Dezastrul continuă în GIMNASTICA românească! La nivel de juniori situația e alarmantă: locul 8 mondial la fete și locul 25 la băieți

Publicat: 31 03. 2023, 11:08
Actualizat: 31 03. 2023, 11:08

Echipa feminină a României a ocupat locul 8 la Campionatele Mondiale de gimnastică artistică pentru juniori de la Antalya (Turcia), cu 97,964 puncte. În schimb băieții au încheiat competiția pe locul 25 din 36 de participante.

Alexia Vănoagă, Crina Tudor, Alexandra Florea şi Anamaria Mihăescu au totalizat 25,400 puncte la sărituri, 22,766 la paralele, 25,232 la bârnă şi 24,566 la sol.

Japonia a obţinut aurul, cu 104,230 puncte, argintul a revenit Statelor Unite, cu 102,198, iar Italia a obţinut bronzul, cu 101,996 puncte.

Dezastrul continuă în GIMNASTICA românească! La nivel de juniori situația e alarmantă: locul 8 la fete și locul 25 la băieți

Două românce s-au calificat în finala de la individual compus, Alexia Vănoagă cu al zecelea punctaj (49,166) şi Crina Tudor cu al 20-lea punctaj (48,032).

Naționala feminină a României a fost condusă de pe margine de antrenorii Adela Popa, Carmen Traicu şi Sebastian Nemeş.

Crina Tudor, Alexia Vănoagă și Alexandra Florea fac parte din programul „Țară, țară, vrem campioane”, coordonat de Mariana Bitang și de Octavian Bellu.

Echipa masculină a României s-a clasat pe locul 25 la Campionatele Mondiale de gimnastică artistică pentru juniori de la Antalya (Turcia), miercuri, cu 145,897 puncte, potrivit paginii de Facebook a Federaţiei Române de Gimnastică.

Cei trei componenți ai echipei, David Puicea, Iustin Mihai şi Norbert Marcu, au concurat la toate cele şase aparate, luându-se în calcul cele mai bune două punctaje la fiecare aparat. România a realizat 22,033 puncte la sol, 22,933 la cal cu mânere, 25,099 la inele, 26,700 la sărituri, 25,366 la paralele şi 23,766 la bară fixă.