Prima pagină » Puterea Gândului » Noua gardă pretoriană a lui DragneaPSD

Noua gardă pretoriană a lui DragneaPSD

Noua gardă pretoriană a lui DragneaPSD
E mult, e puțin, e lipsit de orice formă de risc să-ți asumi folosința unei arme/unei instituții de forță, așa cum e Jandarmeria, tu politician?

După ce Liviu Dragnea a vorbit de câteva ori despre veninosul Lucian Pahonțu, șeful SPP, lăsând să se înțeleagă că serviciul condus de acesta nu este și nu poate fi unul de încredere, prima măsură luată de alter-ego-ul său, premierul Viorica Dăncilă, a fost să renunțe la serviciile instituției în discuție, preferând protecția Jandarmeriei Române, o armă a Ministerului de Interne, condus de Carmen Dan.

Dragnea susține că Pahonțu i-ar fi spus unui apropiat al lui Stănescu să-i transmită acestuia că liderul social-democrat va fi executat.

„Este un coleg de-al nostru, Paul Stănescu – probabil că de aia are și probleme acum sau poate că este o simplă coincidență – el a spus în mai multe întâlniri publice în țară, la întâlniri ale CExN, că un bun prieten de-al lui a fost trimis de domnul Pahonțu care a spus că nu vorbește în numele dumnealui – eu cred că vorbea doar în numele dumnealui – și a spus că undeva prin martie eu o să fiu executat și că dumnealui să stea deoparte că o sa fie protejat și chiar o să ajungă președintele partidului”, a povestit Dragnea.

Dacă așa stau lucrurile, e foarte grav, iar directorul SPP ar fi trebuit să răspundă, exemplar, pentru lipsa lui de profesionalism. Există legi și răspundere pentru încălcarea lor.

Liviu Dragnea a preferat, însă, nu să declanșeze demersurile necesare pentru demiterea lui Pahonțu, ci să scoată întreg serviciul din dispozitiv, pentru a-l înlocui cu formațiuni ale Jandarmeriei.

Dealtfel, liderul PSD a mai apelat la protecția jandarmilor, un astfel de moment derulându-se în ziua în care s-a prezentat la DNA. Garda s-a dovedit a fi foarte zeloasă (uneori, chiar prea zeloasă), ceea ce, evident, lui Dragnea i-a plăcut, hotărând, iată, să folosească serviciile jandarmilor în continuare.

E posibil ca politicienii să se fi gândit că măsura ar putea îmbrăca o formă de legalitate prin forțarea Legii Jandarmeriei Române!? Iată ce spune aceasta la art. 19 cu 1, lit. t (2): „La solicitarea persoanelor fizice sau juridice, în situații care nu suferă amânare, la propunerea inspectorului general, ministrul Administrației și Internelor poate aproba asigurarea temporară a protecției unor persoane, obiective, bunuri, valori și transporturi speciale, altele decât cele stabilite prin hotărâre a Guvernului, în condițiile legii”.

Să presupunem că situația majorității parlamentare și a guvernului propus de aceasta nu suferă amânare, în consecință, Jandarmeria acționând, nu-i așa, legal.

Dar este și moral ca o structură politică, forțând legea, să-și facă pavăză personală dintr-o structură militară, națională?

N-ar putea fi acesta un prim pas către manipularea unei structuri care, conform atribuțiilor sale, își poate extinde protecția de la persoana fizică (de protejat), la paza obiectivului/clădirii în care aceasta își desfășoară activitatea, la delimitarea/controlul zonelor limitrofe acestora?!

Pe scurt, dacă nu cumva Jandarmeria, indiferent de aprobările Primăriei Generale, va proteja zona extinsă din frontul clădirii Guvernului, interzicând, direct și fără negociere, organizarea de mitinguri în Piața Victoriei?

Sigur, ar fi putut face asta și până acum, dacă protestatarii n-ar fi obținut aprobarea primarului. N-au făcut-o, însă, considerând mitingurile ca fiind spontane, deci imposibil de aprobat, instituțional, în prealabil.

Ceea ce acum, în calitate de paznic protector al obiectivelor, uman și material, n-o vor mai accepta. De acum, nu va mai fi vorba despre dreptul la miting/protest spontan, ci despre protecția obiectivului.

Dealtfel, am înțeles exact cum sună viitorul, chiar din vocea ministrului MAI, care a declarat, imediat după audierile din comisii, cu priviri și voce de oțel: „Cu aceste mitinguri trebuie să intrăm în legalitate. Eu înțeleg foarte bine rostul acestora. Dar ele trebuie să se supună legii, aprobărilor”.

În aceeași notă s-au exprimat și cei doi șefi de arme (Poliție și Jandarmerie), care o flancau.

În consecință, Dragnea și guvernul său au împușcat doi iepuri dintr-un foc: au scăpat de SPP, care le „spiona” partidul și liderul, fără, însă, a-i raporta acestuia din urmă prea multe despre ceilalți, și s-a înconjurat de jandarmi pe trei inele concentrice.

Asta da lovitură. Cât despre mitinguri, mai vorbim, ne mai auzim…        

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Mediafax
Șoc în lumea politică americană! ALIATUL lui Trump a murit „în urma unei boli scurte și subite”
Digi24
Tensiuni maxime. Americanii au lovit 140 de ținte din Iran. Teheranul atacă Bahrainul, Iordania, Qatarul, Omanul și Kuweitul
Cancan.ro
Simona Halep și Dorin Mateiu și-au oficializat relația la Wimbledon. După escapada din Mykonos, a venit și confirmarea!
Prosport.ro
Simona Halep și Dorin Mateiu nu se mai ascund. Avem dovada OFICIALĂ: s-a întâmplat în Anglia. EXCLUSIV
Adevarul
Cine sondează opinia publică și cum pot influența sondajele politica din România
Mediafax
Aici trăiesc BOGAȚII! Care este orașul spaniol care a întrecut Londra și Paris pe piața imobiliară de lux
Click
Un bucureștean, cucerit de frumusețea unui oraș din România: „Mi-a cam stricat standardele”
Digi24
Un oraș european sufocat de turiști interzice accesul cu mașina în centrul vechi pe timpul verii. Ce amenzi riscă șoferii
Cancan.ro
'Profetul Apocalipsei' anunță o mare catastrofă în august 2026, după ce a prezis războiul din Iran și pandemia Covid-19,
Ce se întâmplă doctore
Iulia Albu a apelat la operații estetice! E total schimbată acum: „Procedura a reprezentat primul pas, urmat de un protocol de recuperare, perfuzii și tratamente”
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Schimbări MAJORE în grupul Volkswagen. Ce plănuiesc germanii?
Descopera.ro
Nu timpul petrecut în jocuri video îi afectează pe tineri! Ce au descoperit acum oamenii de știință?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Am 71 de ani și sunt căsătorit cu o femeie de 30!
Descopera.ro
Concentrații record de aur au fost descoperite pe fundul mării în Japonia