Prima pagină » Diverse » Serghei Lavrov: Rusia nu va înceta să lupte în Siria ca să rezolve criza migrației din Europa

Serghei Lavrov: Rusia nu va înceta să lupte în Siria ca să rezolve criza migrației din Europa

Serghei Lavrov: Rusia nu va înceta să lupte în Siria ca să rezolve criza migrației din Europa

Rusia nu va opri lupta împotriva terorismului în regiunea siriană Idlib pentru a rezolva criza migraţiei în Europa, a declarat marţi ministrul de externe rus Serghei Lavrov în cursul unei conferinţe de presă comune cu omologul său finlandez, potrivit Reuters.

Moscova este dispusă să contribuie la rezolvarea problemei migraţiei în contextul războiului din Siria, dar nu pe seama încetării luptei împotriva terorismului la Idlib, nord-vestul Siriei, a insistat şeful diplomaţiei ruse.

„Înţelegem pe deplin complexitatea problemei migranţilor pentru UE, avem un dialog privind migraţia între Federaţia Rusă şi Serviciul European de Acţiune Externă. Şi îl vom continua, ne vom strădui să contribuim la rezolvarea acestei probleme’, a spus Lavrov la Helsinki. ‘Dar nu putem ajuta la rezolvarea problemelor migraţiei prin oprirea luptei împotriva terorismului, lucru pe care îl cer unii politicieni europeni’, a subliniat ministrul rus, potrivit căruia ‘rezolvarea acestei probleme trece prin implementarea integrală a acordurilor încheiate în septembrie 2018 între preşedinţii Rusiei şi Turciei cu privire la zona tampon în provincia Idlib’.

Turcia a declarat săptămâna trecută că nu îi va mai opri pe refugiaţii sirieni, care şi-au părăsit locuinţele la Idlib fugind din calea violenţelor, în încercarea de a ajunge pe uscat sau pe mare în Europa. Aproximativ un milion de persoane s-au deplasat din decembrie spre graniţa de sud a Turciei, provocând ceea ce ONU consideră că ar putea fi cea mai gravă criză umanitară în cei nouă ani de război în Siria. Potrivit AFP, zeci de mii de persoane au plecat spre Grecia de când preşedintele turc Recep Tayyip Erdogan a ordonat vineri deschiderea frontierelor ţării sale, readucând în memoria UE criza migratorie din 2015.

În semn de solidaritate cu Atena, preşedinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, preşedintele Consiliului, Charles Michel, şi liderul parlamentului european David Sassoli efectuează în cursul după-amiezii o vizită în Grecia, nu departe de frontiera turcă. În paralel, şeful diplomaţiei europene Josep Borrell şi comisarul european pentru gestionarea crizelor, Janez Lenarcic, efectuează o vizită de două zile la Ankara pentru discuţii la ‘nivel înalt’ cu privire la situaţia din Siria.

Potrivit mai multor observatori, Turcia încearcă să exercite presiuni asupra UE pentru a obţine mai mult sprijin în Siria, unde aproape un milion de persoane strămutate sunt masate la graniţa sa, în timp ce Ankara este angajată în confruntări directe cu forţele regimului preşedintelui Bashar al-Assad în regiunea Idlib, ultimul bastion rebel şi jihadist în Siria.

Sursă FOTO: Mediafax

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Mediafax
„Războiul nu a fost niciodată atât de aproape”. Germania își trimite militarii pe flancul estic al NATO
Digi24
„Consideră că suntem epuizați”. Putin crede că SUA sunt slăbite de războiul cu Iranul, potrivit serviciilor secrete americane
Cancan.ro
Gestul SFÂȘIETOR făcut de mama Victoriei, după ce și-a îngropat fiica: 'Ce cauți, tu mamă, aici?' 🥲
Prosport.ro
Andreea Bălan, apariție irezistibilă pe plajele din Cefalonia! Soția lui Victor Cornea și-a expus formele în costum de baie
Adevarul
Radu Miruță, despre apărarea României: „Nu vrem modernizarea Armatei? Atunci să vorbim în limba rusă”. Ce urmează după miliardele din SAFE
Mediafax
Tristan Tate se plânge de mâncarea din închisoare și spune că a slăbit aproape 6 kilograme
Click
„E un nou standard?” Clientul unui restaurant din Cluj, revoltat de ce a găsit pe nota de plată
Digi24
Cine este Haakon, prințul care a vrut să stea departe de viața regală și a ajuns noul rege al Norvegiei
Cancan.ro
Victoria Ionescu, îngropată cu porecla pe cruce. Cine este 'Natasha', de fapt
Ce se întâmplă doctore
Cât a plătit Gabriela Cristea pentru injecțiile de slăbit. Prețul unui an de tratament este uriaș: „Pentru un om obișnuit, costurile sunt imense”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Service-ul i-a spus că trebuie schimbat motorul. Femeia a reparat singură mașina cu 430 de euro
Descopera.ro
O descoperire schimbă toate planurile pentru viitoarele misiuni pe Lună
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – Am o boală care mă împiedică să țin dietă!
Descopera.ro
Cine i-a creat pe zei? Cum a apărut ideea de ființe supranaturale