Prima pagină » Economic » Business » Fiscalitate » ANAF reconfirmă: DARURILE de NUNTĂ și BOTEZ nu se impozitează. Sunt venituri identificate, nu se supun noilor reglementări

ANAF reconfirmă: DARURILE de NUNTĂ și BOTEZ nu se impozitează. Sunt venituri identificate, nu se supun noilor reglementări

ANAF reconfirmă oficial că darurile de nuntă și botez nu vor fi impozitate. Precizarea vine în contextul în care noile reglementări din Codul Fiscal prevăd ca în cazul veniturile nedeclarate și a căror sursă nu este specificată impozitarea să ajungă la 70% raportată la baza de calcul. Dar cadourile fizice, sau plic primite de miri sau părinți la aceaste ocazii festive sunt identificate și nesupuse declarării.

Altfel, rămâne deschisă o porțiță de oporturnitate pentru dare și luare de mită mascate.

Codul fiscal. „Orice venituri constatate de organele fiscale, în condiţiile Codului de procedură fiscală, a căror sursă nu a fost identificată, se impun cu o cotă de 70% aplicată asupra bazei impozabile ajustate. Prin decizia de impunere organele fiscale vor stabili cuantumul impozitului şi al accesoriilor”.

În cazul nunților și botezurilor sumele respective sunt identificate. Așadar, aceste venituri nu vor fi supuse taxării.

Supraimpozitarea cu 70% îi vizează pe prestatorii de servicii, de exemplu lăutarii care încasează la dedicații sau medicii care primesc cadouri la căpătâiul pacientului fără să declare, în contextul în care ANAF nu poate în acele cazuri să dovedească faptul că banii respectivi au fost obținuți din evaziune. De cota de 16%, care se află în vigoare în prezent, au beneficiat în anii trecuți doctori care au luat șpăgi și maneliști. Cazurile nu au fost făcute publice din motive ce țin de secretul fiscal, citează Hotnews.

Venituri impozabile

În conformitate cu prevederile art. 61 din legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificările și completările ulterioare, categoriile de venituri supuse impozitului pe venit sunt:

  1. a) venituri din activități independente, definite conform art. 67;
  2. b) venituri din drepturi de proprietate intelectuală, definite potrivit art.70;
  3. c) venituri din salarii și asimilate salariilor, definite conform art. 76;
  4. d) venituri din cedarea folosinței bunurilor, definite conform art. 83;
  5. e) venituri din investiții, definite conform art. 91;
  6. f) venituri din pensii, definite conform art. 99;
  7. g) venituri din activități agricole, silvicultură și piscicultură, definite conform art. 103;
  8. h) venituri din premii și din jocuri de noroc, definite conform art. 108;
  9. i) venituri din transferul proprietăților imobiliare, definite conform art. 111;
  10. j) venituri din alte surse, definite conform art. 114 și 117.

Precizările oficiale ANAF

În cadrul fiecărei categorii de venituri, sunt prevăzute obligațiile declarative ale veniturilor impozabile. Astfel, cum este prevăzut la art. 64, cota de impozit de 10% se aplică asupra venitului impozabil corespunzător fiecărei surse din fiecare categorie, făcând excepție cotele de impozit prevăzute expres pentru categoriile de venituri cuprinse în titlul IV.

Totodată, la art. 62 din același act normativ, sunt enumerate veniturile care sunt neimpozabile, în cazul cărora nu există obligația declarativă din partea contribuabilului. La lit. p) sunt prevăzute sumele sau bunurile, inclusiv titluri de valoare și aur de investiții, primite cu titlu de moștenire ori donație. Sursele de fonduri de natura darurilor de nuntă/de botez sunt venituri neimpozabile.

Conform prevederilor art. 117 din același act normativ, astfel cum a fost modificat potrivit Legii nr. 296/2023 privind unele măsuri fiscal-bugetare pentru asigurarea sustenabilității financiare a României pe termen lung, orice venituri constatate de organele fiscale, în condiţiile Codului de procedură fiscală, a căror sursă nu a fost identificată, se impun cu o cotă de 70% aplicată asupra bazei impozabile ajustate. Astfel, cota de impozit de 70% nu se aplică surselor de fonduri identificate, astfel cum sunt prevăzute la art. 61 și 62.

În concluzie, sursele de fonduri de natura darurilor de nuntă/de botez nu sunt venituri impozabile, nefiind supuse obligației declarării.

Citiți și: ANAF explică obligațiile fiscale pentru românii cu venituri din YouTube, TikTok, Instagram sau Facebook

Recomandarea video

Mediafax
Episod de iarnă severă în România: concluziile ședinței Comitetului ministerial pentru situații de urgență convocat de Ministerul Mediului
Digi24
Denis Kapustin, liderul neonazist al grupării paramilitare Corpul Voluntarilor Ruși, a murit pe front, luptând pentru Kiev
Cancan.ro
Cum a reacționat Bianca Drăgușanu după ce Alina Pușcău a fost ‘demascată’ pe TikTok: 'Nu e o mare vedetă în SUA, nu știe nimeni despre ea'
Prosport.ro
FOTO. Natalia Mateuț, spectaculoasă de ziua ei. Apariție rară a tatălui ei, legendarul Dorin Mateuț
Adevarul
Gest disperat al unui cabanier: „Plătiți cât vă permiteți. E primul an în care nu am oaspeți de Crăciun”
Mediafax
O măgăriță este vedeta Operei din New York. Agent: „Este fabuloasă”
Click
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Digi24
Mirabela Grădinaru, despre cum i s-a schimbat viața de când Nicușor Dan e președinte: „Ulterior am obținut și acest drept”
Cancan.ro
Județul din România în care au fost găsite 19 persoane decedate în cele 2 zile de Crăciun. Nu s-a mai putut face nimic pentru ei
Ce se întâmplă doctore
Mihai Voropchievici avertizează: Această zodie este vizată de o forță malefică, pe final de 2025
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Prezentare video Renault Clio 6. Dacia Sandero va primi același motor de 1,8 litri ca și modelul francez
Descopera.ro
Ce lichide să nu verși niciodată în chiuvetă și de ce?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
Trendul „detoxului antiparazitar” îngrijorează medicii