Prima pagină » Știri externe » Episcop, la o slujbă la care a asistat Mike Pence: Homosexualitatea este cauzată de spiritul demonic

Episcop, la o slujbă la care a asistat Mike Pence: Homosexualitatea este cauzată de spiritul demonic

Episcop, la o slujbă la care a asistat Mike Pence: Homosexualitatea este cauzată de spiritul demonic
O înregistrare video cu o slujbă la care a asistat vicepreședintele american Mike Pence (FOTO) și la care un episcop a spus că homosexualitatea este cauzată de "spiritul demonic" a fost publicată de Casa Albă pe contul oficial de YouTube, potrivit The Independent.

După ce Mike Pence s-a adresat unei congregații din Tennessee, preotul a ales să vorbească despre relațiile între persoane de același sex într-o predică ce este încă disponibilă pe YouTube.

„Un spirit demonic este cel care face ca o femeie să trăiască cu o altă femeie. Un spirit demonic face ca un bărbat să fie atras de alt bărbat”, a spus preotul.

Episcopul Jerry Wayne Taylor a susținut că „diavolul” încearcă „să distrugă fundația căsătoriei” și „să pună capăt procesului de reproducere”.

Casa Albă a fost criticată pe rețelele de socializare pentru că a difuzat înregistrarea predicii pe canalul de YouTube, utilizatorii calificând videoclipul drept „revoltător”.

Vicepreședintele, cunoscut pentru convingerile sale religioase conservatoare, a spus că a vizitat biserica din Memphis pentru a celebra ziua dedicată în SUA activistului pentru drepturile civile Martin Luther King.

„Nu veți vedea niciodată două animale de același sex formând un cuplu”, a mai spus episcopul. În lumea animală au fost descoperite peste 1.500 de specii cu comportament homosexual.

După vizita de la biserica din Memphis, Pence a mulțumit pentru „primirea călduroasă” într-un mesaj publicat pe Twitter.

Administrația Trump i-a luat apărarea lui Pence, anul trecut, când a fost acuzat de homofobie, după ce a susținut că faptul că s-a întâlnit cu șeful Guvernului irlandez și cu partenerul de viață al acestuia a demonstrat că nu este „anti-gay”. În trecut, Pence a votat împotriva legilor care protejează drepturile comunității LGBT, precum și a legislației pro-avort.

Soția lui Pence este profesoară la o școală creștină unde sunt interzise persoanele gay și transgender.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Pensiile magistraților și decarbonizarea, condiții pentru 2,6 miliarde de euro din PNRR. România are șase luni să îndeplinească jaloanele restante
Digi24
Cine este Maria Julissa, femeia care ar fi stârnit un adevărat război în Mexic, după uciderea liderului de cartel El Mencho
Cancan.ro
Doliu în presa din România! A murit Anca Pandea
Prosport.ro
FOTO. Ana Maria e considerată cea mai frumoasă fotbalistă din lume!
Adevarul
Consilier al guvernatorul BNR: România a pierdut 8 miliarde de euro în două zile înaintea turului doi al prezidenţialelor
Mediafax
Teama de îmbătrânire ar putea accelera procesul biologic al înaintării în vârstă, arată un studiu
Click
Mersul pe jos în stil japonez. Un antrenament de jumătate de oră care are de 10 ori mai multe beneficii decât 10.000 de pași pe zi
Digi24
Verdict pentru Dorian Popa! Ce au decis judecătorii după ce a fost prins drogat la volan
Cancan.ro
Cristian Andrei rupe tăcerea la 3 luni după scandalul care a zguduit România: 'O femeie reușește să-l facă pe bărbat să se piardă cu firea'
Ce se întâmplă doctore
Cum a reușit Mihai Dedu să slăbească 36 de kilograme în mai puțin de un an! A ținut o dietă drastică: „Nu pot să mă laud că a fost simplu”
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Dorian Popa, condamnat definitiv la închisoare pentru conducere sub influența drogurilor. Cum va executa pedeapsa
Descopera.ro
O stea colosală și-a schimbat brusc culoarea!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. La coafor: – Vă iau pe la spate? Clienta...
Descopera.ro
A fost descoperită o legătură surprinzătoare între furtunile solare și cutremure