Prima pagină » Coronavirus » MESAJ. Marcel Vela a scris pe Facebook despre trei colegi de-ai săi: „Jos pălăria în fața acestor oameni!”

MESAJ. Marcel Vela a scris pe Facebook despre trei colegi de-ai săi: „Jos pălăria în fața acestor oameni!”

MESAJ. Marcel Vela a scris pe Facebook despre trei colegi de-ai săi:
MESAJ. Marcel Vela a scris pe Facebook despre trei colegi de-ai săi: "Jos pălăria în fața acestor oameni!" Sursă Foto: Marcel Vela, Facebook

Ministrul Afacerilor Interne, Marcel Vela, a scris joi pe pagina sa Facebook despre intervenţia a trei angajaţi MAI. „Colegi pentru care viața cetățenilor este pe primul loc”, a notat Marcel Vela.

Mesajul admirativ al ministrului Marcel Vela

„Dragi prieteni, În general, momentele de criză scot la suprafață extremele, ceea ce este mai frumos în oameni și în societate, dar și ce este mai urât.

Această perioadă reprezintă încă o provocare foarte mare pentru echipa Ministerului Afacerilor Interne, echipă din care, onorat, fac și eu parte.

Mereu am fost un om de echipă și mi-a plăcut să fiu alături de oameni, pentru că lucrurile mărețe pot fi făcute doar umăr lângă umăr, în echipă.

Ieri i-am încurajat pe colegii mei aflați pe litoral, i-am asigurat de tot sprijinul meu și le-am mulțumit din suflet pentru toate eforturile depuse, dar mai ales i-am felicitat pentru modul în care s-au adaptat de fiecare dată constant și contracronometru.

Vă asigur că facem cu toții front comun pentru protejarea dumneavoastră!

Cu permisiunea voastră, Vreau să vă prezint trei colegi care mi-au fost ieri alături la o cafea, colegi pentru care viața cetățenilor este pe primul loc”, a scris Marcel Vela.

Marcel Vela:  Jos pălăria în fața acestor oameni!

„În timp ce se deplasa cu autospeciala de Poliție, agentul șef de poliție Nicolae Stana din cadrul Serviciul Rutier Constanța a observat o mașină pe marginea drumului și a oprit pentru a vedea dacă persoanele din mașină au nevoie de ajutor. A constatat că înăuntru se afla o femeie în vârstă care căzuse pe gheață suferind leziuni la picior împreună cu nepotul care voia să o ducă la spital, dar mașina suferise o avarie. Polițistul nu a ezitat și a preluat imediat femeia și a dus-o cu mașina de Poliție la spital.

Plt. maj. Camelia Moisei a îndrumat prin telefon un bărbat cum să efectueze manevre de resuscitare unui turist care a fost în pericol să se înece în Costinești, până la sosirea echipajului SMURD, iar Plt. Maj. Burducel Florian Bogdan a avut inițiativa de a veni în sprijinul unei familii cu mulți copii din orașul carantinat Babadag, implicând în această activitate de ajutorare mai mulți colegi din unitate.

Jos pălăria în fața acestor oameni! Vreau să știe că noi toți îi cuprindem cu toată recunoștința!

Vă mulțumesc dragi colegi, sunteți modele demne de urmat!

PS: Dacă am încurajat colegii de pe litoral, cred că viitorul foarte, foarte apropiat trebuie să mă ducă aproape și de colegii de la munte. Urmează…”, a mai scris Marcel Vela, joi, pe pagina sa de Facebook.

Recomandarea video

Mediafax
O japoneză s-a „căsătorit” cu un personaj AI creat cu ChatGPT
Digi24
Vladimir Putin, anunț în fața a sute de jurnaliști despre negocierile pentru pace
Cancan.ro
Meteorologii Accuweather, anunț de ultimă oră: Pe ce dată vine iarna în București, de fapt
Prosport.ro
Loredana nu-și mai lasă soțul să muncească în Germania, deși e milionar, pentru că s-a plictisit de stilul de viață de acolo
Adevarul
Mierea miraculoasă din România, mai puternică decât unele antibiotice. Depășește în eficiență multe produse faimoase la nivel mondial
Mediafax
Temperaturi mai scăzute și precipitații ușor excedentare în mai multe regiuni ale țării în următoarele patru săptămâni
Click
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Digi24
Reacția Turciei după ce forțele sale aeriene au doborât o dronă care a încălcat spațiul aerian
Cancan.ro
GESTUL făcut de nepoata Rodicăi Stănoiu, după a doua slujbă de înmormântare a fostului ministru al Justiției
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Narcisa Suciu la mai bine de 15 ani de când a plecat în Finlanda. De ce s-a reîntors în țară? E de nerecunoscut
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Mașini premium SH cu probleme. Expert: „Check engine aprins, beculețe care clipocesc...”
Descopera.ro
Savantul care a riscat TOTUL pentru a salva omenirea
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ce te doare, Bulă? – Mă doare buzunarul, dom doctor …
Descopera.ro
Terra Amata, situl arheologic care spune povestea primilor ingineri ai Europei