Prima pagină » Mini » Simona Halep, după victoria în fața Sarei Eranni: „Am nevoie de meciuri la acest început de sezon pe zgură”

Simona Halep, după victoria în fața Sarei Eranni: „Am nevoie de meciuri la acest început de sezon pe zgură”

Simona Halep, după victoria în fața Sarei Eranni:
Simona Halep, locul 3 WTA, a declarat, vineri, după succesul obținut în fața italiencei Sara Errani, că se bucură de victoria obținută, care îi permite să joace în continuare la turneul de la Stuttgart și să se acomodeze, astfel, mai bine cu suprafața de zgură, după un lung sezon pe hard.

„Sunt fericită că am câștigat, pentru că am nevoie de meciuri la acest început de sezon pe zgură. Așa că a fost bine că am avut o adversară dificilă în primul meci, care a lovit mingea foarte puternic, iar astăzi am întâlnit o jucătoare diferită. Mingile lui Errani sunt greu de jucat. Trimite mingea înalt și știi că o să sară mult, astfel că e dificil să finalizezi punctul. Se mișcă foarte bine, iar serviciul ei, deși nu este puternic, e greu să-l ataci. Dar cred că am făcut o treabă bună cu returul și am stat foarte aproape de linia de fund, încercând să deschid terenul mai mult ca să finalizez, să fac puncte câștigătoare. Nu am putut să fac prea multe, dar a fost un meci bun, cred”, a spus Halep.

Simona Halep, cap de serie numărul 2, s-a calificat în semifinalele turneului de categorie Premier de la Stuttgart, după ce a învins-o, vineri, cu scorul de 6-4, 6-4, pe sportiva italiană Sara Errani, locul 15 WTA, într-un meci cu 16 break-uri din 20 de ghemuri disputate.

În penultimul act al turneului de la Stuttgart, Halep va juca, sâmbătă, împotriva sportivei Caroline Wozniacki (Danemarca), locul 5 WTA și cap de serie numărul 4, acre a depășit-o, cu scorul de 6-0, 6-3, pe Carla Suarez Navarro (Spania), locul 10 WTA și cap de serie numărul 8.

Simona Halep va fi, începând de luni, numărul 2 mondial, după ce rusoiaca Maria Șarapova a fost eliminată în turul 2, la Stuttgart.

Recomandarea video

Mediafax
Ce înseamnă când pisica te privește și clipește lent, potrivit cercetătorilor
Digi24
George Simion, după ce Dragoș Sprînceană l-a numit „trădător de țară”: „Minciuni. Le fuge pământul de sub picioare”
Cancan.ro
Mama Adrianei Viliginschi, văduva lui Kreiner, rupe tăcerea după ce fiica ei a fost arestată! 'Se va descoperi cine le...'
Prosport.ro
Românca și-a dat demisia din televiziune pentru iubitul fotbalist! A „fugit” alături de el în străinătate și pregătesc o nuntă mare în Oltenia
Adevarul
„Cred că un soldat ar spune mulțumesc”. Un vlogger rus prezintă rația individuală de hrană din Armata Română
Mediafax
Rețeaua energetică a Ucrainei, vizată de un atac rus de amploare. Restricții aeriene în Polonia
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Digi24
Lavrov, schimbare radicală de ton: acuză SUA că blochează un acord de pace în Ucraina
Cancan.ro
Ce îi scria românca lui Jeffrey Epstein în timp ce el era în închisoare! Detaliile neașteptate din mailurile desecretizate
Ce se întâmplă doctore
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe fanii săi! Cum a apărut bruneta în cea mai provocatoare ședință foto
Ciao.ro
Sună periculos, trage fusta mai jos! Vedetele din România s-au aplecat prea mult și s-a văzut tot
Promotor.ro
Dacia renunță la motoarele pe GPL. De când intră în vigoare decizia și cu ce vor fi ele înlocuite
Descopera.ro
Care este diferența dintre alcool și etanol?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: -Am fost aseară la o tipă… A stins becul și mi-a zis: „Profită de mine!”
Descopera.ro
Care au fost aplicațiile preferate ale europenilor în 2025?