Prima pagină » În opoziție » Teodor Baconschi: În loc să ne pregătim pentru Crăciun, trebuie să apărăm democrația și drumul pro-european

Teodor Baconschi: În loc să ne pregătim pentru Crăciun, trebuie să apărăm democrația și drumul pro-european

Teodor Baconschi, fost ministru al Afacerilor Externe, a declarat că românii au parte pentru a doua oară în istoria lor de un „Crăciun” tensionat de la Revoluția din decembrie 1989. 

„Nu mă așteptam ca atâtea milioane de oameni, în loc să ne pregătim pentru Crăciun trebuie să apărăm democrația. Ne-a lovit Rusia  în plex și nu știm cum să ne adunăm”.

Diplomatul are credința că românii nu mai sunt ca în anul 1999.

„Când au venit minerii au plecat niște oameni cu o valiză cu primul avion spre țările care le ofereau libertate. În 35 ani, românii au agonisit ceva. Au companii, au firme, au copiii lor,  au interese pentru familia lor. Nu poți să-ți imaginezi că oamenii aceștia vor rămâne pasivi. La ora actuală avem o masă critică pro-democrație, UE și NATO”.

Teodor Baconschi spune că „după bombardamentul din ultimele zile”, românii vor ieși masiv la vot, fiind multe reforme de realizat.

El spune că deraierea de la traseul pro-european și securitatea colectivă euroatlantică ar putea costa România miliarde de euro.

Urmărește ediția integrală a emisiuni „În Opoziție cu Denise Rifai”: 

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Mediafax
Trump susține că Iranul vrea să-l UCIDĂ: „Am lăsat instrucțiuni dacă voi fi asasinat”
Digi24
China i-a dat un ultimatum lui Putin privind folosirea armelor nucleare în Ucraina
Cancan.ro
O fostă campioană și-a ținut iubitul, avocat celebru, ostatic într-un apartament din București. Trupele speciale au intervenit prin balcon să-l salveze
Prosport.ro
Are mari probleme financiare și a dezvăluit „cea mai mare greșeală” a vieții: „L-am dat eu, ca prostul! Eram general!”
Adevarul
Fuga din calea iadului: capcana mortală în care au sfârșit localnicii care fugeau de incendiile din Spania. Mărturiile supraviețuitorilor
Mediafax
Cum se împărțea viitorul ROMÂNIEI fără ca românii să știe. Documentul care face lumină
Click
Crina Abrudan primește ajutor în afacerea cu haine de la toată familia. „Mă ajută și soțul, mă ajută și mama!”
Digi24
„Rețeaua morții” în care NATO va folosi inteligența artificială în România împotriva Rusiei
Cancan.ro
Echipa Vocea României s-a mărit în 2026. Cine s-a alăturat vedetelor cu greutate din PRO TV
Ce se întâmplă doctore
Cum au decurs ultimele clipe din viața lui Gabi Mureșan. Prietenul lui a încercat să-l salveze din lac: „Nu știam unde să mă scufund”
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Cum transformi o Dacia într-un camper în doar 4 minute. Soluția de 1.400 de lei apărută pe OLX
Descopera.ro
Oamenii fără de care Imperiul Roman nu ar fi existat
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Am 71 de ani și sunt căsătorit cu o femeie de 30!
Descopera.ro
Un oraș neașteptat a fost numit Capitala Ciclismului din Polonia