Premieră pentru Canada! A cucerit pentru prima oară în istorie Cupa Davis și doboară un record vechi de 32 de ani

Publicat: 27 11. 2022, 21:06
Actualizat: 27 11. 2022, 21:07

Canada a câştigat pentru prima dată în istorie Cupa Davis, învingând Australia în finala de la Malaga.

Felix Auger-Aliassime, Denis Shapovalov, Vasek Pospisil, Alexis Galarneau și Gabriel Diallo s-au încoronat campioni în competiția inter-țări din tenis.

În primul meci al finalei, Denis Shapovalov l-a învins pe Thanasi Kokkinakis cu 6-2, 6-4.

Al doilea meci a fost câştigat cu scorul de 6-3, 6-4 de Felix Auger-Aliassime în faţa lui Alex de Minaur. N-am mai fost nevoie de meciul de dublu, fiindcă scorul era deja 2-0.

Novak Djokovic a urmărit din tribune meciul dintre Felix Auger-Aliassime și Alex de Minaur, scor 6-3, 6-4, care a fost și ultimul al finalei de la Malaga.

Canada mai jucase o singură finală în Cupa Davis, în anul 2019, când Spania s-a impus cu 2-0! De această dată sportivii din „Țara frunzei de arțar” au scris istorie, învingând Australia cu 2-0 în ultimul act.

A fost pentru prima oară după 32 de ani când două echipe din afara Europei s-au confruntat în finala Cupei Davis!

În anul 1990, Statele Unite ale Americii învingeau Australia cu scorul de 3-2.

Reprezentativa Australiei, antrenată de Lleyton Hewitt, câștigase de nu mai puțin de 28 de ori Cupa Davis, însă nu a avut nicio șansă de această dată. Componenții echipei Canadei, antrenați de Frank Dancevic, au încasat 2,1 milioane de euro după triumful istoric din finala Cupei Davis. Felix Auger-Aliassime și compania au avut o misiune mai grea în semifinale decât în ultimul act.