Prima pagină » Sport » Novak Djokovic a câștigat Turneul Campionilor: „Sunt cel mai bun jucător din lume!”. La ce capitol l-a egalat pe marele Roger Federer

Novak Djokovic a câștigat Turneul Campionilor: „Sunt cel mai bun jucător din lume!”. La ce capitol l-a egalat pe marele Roger Federer

Novak Djokovic a câştigat Turneul Campionilor, pentru a şasea oară în carieră. Sârbul a declarat că se consideră în continuare cel mai bun tenismen din lume.

Pentru triumful de la Torino, Djokovic a primit 4.74 milioane de dolari. E cel mai mare premiu din istoria tenisului. De asemenea, „Nole” l-a egalat pe Roger Federer ca număr de trofee cucerite la competiţia de final de sezon din ATP, șase.

Djokovic a urcat trei locuri în clasament și e acum pe poziţia a cincea în ierarhia mondială.

Novak Djokovic a câștigat Turneul Campionilor: „Sunt cel mai bun jucător din lume!”. La ce capitol l-a egalat pe marele Roger Federer

În finala Turneului Campionilor, el s-a impus în fața lui Casper Ruud, scor 7-5, 6-3.

Sârbul a comentat, fiind întrebat dacă e cel mai bun din lume: „Nu, eu sunt al cincilea. Săptămâna acesta, probabil că am fost. Dar clasamentul este cel care spune cine a avut cel mai bun sezon, iar (Carlos) Alcaraz este numărul unu. Acestea fiind spuse, în adâncul meu mă văd în continuare cel mai bun jucător din lume. Este mentalitatea mea. Oricine se află de cealaltă parte a fileului, indiferent de suprafaţă, indiferent de anotimp, este întotdeauna la fel.

Ambiţiile mele sunt cele mai mari. Aşa am ajuns unde sunt astăzi, la 35 de ani, ţinând în mâini unul dintre cele mai mari trofee ale sportului nostru. Sunt motivat, mă simt bine în corpul meu, am grijă de mine. Şi cât timp voi avea această flacără în mine, voi face totul pentru a lupta împotriva tinerilor, pentru a câştiga cele mai mari trofee”.

Djokovic a vorbit și despre partida cu Daniil Medvedev, în ultimul său meci din grupă: „A fost fără îndoială cel mai dificil meci al săptămânii, din punct de vedere fizic. M-am chinuit să-mi revin şi săi fiu cu adevărat pregătit să joc semifinala (cu americanul Taylor Fritz), la mai puţin de 24 de ore mai târziu. Dar ce să spun? Am un fizioterapeut excelent, o echipă superbă. Rutinele mele de recuperare funcţionează foarte bine. Limitele, de cele mai multe ori, există doar în cap. E o luptă interioară cu tine însuţi, împotriva unei voci mici care spune: Nu mai suporţi, eşti obosit.

Trebuie să hrăneşti mica voce pozitivă, astfel încât să devină mai puternică decât cea negativă. Este atât de simplu, dar este mai uşor de spus decât de făcut. E în inimă, în cap. Pe mine, ceea ce mă motivează este foamea de victorii, pasiunea mea pentru tenis. Nu am nicio problemă să o spun, am cele mai mari obiective, vreau să fiu cel mai bun, vreau să câştig toate turneele. Nu cred că este o lipsă de modestie. Cred că este important să respecţi pe toată lumea, dar trebuie să ai încredere în tine şi nu văd nimic rău în asta”.

Recomandarea video

Mediafax
Cuba susține că a ucis patru persoane după focuri trase de o ambarcațiune din SUA
Digi24
O țară din Europa se pregăteşte să includă utilizarea banilor cash în Constituţie
Cancan.ro
Surpriză la Asia Express 2026! Cu cine va face echipă Gabi Torje în competiție
Prosport.ro
FOTO. Renegatul lui Gigi Becali și-a părăsit soția și s-a cuplat cu ispita de la Insula Iubirii
Adevarul
Rusia trimite migranți în Europa prin tuneluri secrete din Belarus
Mediafax
Abrudean, despre lentoarea deciziilor în coaliție: „Există oarecare opoziție din când în când”
Click
Mersul pe jos în stil japonez. Un antrenament de jumătate de oră care are de 10 ori mai multe beneficii decât 10.000 de pași pe zi
Digi24
Stephen Hawking, în dosarele Epstein. Fotografie cu fizicianul zâmbind pe un șezlong, alături de două femei în bikini
Cancan.ro
Cine este Lăcrămioara, iubita lui Florin Prunea? Deși nu a divorțat, Hanțu se afișează cu femeia în vârstă de 50 de ani
Ce se întâmplă doctore
Alimentele ieftine cu care Nicoleta Luciu a slăbit 35 de kg, în mai puțin de două luni. Sunt accesibile tuturor
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Numar record de amenzi, în San Francisco, după ce Poliția a montat radare fixe: Peste 90.000 de abateri, în doar 5 luni
Descopera.ro
Medicul gladiatorilor! Cine era omul care-i trata pe războinicii Romei?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – Iubito, ce aș putea face să mă ierți că te-am înșelat?
Descopera.ro
Cercetătorii chinezi au inventat o baterie care ar putea revoluționa industria energetică