Simona Halep s-a calificat în semifinalele de la Wimbledon 2022. Victorie în două seturi pentru româncă

Publicat: 06 07. 2022, 16:41
Actualizat: 06 07. 2022, 17:06
Simona Halep / Sursă Foto: Profimedia

Jucătoarea româncă de tenis Simona Halep s-a calificat în semifinalele de la Wimbledon 2022, după ce a învins-o în două seturi pe americanca Amanda Anisimova.

În primul set, Halep s-a impus cu 6-2, în timp ce în setul secund, pentru a încheia meciul, jucătoarea de tenis din România a învins-o pe Amanda Anisimova cu scorul de 6-4.

În setul secund, Halep a pierdut trei game-uri la rând, însă a reușit să se mobilizeze și să servească pentru victorie.

După această victorie istorică, Simona Halep s-a calificat pentru a treia oară în semifinalele turneului britanic.

Jucătoarea de origine română a câștigat în anul 2019 turneul de la Wimbledon, învingând-o în două seturi pe Serena Williams (6-2 / 6-2).