Prima pagină » Coronavirus » Alexandru Rafila, despre valul 4: Să încercăm să ne convingem apropiații să se vaccineze. Situația ar putea să aibă un impact serios asupra sistemului de sănătate

Alexandru Rafila, despre valul 4: Să încercăm să ne convingem apropiații să se vaccineze. Situația ar putea să aibă un impact serios asupra sistemului de sănătate

Alexandru Rafila, despre valul 4: Să încercăm să ne convingem apropiații să se vaccineze. Situația ar putea să aibă un impact serios asupra sistemului de sănătate

Alexandru Rafila, deputat PSD și reprezentant al României la Organizația Mondială a Sănătății (OMS), avertizează ca valul patru se aproprie și ne sfătuiește să încercăm să ne convingem apropiații să se vaccineze anti-COVID.

„O să avem un val 4 în septembrie-octombrie, rămâne de văzut amplitudinea acestui val, pe de o parte. Pe de altă parte, cum vă spuneam, depinde cine se îmbolnăvește pentru că, dacă se îmbolnăvesc persoane vulnerabile, adică categorii de vârstă mai înaintată, după 60 de ani, sau pacienți cu comorbidități, este o situație care poate să pună la încercare sistemul de sănătate. Dacă majoritatea îmbolnăvirilor vor fi la oamenii tineri, care nu fac forme complicate, atunci în mod evident vom trece mai ușor peste acest val 4.

Singurul îndemn pe care pot să îl adresez este să încercăm să ne convingem prietenii, apropiații să se vaccineze pentru că este o acțiune care îi protejează și pe ei, și protejează și comunitatea în care trăiesc. Acesta este până la urmă singurul lucru pe care putem să îl facem în acest moment, sigur că noi nu avem la îndemână alte pârghii decât sfaturile pe care le dăm la posturile de radio sau de televiziune și cam atât”, a declarat Alexandru Rafila la Știrile B1 TV.

România a atins pragul de 5 milioane de persoane vaccinate cu cel puţin prima doză, a anunțat Guvernul României. Totuși, premierul spunea că această țintă va fi atinsă până la data de 1 iunie.

„România se situează la jumătate față de media Uniunii Europene. Nu cred că este o veste foarte bună”

„10 milioane în cel mai bun caz le atingem la anul pe vremea asta, așa că nu cred că este o veste foarte bună pentru că România se situează la jumătate față de media Uniunii Europene în ceea ce privește proporția de persoane vaccinate și lucrul acesta s-ar putea să aibă un impact serios asupra sistemului de sănătate pentru că deosebirea între România și celelalte state din Uniunea Europeană va fi următoarea, persoanele care se vor infecta în România s-ar putea să aibă nevoie de o asistență medicală spitalicească mult mai frecvent și – Doamne, ferește! – să ajungă în Terapie Intensivă sau, chiar mai rău, să avem cazuri de deces”, a mai afirmat Alexandru Rafila.

11.000 de români au fost vaccinaţi anti-COVID în ultimele 24 de ore

Peste 11.000 de români au fost vaccinaţi în ultimele 24 de ore, a anunţat, sâmbătă, CNCAV.

Potrivit CNCAV, din cei 11.151 de români vaccinaţi în ultimele 24 de ore, 7.147 au primit prima doză, iar 4.004 pe cea de-a doua.

De la debutul campaniei, în România au fost vaccinate 5.000.889 de persoane, din care 4.853.485 cu ambele doze.

Recomandarea video

Mediafax
Ghidul CNAS 2026: Ce analize și consultații gratuite poți face indiferent dacă ești asigurat
Digi24
Barack Obama explică afirmațiile despre extratereștri și Area 51, după valul de reacții pe rețelele sociale
Cancan.ro
Au apărut noi detalii despre cazul românului care a încercat să răpească o fetiță în Italia. Bărbatul ar fi acționat la...
Prosport.ro
FOTO. Transformarea Larisei Iordache. Cum arată după ce a născut
Adevarul
Nicușor Dan, absent de la München, în timp ce Maia Sandu a avut întâlniri cu greutate. Capcana marginalizării
Mediafax
UE își reduce criticile la adresa lui Viktor Orbán de teama unor acuzații de interferență în alegeri
Click
A ajuns de la o pensie de 850 € la venituri de 3.500 €. Metoda folosită de un pensionar de 77 de ani
Digi24
Poveste de film: A vândut tot ce avea în SUA și s-a mutat în România, după ce iubita lui a fost deportată. „I-a luat 10 zile”
Cancan.ro
Câți bani a primit eliminata Larisa Uță, de la Antena 1, pentru cele 6 săptămâni petrecute la Survivor 2026
Ce se întâmplă doctore
Apariția incendiară a Andreei Bănică în costum de baie la 47 de ani a stârnit reacții: „De ce simți nevoia să te vedem dezbrăcată?”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
2026: O singură bandă are prioritate în sensul giratoriu, dar mulți șoferi o evită. Cum se aplică noua regulă din Codul Rutier
Descopera.ro
Singurul animal care nu moare de bătrânețe!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: -Eram cu iubita în pat, când am primit un mesaj...
Descopera.ro
Finlanda sub asediu și temerile României lui Carol al II-lea