doză

Ministerul Sănătății anunță că rapelul nu se poate face cu alt vaccin decât cel utilizat la prima doză
Vaccinul folosit la doza de rapel ar trebui să fie același cu cel folosit la prima doză / Sursă FOTO: Shutterstock

O persoană care s-a vaccinat anti-COVID-19 cu prima doză dintr-un anumit ser trebuie să folosească la rapel același vaccin, potrivit unui anunț făcut de Ministerul Sănătății din România.

Autoritățile sanitare au explicat într-o postare pe Facebook faptul că o persoană trebuie să primească rapelul cu același ser utilizat la prima doză.

Ministerul Sănătății a răspuns la întrebarea „Pot face rapelul cu alt vaccin decât cel utilizat la prima doză?” cu un ferm „Nu”. Instituția a invocat recomandările autorităților competente la nivel internațional.

Rapelul, doar cu vaccinul utilizat la prima doză

„Autoritățile competente de la nivel internațional recomandă ca rapelul să fie realizat cu același vaccin cu care a fost administrată prima doză. Până la acest moment nu există date în ceea ce privește siguranța și eficacitatea, care să ateste faptul că cele două administrări se pot face cu vaccinuri diferite.

Pentru a putea studia posibilitatea combinării vaccinurilor, Serviciul Național de Sănătate din Marea Britanie a început un studiu (Com-COV) care va analiza reacția sistemului imun al persoanelor înrolate, după administrarea celei de-a doua doze cu un vaccin diferit față de cel utilizat pentru prima doză. Studiul a început în luna februarie a acestui an și va dura 13 luni, dar date parțiale din acest studiu ar putea fi disponibile mai devreme.

Până când vor exista date suplimentare oficiale în ceea ce privește utilizarea a două vaccinuri diferite pentru cele două doze, recomandările oficiale continuă să fie acelea de a utiliza același vaccin atât pentru prima doză, cât și pentru rapel”, a explicat Ministerul Sănătății.

Pot face rapelul cu alt vaccin decât cel utilizat la prima doză?

Nu.

Autoritățile competente de la nivel internațional…

Posted by Ministerul Sănătăţii – România on Monday, April 12, 2021

OMS nu recomandă utilizarea a două vaccinuri diferite

Organizația Mondială a Sănătății (OMS) a anunțat recent faptul că nu poate să facă recomandări cu privire la administrarea unui alt vaccin persoanelor care au făcut deja o doză din serul AstraZeneca. Aceștia invocă lipsa datelor referitoare la acest lucru.

De asemenea, și profesorul de sănătate publică Răzan Cherecheș a explicat recent de ce nu se administrează rapelul cu un alt vaccin decât cel făcut la prima doză. Acesta a subliniat faptul că nu există un studiu cu privire la consecințele administrării a două tipuri de vaccin.

„În același timp, producătorii de vaccinuri garantează produsul lor doar în condițiile în care este administrat conform prospectului, adică atât prima doză, cât și a doua doză cu același tip de vaccin. În concluzie trebuie să facem atât prima, cât și a doua doză cu același tip de vaccin”, a explicat expertul potrivit unui video prezentat pe pagina de Facebook a Ministerului Sănătăţii.

Recomandarea video

Mediafax
Un român a încercat să răpească un copil într-un magazin din Italia. El a smuls copilul din brațele mamei și i-a fracturat piciorul
Digi24
„Patrioții furioși” ai Rusiei întorc armele împotriva lui Putin. Cum a ajuns „țarul cel bun” să fie văzut ca impostorul de la Kremlin
Cancan.ro
Un nou caz Iorgulescu? În ce țară ar fi fugit Victoraș Micula după ce a fost condamnat la închisoare!
Prosport.ro
FOTO. Andreea Bălan, apariție îndrăzneață de Ziua Îndrăgostiților!
Adevarul
Un român a smuls clanța ușii și i-a încuiat pe nemți în vestiar, chiar înainte de finala de la sanie. Degeaba, germanii tot au luat aurul
Mediafax
O cunoscută companie revine în România și anunță că extinde serviciile de livrare în Europa. Care sunt celelalte țări
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Cancan.ro
De ce a ars femeia din mașina cuprinsă de flăcări în București, iar bărbatul a scăpat. Cum s-a petrecut tragedia
Ce se întâmplă doctore
O mai știți pe Fata Morgana?! Cum arată acum după ce a învins cancerul de piele. Imagini senzuale cu bruneta
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Citatul zilei de la Enzo Ferrari, omul care ura vacanțele: „Nu am plecat niciodată într-o călătorie adevărată”
Descopera.ro
Cercetătorii au surprins pentru prima dată cum se târăsc micile marsupiale spre marsupiul mamei lor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O femeie goală pușcă primește în casă curierul. Îl duce în dormitor şi...
Descopera.ro
Cum supraviețuiesc sportivii de performanță sub presiunea extremă?