Președintele ucrainean Volodimir Zelenski l-a demis pe ministrul ucrainean al Apărării, Mihailo Fedorov, după numai șase luni.
Remanierea guvernamentală de la Kiev, în urma căreia a fost demisă și prim-ministra Iulia Svîrîdenko, a pus capăt mandatului și lui Mihailo Fedorov ca ministru al Apărării al Ucrainei.
Volodimir Zelenski l-a demis pe popularul ministru al apărării din Ucraina, în ciuda apelurilor partenerilor străini și ale societății civile.
Într-o postare pe Telegram, Mihailo Fedorov a anunțat că pleacă din funcție și a mai declarat că a fost o „mare onoare” să servească poporul ucrainean.
De când a venit la conducerea ministerului, Kievul a atacat în repetate rânduri rafinăriile de petrol rusești cu drone cu rază lungă de acțiune.
Vladimir Putin a fost pentru prima oară din 2023 pus în dificultate (de la revolta din iunie 2023 a lui Evgheni Prigojin, șeful grupării de mercenari Wagner), după tacurile cu drone ucrainene asupra infrastructurii energetice de pe teritoriul Rusiei au dus la penuria de țiței și chiar la raționalizarea benzinei, potrivit The Guardian.
În ultimul an marcat de scandaluri de corupție, Fedorov a devenit renumit în presa ucraineană ca unul dintre cei mai proeminenți reformatori ai țării, axați pe tehnologie, inovație și digitalizare.
Prioritățile sale au inclus:
În timpul mandatului său, Ministerul Apărării a avansat reformele în domeniul achizițiilor publice, a extins cooperarea cu sectorul tehnologiei de apărare din Ucraina și redus întârzierile birocratice.
În mesajul său de adio, Fedorov, în vârstă de 35 de ani, s-a lăudat cu realizările sale, precum dezactivarea Starlink pentru trupele rusești și achiziționarea mai multor drone, folosite pentru a distruge „logistica inamică” și pentru a izola Crimeea ocupată de ruși.
„Am revizuit fundamental cerințele tehnice și am obținut o precizie maximă. Am redus costul cu 30%. Ucraina va intra într-o nouă ligă”, a spus el.
Nu este clar dacă Fedorov va primi un alt post în cabinet. Miercuri, parlamentul Ucrainei a acceptat demisia prim-ministrului Iulia Svyrîdenko, după ce Zelenski a declarat că guvernul său are nevoie de o resetare.
Noul premier ucrainean ar putea fi Serhii Koretski, șeful companiei energetice Naftogaz.
Sursa Foto: Președinția Ucrainei