Prima pagină » ALEGERI 2024 » Marcel CIOLACU, mesaj din Moldova: Prefer să rămân în istorie cu lucruri pe care le-am făcut, nu cu SCUZE

Marcel CIOLACU, mesaj din Moldova: Prefer să rămân în istorie cu lucruri pe care le-am făcut, nu cu SCUZE

Premierul Marcel Ciolacu transmite un mesaj din Moldova: prefer să rămân în istorie cu lucruri pe care le-am făcut, nu cu scuze. Ciolacu a fost întrebat dacă a văzut panourile în care scrie că ar trebui să le ceară scuze moldovenilor pentru gluma pe care a făcut-o. 

Știți foarte bine că e o temă pe care am abordat-o. A fost o glumă nefericită (…) cu adevărat nereușită și poate nu trebuia spusă de către mine, ținând cont că vremelnic ocup funcția de prim-ministru, a spus Marcel Ciolacu, aflat în vizită la Bacău.

Ciolacu a spus că preferă să rămână în istorie cu lucrurile pe care le face pentru Moldova, împreună cu cei din guvernul pe care îl conduce.

Ce face acest Guvern, Marcel Ciolacu, primul ministru al Guvernului României, ce fac cu Ligia Deca, cu Sandu Rafila, cu Sorin Grindeanu, ce investiții, pentru prima oară în istoria României s-au direcționat către Moldova.

Eu prefer, alături de colegii mei, să rămân în istorie cu aceste lucruri, nu cu scuze față de dumneavoastră. Scuze pentru acea glumă deja mi le-am, le-am transmis.

Premierul a reamintit că „este moldovean”, a crescut la Odobești, iar frații săi la Tecuci.

Eu sunt moldovean, eu am crescut la Focșani, am crescut la Odobești. Frații mei s-au născut la Tecuci, despre ce vorbim? Adevărat, tată-i din Oltenia, tata a fost pilot, a fost pe aerodrom la Tecuci, pe urmă a fost pe aerodrom la Ianca.

Marcel Ciolacu a avut câteva răspunsuri pentru cei care „l-au taxat” pentru gluma sa. Unul dintre aceștia este Costel Alexe, care a fost trimis în judecată de procurorii DNA, într-un dosar în care este acuzat că a primit mită 22 de tone de tablă în perioada în care era ministru al Mediului.

Haideți să înțelegem, când nu ai nicio realizare, când ai fost ministru și vei rămâne în istorie că ai furat tablă, când ai venit din Brăila și vrei să te dai moldovean și să fii primarul municipiului Bacău și nu ai nimic ce să arăți oamenilor, atunci aștepți ca cineva să facă o glumă nepotrivită, lucru pe care l-am făcut și îmi cer scuze, și începi să alimentezi cardul cu bani și să împingi pe Tiktok.

CITEȘTE ȘI:

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Mediafax
Atenție la țânțari! Virusul care poate deveni o amenințare
Digi24
Ciobanul care a găsit cadavrul tânărului George Smyth a murit în aceeași zonă și în același mod la doar câteva zile după descoperire
Cancan.ro
Otnielei i-a cășunat rău pe Costeluș! Moștenitorul averii de 250 mil. € s-a lăsat greu
Prosport.ro
FOTO. Eva e o prezentatoare TV cu multă carismă. Fanii au fost încântați când au văzut imaginile de la „Noaptea braziliană”
Adevarul
Cum îi poate afecta pe români insolvența rafinăriei Petrotel Lukoil
Mediafax
Alarmă aeriană, după reuniunea liderilor europeni de la Kiev. Doi au fost duși într-un adăpost
Click
Cât costă, de fapt, o vacanță în Santorini. Un român a dezvăluit ce sumă a dat pentru cazare, mâncare și transport: „Atât de dramatic”
Digi24
Prima țară care a anunțat că se retrage de la Eurovision 2027
Cancan.ro
Fetiță de 8 ani, moartă la o zi după ce și-a sărbătorit ziua. Infecția pe care a luat-o în timp ce înota
Ce se întâmplă doctore
Imagini fascinante cu Elena Udrea în costum de baie. Fostul politician și-a etalat silueta pe litoralul românesc
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Am testat OMODA 7. Cât consumă alternativa chinezească la Hyundai Tucson și Volkswagen Tiguan
Descopera.ro
Ce ascundea o peșteră de la Marea Neagră veche de 13.000 de ani
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulișor: – Tată, azi la școală băieții au scris înjurături pe tablă
Descopera.ro
Un mormânt comun cu cel puțin 129 de bărbați a fost descoperit lângă Viena. Cine au fost victimele unei confruntări romane necunoscute?