Prima pagină » Coronavirus » Tiberiu Ciul, directorul Societății de Gospodărire Comunală Arad, a murit după ce noul coronavirus i-a distrus plămânii

Tiberiu Ciul, directorul Societății de Gospodărire Comunală Arad, a murit după ce noul coronavirus i-a distrus plămânii

Tiberiu Ciul, directorul Societății de Gospodărire Comunală Arad, a murit după ce noul coronavirus i-a distrus plămânii

Tiberiu Ciul, directorul Societății de Gospodărire Comunală Arad, a murit după ce s-a infectat cu COVID-19. Bărbatul avea doar 40 de ani și nu avea comorbidități, potrivit anunțului făcut de reprezentanții unității medicale unde și-a dat ultima suflare.

Tiberiu Ciul a fost internat la Spitalului Clinic Județean de Urgență (SCJU) Arad pe 24 decembrie, după ce a fost diagnosticat cu COVID-19. Pe 7 ianuarie, testul PCR a ieșit negativ, dar plămânii bărbatului au fost extrem de afectați de virus.

Directorul Societății de Gospodărire Comunală Arad a început să se simtă rău sâmbătă, iar în cursul nopții a murit. Nu era înregistrat cu boli cronice și nu avea comorbidități.

În ultimii ani, Tiberiu Ciul a condus Gospodărirea Comunală, o societate aflată în subordinea Primăriei Arad, iar înainte a fost director general al Camerei de Comerț, Industrie și Agricultură Arad.

86 de decese cauzate de coronavirus, în ultimele 24 de ore

Până pe 9 ianuarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 668.202 cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 596.515 pacienți au fost declarați vindecați. În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 4.403 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Până astăzi, 16.592 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat. În intervalul 08.01.2021 (10:00) – 09.01.2021 (10:00) au fost raportate 86 de decese (50 bărbați și 36 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 8.541. Dintre acestea, 1.100 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 5.001.827 teste. Dintre acestea, 28.297 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 15.011 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 13.286 la cerere.

Recomandarea video

Mediafax
Volodimir Zelenski, îmbrăcat în costum, a ajuns la Mar-a-Lago și a fost întâmpinat de Donald Trump
Digi24
Ceasuri Rolex, lingouri de aur și o diplomație „decimată din interior”. Cum funcționează politica externă a Americii în era Trump 2.0
Cancan.ro
Vlăduța Lupău, vizată într-un dosar penal internațional. Autoritățile din două țări, în alertă
Prosport.ro
Gigi Becali a pierdut o avere dintr-un foc, dar nu-i pasă: „Am dat 14.000.000 de euro din banii mei”
Adevarul
Trump crede că Rusia va ajuta la reconstrucția Ucrainei. Reacția ironică a lui Zelenski
Mediafax
CCR nu a dat decizia pe pensiile magistraților din cauza lipsei cvorumului. Decizia s-ar putea lua luni
Click
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Digi24
Fostul preşedinte al Curţii, Augustin Zegrean, despre actuala decizie a CCR: „Duminica nu se judecă nicăieri în lume”
Cancan.ro
Ion Drăgan, înmormântat pe ritmuri de folclor! Colegii lui i-au adus un ultim OMAGIU COPLEȘITOR. Imagini dureroase de la momentul de 'adio!'
Ce se întâmplă doctore
Mihai Voropchievici avertizează: Această zodie este vizată de o forță malefică, pe final de 2025
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Nemții au desenat viitoarea Dacia C-Neo. Viziunea unui tuner axat pe modelele mărcii
Descopera.ro
De ce, indiferent cât ai mâncat, mai ai loc și pentru desert?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
Care sunt cele mai ieftine destinații de călătorie în 2026?