Prima pagină » Coronavirus » Doi tineri, de 24 şi 29 de ani, au murit din cauza COVID-19

Doi tineri, de 24 şi 29 de ani, au murit din cauza COVID-19

Doi tineri, de 24 şi 29 de ani, au murit din cauza COVID-19

Alți doi tineri au murit din cauza infectării cu COVID-19. Este vorba de un băiat de 24 de ani şi o fată de 29 de ani. Amândoi aveau şi alte probleme medicale și nu erau vaccinați anti-COVID.

Sub 2.000 de de persoane au fost confirmate cu infecție cu SARS-CoV-2 de vineri până sâmbătă.

De asemenea, alți 105 oameni au murit din cauza infectării cu COVID-19.

Dintre cele 121 de decese, 2 au fost înregistrate la categoria de vârstă 20-29 ani. Este vorba despre un tânăr de 24 de ani din Buzău şi o tânără de 29 de ani din Cluj.

Amândoi aveau comorbidităţi şi erau nevaccinaţi.

 2.697 de cazuri noi și 171 de decese raportate în ultimele 24 de ore

În ultimele 24 de ore au fost depistate 2.697 de cazuri de COVID-19, cu peste 190 mai puține față de vineri. Și numărul pacienților decedați a scăzut, sâmbătă fiind anunțate 214 decese, dintre care 43 anterioare. Vineri, 19 noiembrie, s-au întregistrat 281 de decese asociate COVID-19, dintre care 27 anterioare intervalului de referință.

În total, de la începutul pandemiei de COVID-19, România a înregistrat 1.760.765 de cazuri. Primul caz de COVID-19 a fost raportat pe 26 februarie 2020, potrivit datelor de la Grupul de Comunicare Strategică.

De asemenea, 54.838 de români au decedat din cauza virusului. De vineri, ora 10.00, până sâmbătă, la ora 10.00, au fost înregistrate 214 decese, din care 43 anterioare intervalului de referință. Dintre acestea, 3 au fost înregistrate la categoria de vârstă 30-39 ani, 9 la categoria de vârstă 40-49 ani, 22 la categoria de vârstă 50-59 ani, 53 la categoria de vârstă 60-69 ani, 58 la categoria de vârstă 70-79 ani și 69 la categoria de vârstă peste 80 ani.

Peste 11.000 de bolnavi COIVD sunt internați în spital. Dintre aceștia, 1.591 de pacienți sunt la terapie intensivă. Din totalul pacienților internați, 157 sunt minori, 141 fiind internați în secții și 16 la ATI.

Recomandarea video

Mediafax
Ce se întâmplă la Serviciul Român de Informații? Dan: Orice derapaj al Serviciului îmi revine mie
Digi24
Un virus gripal nou se răspândește rapid în România: În prima săptămână din decembrie au fost înregistrate peste 3.000 de îmbolnăviri
Cancan.ro
Vila Rodicăi Stănoiu de la malul mării a fost VANDALIZATĂ! Misterul moștenirii fostei ministrese se adâncește!
Prosport.ro
Mesajul transmis de Sorana Cîrstea după ce a mers cu fiul lui Ion Țiriac în cea mai scumpă stațiune din Elveția
Adevarul
Controverse grave în cazul alertei cu bombă la trenul București–Kiev: R. Moldova susține că incidentul a avut loc azi, CFR Călători neagă
Mediafax
Ce taxe vor plăti bucureștenii din 2026? Proiect PMB: impozite pe locuințe, mașini și terenuri
Click
Povestea fabuloasă a fabricii de pantofi construită de un om care abia știa să scrie. Le-a încălțat pe Sophia Loren și Elena Ceaușescu, iar mai târziu pe vedetele autohtone
Digi24
Reacție furioasă a Kremlinului, după ce șeful NATO a îndemnat la pregătiri pentru un război cu Rusia: „E iresponsabil”
Cancan.ro
9 zile consecutive de ninsoare în România, potrivit meteorologilor Accuweather. Care sunt orașele vizate
Ce se întâmplă doctore
Dieta MINUNE cu care Monica Anghel a reușit să slăbească 40 de kilograme: „Asta poți mânca oricând, fără probleme”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Dacia C-Neo, testată în Alpi. Noul model a fost surprins în probe pe drumuri montane
Descopera.ro
O substanță din ciocolată face minuni pentru sănătate
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă o vede pe maică-sa dezbrăcată în fața oglinzii spunând: – Vreau un bărbat!
Descopera.ro
Raportul care anunța Primul Război Mondial: „Într-o bună zi va avea loc un cataclism îngrozitor”