Prima pagină » Emisiuni » Marius Tucă Show » Alexandru Rafila dezvăluie LIMITĂRILE sistemului de sănătate din România: „Nu sunt date de investiții / Vom avea ZECI de spitale”

Alexandru Rafila dezvăluie LIMITĂRILE sistemului de sănătate din România: „Nu sunt date de investiții / Vom avea ZECI de spitale”

Silvia Tudor

Într-o ediție transmisă live de Gândul, ministrul Sănătății, Alexandru Rafila a expus viziunea privind dezvoltarea infrastructurii de sănătate din România, dar și limitările existente. Urmăriți aici, integral, emisiunea lui Marius Tucă

Ministrul Sănătății a detaliat planurile pentru construirea și integrarea a zeci de spitale noi, subliniind importanța acestei inițiative și pentru consolidarea resursei umane în domeniu.

Alexandru Rafila: „Vom avea zeci de spitale noi”

Una dintre principalele direcții enunțate de Rafila este construcția și inaugurarea primelor spitale regionale din România în anul următor.

„Vom avea zeci de spitale noi. Anul viitor să știți că o să dăm în folosință primele spitale din România. O să avem spitale regionale. E clar că noi trebuie să facem în așa fel încât să-i pregătim pe oameni să lucreze în spitalele astea și să-i stabilizăm în România”, spune ministrul.

Provocări legate de resursa umană

Un aspect critic al acestui proiect este asigurarea resursei umane necesare pentru funcționarea noilor spitale. Ministrul a recunoscut că, deși investițiile în infrastructură sunt esențiale, limita reală a sistemului de sănătate este dată de disponibilitatea și pregătirea personalului medical.

„Există exemple în țări din Africa, de exemplu, care au construit niște rețele de spitale și se uită la ele. Nu au personal medical”, adaugă Rafila.

Personalul necesar pentru noile spitale regionale, cum ar fi cele din Iași, Craiova și Cluj, va fi preluat în mare parte din rândul angajaților actualelor spitale județene de urgență.

„Probabil suntem pe primul loc sau printre primele locuri din Europa raportat la numărul de paturi de spital de spitalizare continuă, raportat la populație. Avem cred că peste 120.000 de paturi de spital în România în momentul de față”, continuă ministrul.

Alexandru Rafila: „În Europa, serviciile de spitalizare continuă se reduc foarte rapid”

Un alt aspect important menționat de Rafila este schimbarea tendințelor în spitalizare. În Europa, se observă o scădere a serviciilor de spitalizare continuă, înlocuite treptat de spitalizarea de zi și serviciile ambulatorii.

„În Europa, serviciile de spitalizare continuă se reduc foarte rapid. Deci acea idee că te duci la spital unde stai 2 săptămâni și îți faci toate analizele și primești un tratament începe să dispară și mergem spre o zonă în care serviciile de spitalizare de zi sau serviciile ambulatorii înlocuiesc spitalizarea continuă pentru că avem alte metode de investigații, alte metode de tratament și trebuie să existe și sustenabilitatea financiară a sistemului”, explică Alexandru Rafila.

Rolul universităților de medicină

Pe lângă extinderea infrastructurii, Rafila a subliniat importanța colaborării cu universitățile de medicină pentru pregătirea viitorilor medici.

„Universitățile de medicină, când aceste spitale vor prinde contur, vor crea posibilitatea de pregătire, de training pentru tinerii specialiști ca să poată să lucreze în aceste spitale”, conchide ministrul.

Emisiunea o puteți urmări pe mariustuca.ro, miscareaderezistenta.ro, pe paginile de Facebook  Marius Tucă și Gândul, și pe canalul de YouTube Gândul. ”Tineți aproape!”

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Mii de CLONE ale lui Pitbull au invadat Hyde Park. Fanii artistului au stabilit un record Guinness
Digi24
Pragmatism politic sau lipsă de mijloace: de ce nu s-a materializat un atac iranian pe teritoriul SUA, în ciuda temerilor majore
Cancan.ro
Simona Halep și Dorin Mateiu și-au oficializat relația la Wimbledon. După escapada din Mykonos, a venit și confirmarea!
Prosport.ro
Simona Halep și Dorin Mateiu nu se mai ascund. Avem dovada OFICIALĂ: s-a întâmplat în Anglia. EXCLUSIV
Adevarul
Ce joburi au românii care câștigă peste 10.000 de lei pe lună. Cum au ajuns la aceste salarii
Mediafax
Donald Trump susține că a trecut din nou testul cognitiv: „Am răspuns corect la fiecare întrebare”
Click
Un bucureștean, cucerit de frumusețea unui oraș din România: „Mi-a cam stricat standardele”
Digi24
Oana Gheorghiu: S-a putut lucra cu Bolojan atât timp cât s-au mărit taxele, dar nu când am început să ne uităm la companiile de stat
Cancan.ro
'Profetul Apocalipsei' anunță o mare catastrofă în august 2026, după ce a prezis războiul din Iran și pandemia Covid-19,
Ce se întâmplă doctore
Cum a slăbit Sore 30 de kilograme în doar 9 luni. Ce a scos din alimentație și regula pe care o respectă de ani de zile
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Schimbări MAJORE în grupul Volkswagen. Ce plănuiesc germanii?
Descopera.ro
Nu timpul petrecut în jocuri video îi afectează pe tineri! Ce au descoperit acum oamenii de știință?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Am 71 de ani și sunt căsătorit cu o femeie de 30!
Descopera.ro
Milionarul obsedat de longevitate Bryan Johnson a dezvăluit că suferă de o boală incurabilă