Prima pagină » Coronavirus » Mai multe județe cu o incidență cumulată ridicată, Capitala iese din categoria zonelor cu grad ridicat de vulnerabilitate în fața COVID-19. Raportul INSP

Mai multe județe cu o incidență cumulată ridicată, Capitala iese din categoria zonelor cu grad ridicat de vulnerabilitate în fața COVID-19. Raportul INSP

Mai multe județe cu o incidență cumulată ridicată, Capitala iese din categoria zonelor cu grad ridicat de vulnerabilitate în fața COVID-19. Raportul INSP
Harta incidenței infecțiilor cu SARS-CoV-1 / Sursa: CNSCBT - INSP

Numărul județelor în care incidența cumulată în ultimele 14 zile este ridicată, de peste 100/100.000 de locuitori, a fost mai mare în perioada 21-27 septembrie, față de săptămâna anterioară, arată raportul săptămânal al Centrului Naționale de Suprevegherea și Control al Bolilor Transmisibile (CNSCBT), din cadrul Institutului Național de Sănătate Publică (INSP), dat publicității marți.

Rata de incidență cumulată a COVID-19 în ultimele 14 zile de peste 100/100.000 de locuitori s-a înregistrat, săptămâna trecută, în București și 15 județe, față de perioada similară anterioară, când Bucureștiul și 11 județe raportau acest nivel. Și numărul cazurilor confirmate a fost în creștere în această perioadă, arată graficele din raportul săptămânal al CNSCBT. Pe de altă parte, numărul deceselor înregistrate este în scădere, la fel și numărul focarelor și al județelor considerate vulnerabile.

Vâlcea, cea mai mare incidență la nivel național

Pe primul loc este județul Vâlcea, urmat de municipiul București și județul Vaslui:

  • Vâlcea: 172.0
  • Mun. București: 160.3
  • Vaslui: 153.3
  • Brașov: 140.3
  • Iași: 138.4
  • Bacău: 134.4
  • Alba: 120.8
  • Neamț: 115.7
  • Cluj: 108.3
  • Caraș-Severin: 107.2
  • Teleorman: 106.8
  • Covasna: 106.7
  • Timiș: 103.7
  • Galați: 102.3
  • Suceava: 101.2
  • Prahova: 101.1

Cu 30 de focare mai puțin

Pe de altă parte, numărul focarelor înregistrate în ultima săptămână a fost de 95, în scădere față de perioada 14 – 20 septembrie, când au fost raportate 125 de focare de COVID-19 în țară, un număr-record înregistrat în ultimele săptămâni.

Analiza CNSCBT include și tipul de unități în care au fost înregistate focare în ultimele două săptămâni, respectiv 14 – 27 septembrie, respectiv un total de 222 de focare, dintre care majoritatea în unități familiale. Numărul celor raportate din unitățile de învățământ a rămas constat față de cele două săptămâni anterioare, respectiv 13 focare, dar cu 2 cazuri în plus confirmate, respectiv 58 de cazuri.

În plus, Capitala iese din categoria zonelor cu vulnerabilitate ridicată, spre desosebire de săptămâna anterioară. Și numărul județelor cu grad ridicat de vulnerabilitate este mai mic, șase, respectiv: Alba, Brașov, Cluj, Constanța, Iași și Prahova.

Săptămâna anterioară, în această categorie erau Capitala și județele: Alba, Bacău, Bihor, Cluj, Covasna, Neamț, Prahova, Suceava și Vâlcea. Indicator cantitativ arată capacitatea sistemului de răspuns, calculat în baza ratei de incidență, numărului de focare, ratei de transmitere, gradului de ocupare a paturilor din secțiile Covid 19 și secțiile ATI.

Numărul cadrelor medicale infectate se apropie de 5.000

Per ansamblu, în săptămâna 21 – 27 septembrie, 34.3% din totalul cazurilor s-au înregistrat în București, Iași, Bacău, Constanța și Brașov. Totalul cazurilor era, la data de 27 septembrie, de 123.994. Acesta a ajuns, conform raportării de marți a Grupului de Comunicare Strategică, la 125.414 cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

31% din totalul deceselor de săptămâna trecută au fost înregistrate în București, Prahova, Arad, Bihor și Iași.

1 din 25 din totalul cazurilor a fost înregistrat la personal medical, segment în care s-a ajuns la un total de 4.922 de cazuri.

81.1% din totalul deceselor au fost la persoane peste 60 ani, iar 59.9% din decese au fost la bărbați.

95.2% din persoanele decedate aveau cel puțin o comorbiditate asociată, afecțiunile cardiovasculare fiind cele mai frecvente.

CNSCBT – INSP – Raport saptamanal (EpiSaptamana38) by Gandul.info on Scribd

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Mediafax
Ce gătim de Sfânta Maria. 5 rețete tradiționale pentru masa de sărbătoare
Digi24
Alertă la Costinești după ce pe plajă a fost descoperit un obiect suspect
Cancan.ro
Aceste pensii cresc cu 210 lei, de la 1 ianuarie 2027. Care sunt pensionarii din România care se vor bucura de această majorare
Prosport.ro
„Doamna Diana, ne omorâți”. Imagini incendiare cu fosta soție a lui Claudiu Niculescu, în costum de baie
Adevarul
Criza de la Cernavodă și capcana orelor de vârf: obiceiul banal care umflă factura între 19:00 și 23:00
Mediafax
SUA își pune aliații NATO la test: Trump decide cine rămâne „loial” înainte de retragerea trupelor din Europa
Click
De ce vezi curieri nepalezi cu geci și mănuși la temperaturi de 40°C. Explicația este surprinzătoare
Digi24
„Nu va mai fi nici Moscova, nici Sankt Petersburg”. Ideologul lui Putin, teorie apocaliptică despre „probabilul” război nuclear
Cancan.ro
4.000 lei amendă tuturor românilor care locuiesc la casă și fac acest lucru în curte, crezând că nu îi vede nimeni
Ce se întâmplă doctore
Cum arată casa de 21 de milioane de dolari în care locuiesc Meghan Markle și Prințul Harry. „Este vindecător. Te simți liber”
Ciao.ro
De ce a lipsit Vierme de la reuniunea Animal X de la UNTOLD 2026. Explicația oferită de Șerban Copoț
Promotor.ro
Exclusiv | Cum arată noile camere de rovinietă inteligente, montate de CNAIR. Calculează câți KM a parcurs o mașină
Descopera.ro
Legumele din întreaga lume dispar. Iată cum ne afectează, fără să știm, alimentația
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Facem dragoste de trei ori pe săptămână!
Descopera.ro
Ce alternative la alergare sunt recomandate pentru impact redus asupra articulațiilor?