Prima pagină » ALEGERI 2024 » Călin Georgescu, biografia unui candidat care a surprins întreaga țară în noaptea de după primul tur al ALEGERILOR prezidențiale

Călin Georgescu, biografia unui candidat care a surprins întreaga țară în noaptea de după primul tur al ALEGERILOR prezidențiale

Călin Georgescu, biografia unui candidat care a surprins întreaga țară în noaptea de după primul tur al ALEGERILOR prezidențiale
Sursa Foto: Călin Georgescu, Facebook

Independentul Călin Georgescu a surprins cu rezultatul obținut în scrutinul din primul tur. 

Călin Georgescu (născut în 1962) este un expert român de nivel înalt în dezvoltare durabilă, recunoscut în domeniu după 17 ani de activitate în sectorul de mediu din cadrul sistemului Națiunilor Unite.

Georgescu a fost numit director executiv al Institutului Global pentru Indicele Dezvoltării Durabile al Națiunilor Unite, cu sediul la Geneva și Vaduz, pentru perioada 2015–2016. Anterior, a fost președinte al Centrului European de Cercetare al Clubului de la Roma (2013–2015). De asemenea, este membru al Clubului de la Roma Internațional din Elveția.

Educație

Călin Georgescu s-a născut în cartierul Cotroceni din București, fiind fiul lui Scarlat Georgescu și al Anetei Georgescu (născută Popescu). A absolvit Colegiul de Îmbunătățiri Funciare din cadrul Institutului de Agronomie „Nicolae Bălcescu” din București (1986) și și-a obținut doctoratul în știința solului în 1999.

Carieră

Georgescu a fost director executiv al Centrului Național pentru Dezvoltare Durabilă din București între 2000 și 2013. Recunoscut ca o autoritate în planificare strategică și elaborarea politicilor publice, a fost desemnat de Guvernul României să coordoneze elaborarea a două versiuni consecutive ale Strategiei Naționale pentru Dezvoltare Durabilă (în 1999 și 2008), în conformitate cu liniile directoare ale Strategiei Europene pentru Dezvoltare Durabilă.

El combină cunoștințe cuprinzătoare despre principiile și practica dezvoltării durabile cu experiență practică, colaborând cu părțile interesate din sectoarele public și privat, precum și cu societatea civilă, pentru a concepe, implementa și finaliza proiecte specifice în cadrul Agendei Locale 21 (inițiată de Programul Națiunilor Unite pentru Dezvoltare în 1992) în peste 40 de municipalități din România.

Fost Senior Fellow al Programului Națiunilor Unite pentru Dezvoltare, Georgescu a ocupat diverse funcții în cadrul sistemului ONU, inclusiv cea de Raportor Special al ONU pentru efectele adverse ale mișcării și deversării ilicite de produse și deșeuri toxice și periculoase asupra drepturilor omului și cea de Reprezentant al Comitetului Național UNEP pentru România.

A deținut și alte funcții, cum ar fi: consilier al Ministrului Mediului, secretar general al Ministerului Mediului, director al Departamentului de Organizații Economice Internaționale în Ministerul Afacerilor Externe, secretar general al Asociației Române pentru Clubul de la Roma și director executiv al Institutului pentru Proiecte de Inovare și Dezvoltare.

Controverse și cariera politică

Conform unei declarații din noiembrie 2020, Georgescu a afirmat că Ion Antonescu și Corneliu Zelea Codreanu sunt eroi prin care „a trăit istoria națională, prin ei vorbește și a vorbit istoria națională, și nu prin slugile puterilor globaliste care conduc România astăzi temporar”.

Călin Georgescu a fost propus pentru funcția de prim-ministru în 2011, 2012 și 2016. În 2020, a fost propus de Alianța pentru Unirea Românilor (AUR), partid care tocmai intrase în Parlamentul României în urma alegerilor legislative din decembrie 2020. În timpul crizei politice din 2021, care a dus la demiterea Cabinetului Cîțu, același partid l-a propus din nou.

Mai multe articole de presă l-au criticat pe Georgescu pentru declarațiile sale pro-ruse, unele considerându-l chiar un reprezentant al intereselor rusești în România. În calitate de fost director executiv al ONU și reprezentant european pentru Clubul de la Roma, Călin Georgescu a declarat în 2022:

„Principala problemă cu care se confruntă Națiunile Unite este „sistemul mondial al oligarhilor”. ONU nu va fi „Noua Ordine Mondială, un sistem de guvernare la nivel global” — ONU este platforma sau „podul” pe care „Sistemul mondial al oligarhilor” (World Oligarch System) trebuie să-l controleze”.

Recomandarea video

Mediafax
Meteo București: Strat de zăpadă de până la 15 cm și temperaturi minime de până la -10 grade
Digi24
Traian Băsescu spune că Nicușor Dan face „o mare greşeală”: E într-o capcană să prezinte raportul pentru anularea alegerilor în 2024
Cancan.ro
Irina Rimes, out de la Vocea României! Este cutremur media în PRO TV
Prosport.ro
Soția a apărat-o public pe amantă: „Nu e distrugătoare de casă”. Cum arată
Adevarul
Ultimul suflet din lagărul Rubla: „La Însurăței ne omora și la Viziru ne îngropa“
Mediafax
33 de plaje dintre cele mai vizitate din sudul Mediteranei ar putea dispărea în următorii ani
Click
Cum a fost distrusă una dintre cele mai mari fabrici de lactate din România. A fost un simbol al industriei alimentare românești
Digi24
Cum vrea Putin să profite de dezghețarea Arcticii: nevoia de parteneri și norul negru care planează asupra planurilor Kremlinului
Cancan.ro
Ce alți milionari români se aflau pe lista ucigașilor lui Adrian Kreiner. Thriller real cu filaj dintr-un pod părăsit!
Ce se întâmplă doctore
Amestecul-minune cu care Romanița Iovan a reușit să slăbească 24 de kilograme în 6 luni
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cum ar putea arăta Dacia C-Neo: spaniolii publică primele randări ale noului break
Descopera.ro
Polul Sud tocmai s-a mutat! Cum a fost posibil?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Două pițipoance stau de vorbă: – M-ai prins în mijlocul unei partide de amor!
Descopera.ro
Coioții iubesc o singură dată: ce au descoperit oamenii de știință despre monogamie și doliu în lumea animală