Prima pagină » Coronavirus » Alexandru Rafila, după noul record de cazuri noi de coronavirus. “Va exista o creștere și mai mare, măsurile luate nu sunt eficiente!”

Alexandru Rafila, după noul record de cazuri noi de coronavirus. “Va exista o creștere și mai mare, măsurile luate nu sunt eficiente!”

Alexandru Rafila, după noul record de cazuri noi de coronavirus. “Va exista o creștere și mai mare, măsurile luate nu sunt eficiente!”

Alexandru Rafila, președintele Societății Române de Microbiologie, este de părere că măsurile restrictive impuse de autorități nu au efectul scontat, motiv pentru care, în perioada următoare, numărul de cazuri noi de coronavirus va continua să crească.

Reprezentantul OMS a făcut anunțul în contextul în care, potrivit ultimului raport prezentat de Grupul de Comunicare Strategică (GCS) s-au înregistrat, în doar 24 de ore, alte 10.269 cazuri de COVID-19 pe teritoriul țării.

Lucrurile nu s-au stabilizat. Chiar dacă am avut un așa-zis platou în ultimele 2-3 săptămâni, am rămas cu un număr foarte mare de cazuri noi care, în mod evident, pun la încercare capacitatea sistemului de sănătate de a prelua pacienții. Trebuie să vedem care va fi trendul în perioada următoare.

Eu cred că va exista o creștere pentru că se pare că măsurile de sănătate publică luate se pare că nu sunt eficiente. Se pare că de o o zi la alta se acumulează mii de cazuri care nu sunt alocate. În cazul acelor persoane anchetele epidemiologice se desfășoară foarte târziu și acest lucru favorizează transmiterea. Degeaba mărim capacitatea spitalelor. Sigur, acest lucru trebuie făcut. Noi trebuie să ne asigurăm că stopăm transmiterea ca să existe un efect al măsurilor luate de autorități”, a declarat Alexandru Rafila la România TV.

Alexandru Rafila: “Sper să nu ajungem în situația introducerii unor măsuri mult mai dure după alegeri!”

Președintele Societății Române de Microbiologie speră ca, într-un final, situația să se stabilizeze și să nu fie nevoie de introducerea unor măsuri restrictive mai dure după 6 decembrie, dată când au loc alegerile parlamentare.

Mi-e greu să spun unde se va opri creșterea sau când se va opri. Eu sper să nu ajungem în situația introducerii unor măsuri mult mai dure după alegeri. Eu sper să nu se întâmple, dar dacă creșterea va continua până la începutul lunii decembrie, măsurile vor fi mult mai restrictive. Deocamdată aplicăm carantina în diverse localități. Dar incidența cumulată în ultimele două săptămâni în localități mari din România arată că transmiterea în comunitate are loc. De exemplu, în București, unde avem peste 1.000 de cazuri și azi, nu reușim să controlăm din punct de vedere al transmiterii această epidemie”, a mai spus Alexandru Rafila.

Recomandarea video

Mediafax
Europa 2026: previziuni salariale, țările cu cele mai mari creșteri. România și Ucraina, singurele pe minus
Digi24
Cea mai scăzută temperatură de pe Pământ în acest moment. Zilele următoare sunt prognozate și -60 de grade Celsius
Cancan.ro
-17 grade Celsius în România. Pe ce dată vine "iarna secolului", potrivit meteorologilor Accuweather
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea le-a tăiat răsuflarea tuturor când a apărut așa la filmări
Adevarul
Crăciun sărbătorit în secret, în Coreea de Nord. Familiile riscă pedepse aspre pentru împodobirea unui brad
Mediafax
Cod portocaliu de viscol în zona de munte din județele Hunedoara și Caraș-Severin
Click
Orașul care va avea primul tren suspendat din România
Digi24
Rusia respinge planul de pace în 20 de puncte al lui Zelenski și vine cu propriile propuneri. Ce vrea Moscova (Bloomberg)
Cancan.ro
Greșeala făcută de o gospodină din Brăila, pe salata Boeuf. Când au citit mesajul, invitații și-au dat coate 🤭
Ce se întâmplă doctore
Mihai Voropchievici avertizează: Această zodie este vizată de o forță malefică, pe final de 2025
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Dacia deschide comenzile noului Spring pe piețele vest-europene. România încă vinde vechea generație
Descopera.ro
Misterul Triunghiului Bermudelor, posibil rezolvat! Ce au descoperit doi seismologi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
Cinci evenimente istorice petrecute de Crăciun care au schimbat lumea