Prima pagină » Alegeri prezidențiale 2025 » Victor Ponta: „Eu nu cred că George Simion îl pune pe Călin Georgescu prim-ministru”. Pe cine vede șef al Executivului fostul premier

Victor Ponta: „Eu nu cred că George Simion îl pune pe Călin Georgescu prim-ministru”. Pe cine vede șef al Executivului fostul premier

Fostul premier Victor Ponta, candidat ieșit în primul tur alegerilor prezidențiale, crede că George Simion, în eventualitatea în care va câștiga acest scrutin, nu îl va desemna pe Călin Georgescu șef al Executivul, așa cum a declarat în această perioadă.

Invitat la emisiunea „Ai aflat!” cu Ionuț Cristache Victor Ponta, plasat pe locul patru în urma primului tur al alegerilor prezidențiale din 4 mai, a declarat că nu crede că fostul candidat Călin Georgescu va fi desemnat de George Simion premier pentru a forma viitorul Guvern, dacă va câștiga al doilea tur de scrutin.

„În partea cealaltă, iese domnul Simion, eu nu cred că îl pune pe Călin Georgescu prim-ministru, hai să vedem, că ne vedem săptămâna viitoare. Cred că îl pune pe domnul Marius Lulea”, a declarat Victor Ponta, care s-a arătat dispus să facă un pariu în acest sens.

„Întotdeauna când fac afirmații mă bazez pe o serie de informații pe care le am și pe experiența pe care o am”, a spus fostul premier, întrebat pe ce se bazează.

„Nu-i nicio problemă. Nu-i cu nimic mai rău sau mai bun”, a spus fostul candidat despre numele menționat.

La întrebarea dacă i se pare trădare din partea lui Simion să nu îl numească pe Georgescu, Victor Ponta a spus că „în politică se practică. Eu știu cu trădarea, am văzut de toate”.

Cine votează în turul 2

Victor Ponta a obținut 1.230.164 voturi valabil exprimate, reprezentând 13.04% din totalul voturilor valabil exprimate în urma turului din 4 mai, conform rezultatelor finale, după George Simion, Nicușor Dan și Crin Antonescu.

Peste 19 milioane de români cu drept de vot sunt așteptați la al doilea tur al alegerilor prezidențiale 2025, organizat duminică, 18 mai, la secțiile din țară și de vineri, 16 mai, ora 07:00, până duminică, la ora 21:00 ora României, la secțiile din străinătate.

Românii cu drept de vot, adică cei care au cel puțin 18 ani împliniți până în ziua alegerilor, pot vota în una dintre cele 18.979 de secții organizate în țară și la cele 965 de secții deschise în străinătate.

În cursa pentru funcția de șef al statului au rămas doi candidați, în această ordine pe buletinele de vot: candidatul AUR, George Simion, și independentul Nicușor Dan. Cel care va câștiga cele mai multe voturi valabil exprimate va fi declarat ales pentru mandatul de cinci ani la Palatul Cotroceni.

CITEȘTE ȘI:

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Mediafax
EXCLUSIV Ce spune ambasadorul INDIEI despre ROMÂNIA
Digi24
Putin l-a sunat pe Trump de Ziua Americii. Ce au vorbit cei doi timp de o oră și jumătate
Cancan.ro
Cabral, primele imagini cu noua iubită! Se anunță o mega-relație în showbiz
Prosport.ro
FOTO. Au interzis-o în avion când au văzut-o: „Ești dezbrăcată!”. Ce a făcut femeia în aeroport
Adevarul
Ucraina vrea ca jumătate dintre infanteriști să fie voluntari străini. Ce salarii oferă Kievul pentru a lupta cu rușii
Mediafax
Șase sfere MISTERIOASE au apărut pe o plajă. Nimeni nu îndrăznește să le atingă
Click
Filmul „Fjord” al lui Cristian Mungiu intră în cursa pentru Premiile Oscar. Pelicula în care joacă Sebastian Stan a făcut un pas uriaș spre cea mai râvnită statuetă
Digi24
„Marea barieră de foc” vs. „inima întunecată” a Eurasiei: Pe unde trece linia frontului în războiul pentru următoarea ordine mondială
Cancan.ro
Câți lei primește un profesor supraveghetor la Bacalaureat 2026, pe zi
Ce se întâmplă doctore
Sora malefică a lui Sue Ellen din „Dallas” a ajuns la 66 de ani. Cum arată azi actrița Mary Crosby
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Artificiile trase de Ziua Americii puteau să doboare un avion: „Tocmai am auzit o bubuitură!”
Descopera.ro
Descoperire majoră! Istoria umanității va fi rescrisă?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: - Bulă, de ce nu-mi mai muști urechea când te trezești...
Descopera.ro
Capitala din Europa în care niciun om nu a murit într-un accident rutier în 12 luni