Prima pagină » Știri » Firmele de panificație au majorat prețul pâinii cu până la 10%

Firmele de panificație au majorat prețul pâinii cu până la 10%

Știri
Firmele de morărit și panificație au început, unele chiar săptămâna trecută, să majoreze prețul pâinii și al altor produse specifice, cu 3-10%, în funcție de zonă, decizia având la bază evoluția ascedentă a costurilor de achiziție a grâului și a făinii în ultima lună.

Firmele de morărit și panificație au început, unele chiar săptămâna trecută, să majoreze prețul pâinii și al altor produse specifice, cu 3-10%, în funcție de zonă, decizia având la bază evoluția ascedentă a costurilor de achiziție a grâului și a făinii în ultima lună.

"Am crescut prețul la raft, începând cu 1 august, cu 3,4% la produsele de panificație, în condițiile în care prețul grâului a crescut în ultima lună cu 39-40%, iar cel al făinii, cu 35-36%. Cred că evoluția prețului la pâine va urma tendința prețului grâului, dacă nu va fi redus TVA", a declarat, miercuri, agenției MEDIAFAX, directorul general al Pambac Bacău, Alin Giurea.

Și compania Dobrogea din Constanța a majorat prețul pâinii, cu 6%, încă de săptămâna trecută. Potrivit directorului de vânzări al producătorului, Otilia Stanciu, o eventuală nouă creștere a prețului va fi decisă în funcție de evoluția prețului grâului.

"Grâul s-a scumpit cu 25% în ultima perioadă, vom vedea cum va evolua de acum încolo", a menționat Stanciu.

În ceea ce privește compania Vel Pitar, decizia de majorare a prețului a fost luată diferit, în funcție de fabrică, în unele zone nivelul rămânând nemodificat. În județele Iași, Argeș și Vâlcea, tarifele au fost majorate săptămâna trecută, iar în București ele au fost modificate de la 1 august. (Mediafax)

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Spania scoate zeci de mii de apartamente ieftine la vânzare
Digi24
Surse: Nicușor Dan cheamă partidele la consultări oficiale. Cele patru scenarii ale președintelui
Cancan.ro
Elena Mateescu anunță urgia care lovește România. Vin ploi puternice, tunete și lapoviță la munte
Prosport.ro
GALERIE FOTO. Andreea Bălan, apariție îndrăzneață. Cum a venit la filmări soția lui Victor Cornea
Adevarul
Ce ar însemna o guvernare cu AUR? Politologul Cristian Pîrvulescu dezvăluie detaliul pe care mulți români îl ignoră
Mediafax
Ai cumpărat de la Zara? Datele clienților, expuse într-un atac cibernetic
Click
Serialul „de neratat”, de pe Netflix, recomandat de Irina Margareta Nistor, vocea filmelor video din comunism: „E the best!”
Digi24
PNL somează PSD să pună capăt crizei politice. Reacția lui Sorin Grindeanu
Cancan.ro
Îl recunoști? Vedeta din România a slăbit 46 de kilograme
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Raluca Bădulescu în costum de baie și fără perucă. Imagini rare cu vedeta
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Greșeala pe care o fac mulți când aleg un autovehicul
Descopera.ro
De ce nu am găsit încă extratereștri? Paradoxul care îi pune în dificultate pe cercetători
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. ION: – Măria mea se tăvălea cu un tip în patul nostru matrimonial
Descopera.ro
Ce îi enervează cel mai mult pe pasageri în aeroporturi?