Prima pagină » Diverse » Animalul rar care și-a făcut apariția pe teritoriul României. Iubitorii de natură au avut o supriză deosebită

Animalul rar care și-a făcut apariția pe teritoriul României. Iubitorii de natură au avut o supriză deosebită

Animalul rar care și-a făcut apariția pe teritoriul României. Iubitorii de natură au avut o supriză deosebită

În România trăiesc sute de specii de animale sălbatice, țara noastră fiind printre ultimele state din Europa cu păduri bogate, care adăpstesc viețiutoare de tot felul.  

Mai mult decât atât, pe lângă speciile care trăiesc pe teritoriul țării noastre tot timpul anului, există și păsări migratoare care vin aici doar în sezonul cald.

Anul acesta, iubitorii de natură au avut marea surpriză să observe un animal rar pe teritoriul țării noastre: barza neagră. Ciconia nigra, așa cum este cunoscută după denumirea ștințiifică, este o pasăre destul de rar întâlnită, mai ales pe teritoriul țării noastre.

Mai mult, spre deosebire de berzele albe, berzele negre se fac imediat remarcate. Capul, gâtul, pieptul, dar și spatele acestei specii de barză sunt negre, iar în lumina soarelui, coloritul prezintă anumite irizații.

Barza neagră, o minune a naturii

Barza neagră (Ciconia nigra) este o pasăre migratoare din ordinul ciconiformelor (Ciconiiformes), familia ciconiidelor (Ciconiidae), de talie foarte mare și de culoare neagră cu partea de dedesubt albă. Este răspândită în pădurile de foioase și rășinoase aflate lângă marginea apelor din zonele temperate ale Europei și Asiei. Are ciocul, gâtul și picioarele lungi; nu are glas, clămpănește prin deschiderea și închiderea ritmică a ciocului; cuibărește în arbori, mai rar pe stânci abrupte, și se hrănește cu vertebrate (mai ales cu pești, dar și cu broaște, tritoni) și nevertebrate (insecte mari). Cuibărește rar în România și pleacă în sezonul rece.

Are o lungime de 95–100 cm, anvergura aripilor 144–155 cm; cântărește 3 kg. Aripile, gâtul și coada sunt negre cu reflexe metalice arămii și verzui; abdomenul este alb. Tinerii sunt lipsiți de luciul metalic. Ciocul este roșu închis; la tineri verde-cenușiu. Picioarele sunt roșii închis; la tineri verde-cenușiu.

Cuibărește în Europa Centrală și de Est, peninsula Iberică și zonele temperate din Asia. Iernează în regiunile tropicale din Africa și Asia. Există o populație rezidentă separată în Africa de Sud, potrivit wikipedia.

Sursa foto: Pexels.com

Recomandarea video

Mediafax
Europa 2026: previziuni salariale, țările cu cele mai mari creșteri. România și Ucraina, singurele pe minus
Digi24
Cea mai scăzută temperatură de pe Pământ în acest moment. Zilele următoare sunt prognozate și -60 de grade Celsius
Cancan.ro
ULTIMUL mesaj al lui Ion Drăgan. Ce a postat artistul, cu câteva ore înainte să moară
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea le-a tăiat răsuflarea tuturor când a apărut așa la filmări
Adevarul
Indignarea unui muncitor român stabilit în Spania, după ce i s-a oferit un salariu de 1.800 euro: „Nu acceptați aceste mizerii”
Mediafax
Cod portocaliu de viscol în zona de munte din județele Hunedoara și Caraș-Severin
Click
Trei zodii își rescriu destinul de la început de an. Ianuarie le schimbă viața în bine, renasc din propria cenușă
Digi24
A murit Pat Finn. Actorul din serialele „Seinfeld” și „Friends” avea 60 de ani
Cancan.ro
Ce mâncau Nicolae și Elena Ceaușescu în prima zi de Crăciun. Meniul strict era făcut cu o zi înainte
Ce se întâmplă doctore
Mihai Voropchievici avertizează: Această zodie este vizată de o forță malefică, pe final de 2025
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Dacia deschide comenzile noului Spring pe piețele vest-europene. România încă vinde vechea generație
Descopera.ro
Misterul Triunghiului Bermudelor, posibil rezolvat! Ce au descoperit doi seismologi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
Statele Unite interzic dronele fabricate în afara țării, în special cele din China