FCSB a rezistat doar 70 de minute la Londra! West Ham United a întors rezultatul după trei schimbări la pauză și un penalty controversat

Publicat: 09 09. 2022, 06:57

FCSB a pierdut joi seara la Londra, scor 1-3, primul meci din grupele Conference League, cu echipa engleză West Ham United.

Formația roș-albastră a condus până în minutul 69. Andrei Cordea a deschis scorul în minutul 34, după o fază superbă construită de Olaru.

Englezii au revenit după ce au primit un penalty în minutul 64, după o intrare a lui Târnovanu asupra lui Cornet. Bowen execută lovitura de la 11 metri și reușește egalarea. West Ham a întors rezultatul cu golul marcat de Emerson în minutul 75, iar Antonio și-a trecut și el numele pe tabela de marcat în minutul 90.

Antrenorul David Moyes a făcut şapte schimbări faţă de meciul cu Chelsea din Premier League.

Jucătorii ambelor echipe au portat banderole negre în semn de doliu pentru moartea Reginei Elisabeta a II-a. Meciul a fost precedat de un moment de reculegere, în timpul căruia spectatorii au început să cânte „God Save The Queen”, iar suporterii echipei FCSB li s-au alăturat.

70 de minute ne-am ridicat la nivelul lor, la nivelul unei echipe din Anglia cu un buget foarte mare, mă bucură jocul, dar trebuie să ținem 90-100 de minute, să ne impunem, să nu mai facem greșeli. Așa am făcut și în campionat, și în Europa…
Nicolae Dică

În celălalt meci al grupei, Anderlecht a învins-o pe Silkeborg cu 1-0. FCSB va juca pe 15 septembrie cu Anderlecht la Bucureşti.

Cum au arărat cele două echipe?

WEST HAM UNITED: Areola – Coufal, Kehrer, Ogbonna (Dawson 90+2), Emerson – Downes, Rice, Lanzini (Paqueta 46) – Cornet (68 Fornals), Scamacca (Michail Antonio 46), Benrahma (Bowen 46). ANTRENOR: David Moyes

FCSB: Târnovanu – V. Creţu, Dawa (Haruţ 87), Tamm, Radunovic – Olaru (B. Rusu 90), Edjouma, Oaidă (Radaslavescu 90) – Cordea, Compagno (Miculescu 70), Fl. Coman (Oct. Popescu 71). ANTRENOR: Nicolae Dică

Cartonaşe galbene: Cornet 39, Ogbonna 47, Emerson 54 / Dawa 61 Târnovanu 66, Oaidă 83

Arbitru: Benoît Bastien – Hicham Zakrani, Aurelien Berthomieu – Jeremie Pignard (toţi din Franţa)

Care au fost rezultatele din Conference League?

Rezultate înregistrate joi seara în Conference League au fost următoarele:

Grupa A: AC Fiorentina – FK RFS Riga 1-1; Heart of Midlothian – Istanbul Basksehir 0-4
Grupa B: Anderlecht – Silkeborg 1-0; West Ham United – FCSB 3-1
Grupa C: Austria Viena – Hapoel Beer-Sheva 0-0; Villarreal – Lech Poznan 4-3
Grupa D: FC Slovacko – Partizan Belgrad 3-3; OGC Nice – FC Koln 1-1
Grupa E: Vaduz – Apollon Limassol 0-0; Dnipro-1 – AZ Alkmaar 0-1
Grupa F: Molde – Gent 0-0; Shamrock Rovers – Djurgarden 0-0
Grupa G: Sivasspor – Slavia Praga 1-1; Ballkani – CFR Cluj 1-1
Grupa H: Slovan Bratislava – Zalgiris 0-0; Basel – Pyunik Erevan 3-1