Prima pagină » Diverse » Cât va COSTA prima maşină electrică Xiaomi. Compania intră în concurenţă cu Tesla

Cât va COSTA prima maşină electrică Xiaomi. Compania intră în concurenţă cu Tesla

Cât va COSTA prima maşină electrică Xiaomi. Compania intră în concurenţă cu Tesla

Directorul general al Xiaomi, Lei Jun, a anunţat la începutul acestei săptămâni preţul primului vehicul electric al companiei chineze, SU7, înainte de lansarea oficială a acestuia, programată joi.

„Obiectivul Xiaomi SU7 este să fie cel mai frumos sedan, cel mai bun de condus şi cel mai inteligent sedan de sub 500.000 de yuani (69.328 dolari)”, a spus Lei într-o postare pe serviciul chinez de socializare Weibo citată de CNBC.

Xiaomi a confirmat pentru prima dată limita superioară a intervalului de prețuri pentru oficial vehiculul electric SU7 anunță că va începe să primească comenzi. Potrivit unei alte postări pe Weibo a lui Lei, masina este prezentată în 29 de orașe din China la magazinele Xiaomi. Conform lui Lei Jun, testele vor începe joi.

Xiaomi vizează segmentul premium al pieței de maşini electrice

Xiaomi se concentrează pe segmentul premium al pieței de maşini electrice, a declarat Weibing Lu, președintele grupului, pentru CNBC. Acest lucru l-ar pune în concurență cu producătorii chinezi de automobile precum Tesla. Spre comparație, prețul Modelului 3 al Tesla începe de la 245.900 de yuani, iar sedanul Model S începe de la 698.900 de yuani. Xiaomi va concura și cu numeroși producători autohtoni, mulți dintre care se concentrează pe segmentul premium al pieței vehiculelor electrice, cum ar fi gigantul BYD, Nio, Xpeng și Li Auto.

Cele mai cunoscute produse Xiaomi sunt smartphone-urile și electronicele de larg consum.

Cu toate acestea, Xiaomi a declarat că intenționează să intre în cursa vehiculelor electrice în 2021, deși prețurile vor fi cruciale pe o piață atât de competitivă. Trei ani mai târziu, se confruntă cu o piață a maşinilor electrice foarte diferită în China, care încetinește și este marcată de o concurență acerbă.

Tesla a început războiul de prețuri pe piața de vehicule electrice la sfârșitul anului 2022. În consecință, alte companii producătoare de mașini electrice au fost obligate să reducă prețurile pentru a stimula cererea și a rămâne competitive, ceea ce a dus la o reducere a marjelor și a profiturilor în întreaga industrie. Pe o piață atât de competitivă și fără istoric, prețul va fi esențial pentru Xiaomi.

Recomandarea video

Mediafax
Europa 2026: previziuni salariale, țările cu cele mai mari creșteri. România și Ucraina, singurele pe minus
Digi24
Cea mai scăzută temperatură de pe Pământ în acest moment. Zilele următoare sunt prognozate și -60 de grade Celsius
Cancan.ro
-17 grade Celsius în România. Pe ce dată vine "iarna secolului", potrivit meteorologilor Accuweather
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea le-a tăiat răsuflarea tuturor când a apărut așa la filmări
Adevarul
Crăciun sărbătorit în secret, în Coreea de Nord. Familiile riscă pedepse aspre pentru împodobirea unui brad
Mediafax
Cod portocaliu de viscol în zona de munte din județele Hunedoara și Caraș-Severin
Click
Orașul care va avea primul tren suspendat din România
Digi24
A murit Pat Finn. Actorul din serialele „Seinfeld” și „Friends” avea 60 de ani
Cancan.ro
Greșeala făcută de o gospodină din Brăila, pe salata Boeuf. Când au citit mesajul, invitații și-au dat coate 🤭
Ce se întâmplă doctore
Mihai Voropchievici avertizează: Această zodie este vizată de o forță malefică, pe final de 2025
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Dacia deschide comenzile noului Spring pe piețele vest-europene. România încă vinde vechea generație
Descopera.ro
Misterul Triunghiului Bermudelor, posibil rezolvat! Ce au descoperit doi seismologi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
Cercetătorii au descoperit că anotimpurile Pământului sunt ciudat de desincronizate