Prima pagină » Coronavirus » UNICEF: Peste 480 de copii se vor naște în România pe 1 ianuarie 2021

UNICEF: Peste 480 de copii se vor naște în România pe 1 ianuarie 2021

UNICEF: Peste 480 de copii se vor naște în România pe 1 ianuarie 2021
UNICEF: Peste 480 de copii se vor naște în România pe 1 ianuarie 2021 / Foto: Pixabay.com

În 2021, UNICEF dedică cel de-al 75-lea an de existență eforturilor de a reimagina o lume mai bună pentru copii

482 de bebeluși se vor naște în România în ziua de Anul Nou, arată estimările UNICEF.

Odată cu intrarea în anul 2021, UNICEF îi sărbătorește din nou pe copiii care vin pe lume în data de 1 ianuarie. Insula Fiji, situată în Oceanul Pacific, va ura bun venit primului bebeluș al noului an.

La nivel global, se estimează că peste jumătate dintre aceste nașteri se vor înregistra în 10 țări: India (59.995), China (35.615), Nigeria (21.439), Pakistan (14.161), Indonezia (12.336), Etiopia (12.006), Statele Unite ale Americii (10.312), Egipt (9.455), Bangladesh (9.236) și Republica Democratică Congo (8.640).

Speranță de viață de 93 de ani

Bebelușii români vor reprezenta 0,13% din cei 371.504 copii care se vor naște, potrivit estimărilor, în ziua de Anul Nou. Se preconizează că aceștia vor avea, în medie, o speranță de viață de 93 de ani.

„A fost un an dificil pentru toată lumea și, poate, cel mai bun mod de a privi spre viitor este să urăm bun venit pe lume unor noi vieți”, a afirmat Gabriel Vockel, Reprezentant adjunct al UNICEF în Romania. „Lăsând în urmă provocările anului 2020 și privind înainte la oportunitățile anului 2021, acum este momentul să ne imaginăm și să construim o lume mai bună pentru cei care vor moșteni ceea ce construim pentru ei azi”.

Anul 2021 reprezintă cea de-a 75-a aniversare a UNICEF. Pe parcursul întregului an, UNICEF și partenerii săi vor marca această aniversare cu evenimente și declarații ce vor sărbători trei sferturi de secol în care copiii au beneficiat de protecție împotriva conflictelor, a bolilor și a excluziunii și de promovarea dreptului lor la supraviețuire, sănătate și educație.

Provocările pandemiei de Covid

Astăzi, când lumea se confruntă cu provocări fără precedent din cauza pandemiei, a încetinirii economiei, a creșterii nivelului de sărăcie și a inegalității, activitatea desfășurată de UNICEF este mai necesară ca oricând.

„Anul celei de-a 75-a aniversări a UNICEF este cel mai potrivit pentru a ne reînnoi angajamentul de a ne asigura că nou-născuții de azi pot prospera, învăța și pot fi protejați”, a declarat Gabriel Vockel. „2021 va fi critic pentru copii, însă cele trei sferturi de secol în care UNICEF a obținut rezultate împreună cu guverne și numeroși parteneri din întreaga lume întreagă sunt o mărturie a ceea ce putem realiza împreună”.

Recomandarea video

Mediafax
Analiză | Un al Treilea Război Mondial este plauzibil, dar iată cum poate fi evitat
Digi24
Hainele și nu pozele nud ale consulului Ucrainei în Republica Dominicană au dus la concedierea ei. Ce a purtat Victoria Iakimova
Cancan.ro
Le plângeai de milă? Câți lei câștigă într-o singură lună acest livrator Glovo pakistanez, din Constanța. Ce sumă trimite acasă
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea, imagini hot. Cât de frumoasă e românca
Adevarul
De la hobby la profit. Tânărul care crește păsări „ca la țară” pentru a scăpa de alimentele procesate
Mediafax
Patru cercetări științifice care păreau absurde, dar au dat rezultate absolut remarcabile
Click
„M-a umplut de apă din cap până-n picioare”. Oana Roman, deranjată de vecinii de hotel, în vacanța de ziua ei
Digi24
Singura țară din lume care își poate acoperi integral hrana din resurse proprii. Cum stă România într-un astfel de clasament mondial
Cancan.ro
Câți bani a primit eliminata Iuliana Dup, de la Pro TV, pentru cele 15 săptămâni de Desafio
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Gabriela Cristea în costum de baie după ce a slăbit 30 de kilograme. E mândră de silueta ei! Fanii au criticat-o
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Chinezi au prezentat sistemul hibrid cu inteligență artificială care va bate Toyota
Descopera.ro
Care este diferența dintre antropologie și sociologie?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Nu îmi place că te culci cu soția mea!
Descopera.ro
În 1990, un bărbat a găsit cea mai mare peșteră din lume, iar apoi a „pierdut-o”