Prima pagină » Puterea Gândului » Dacă cinezi cu diavolul…

Dacă cinezi cu diavolul…

Asta era vorba lui David Ben Gurion, cel dintâi prim ministru al Israelului: "Ce să fac, trebuie să iau cina cu diavolul"

Asta era vorba lui David Ben Gurion, cel dintâi prim ministru al Israelului: „Ce să fac, trebuie să iau cina cu diavolul”. Din prima zi a existenței sale, Statul s-a războit cu vecinii. E greu de apărat o limbă de pământ evreiască, într-o mare ostilă de musulmani. Astăzi, după 65 de ani, Israelul e cea mai importantă putere militară din zonă. Cu capabilități nucleare, niciodată explicit recunoscute. (Institutul Internațional de Studii Strategice din Londra aproximează că Tsahal-ul posedă 200 de ogive nucleare, ceea ce așază Israelul la nivelul Marii Britanii). Premierul Golda Meir, la începutul anilor ”70, declara memorabil: „Nu vom fi prima țară din Orientul Mijlociu care va fabrica bomba atomică. Dar nici a doua”. La vremea când rostea aceste cuvinte, primul reactor nuclear de la Dimona, din mijlocul deșertului Negev, se construise deja, cu colaborarea Franței. Pentru cei care se întreabă de ce a adunat Siria atâta amar de armament chimic – „bomba atomică a săracului” – (cea mai mare parte furnizat de sovietici, dar și de britanici), răspunsul stă în dorința dementă de a realiza un echilibru de forțe în regiune.

Israelul n-a semnat Tratatul de Neproliferare Nucleară (n-au făcut-o nici India și Pakistanul; a făcut-o, în schimb, Iranul), fapt pentru care n-a fost niciodată subiectul vreunui control al inspectorilor Agenției Internaționale pentru Energie Atomică. De ce n-au observat asta campionii moralității politice mondiale, Statele Unite?

Facilitățile nucleare ale Israelului sunt îngropate adânc, e o metropolă subterană acolo, în Negev, care cuprinde inclusiv institute de cercetare – de la Mordehai Vanunu (un Snowden mai fraier) citire – și nu trebuie să ne temem că vreo rachetă a sirienilor sau a Hezballah le-ar putea lovi. Aliatul Statelor Unite nu e în pericol, dacă Siria ar riposta la un „atac limitat” coordonat de președintele Obama. Vor fi niște oameni, niște amărâți de israelieni, care în termeni de război se numesc „victime colaterale”.

La ce ar putea conduce, în primă instanță, „atacul limitat” – dacă va avea loc (și mi-e teamă că va avea loc, chiar fără avizul Congresului) – ar fi confruntarea totală șiiți-sunniți. Un dezastru, care se va întinde, din regiune, la nivel global. Cea mai firavă diversiune ar putea introduce în ecuație Iranul (aliatul Siriei). Spuneam zilele trecute că Statele Unite n-au reușit să formuleze obiectivul clar al unei intervenții în Siria, câtă vreme o acțiune din aer, limitată, nu poate distruge depozitele de armament chimic. Astfel încât – în lipsa unuia limpede exprimat – obiectivul pare a fi Iranul (ținta lui Netanyahu).

Dovezi solide că armata lui Bashar Al-Assad a orchestrat atacul chimic din 21 august tot n-au fost date publicității.  S-au livrat, în schimb, patetice discursuri moralizatoare și argumente deductive: dacă există depozite de armament chimic și ele sunt sub controlul Puterii, rezultă că guvernul de la Damasc le-a folosit. Mai mult ca sigur, aș spune, dar cu  „mai mult ca sigur” nu declanșezi un război.

Astăzi, s-au distribuit în media niște imagini atroce, cu muribunzi în urma unui atac cu arme chimice. Imaginile (nedatate și nelocalizate) pot fi de la periferiile Damascului. N-au cum să fie din Fallujah, Irak (noiembrie 2004). 
Dacă imaginile acelea, pe marginea cărora glosa John Kerry, în loc să răspundă la întrebarea repetată despre obiectivul SUA în Siria, nu sunt din 21 august sau nu sunt din Goutha, avem de-a face cu o propagandă diabolică. Nu mai puțin drăcească decât cea pe care o practică regimul de la Damasc, când vrea să-și ascundă ororile sau dușmanii regimului de la Damasc – rebelii Al-Qaida. Apropo, vorba veche pe care o invoca Ben Gurion – „Ce să fac, trebuie să cinez cu diavolul” –  are și o continuare: „folosește o lingură lungă”.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Mediafax
Trump susține că Iranul vrea să-l UCIDĂ: „Am lăsat instrucțiuni dacă voi fi asasinat”
Digi24
Cine poate ieși mai devreme la pensie în România. Lista domeniilor în care se reduce vârsta standard și condițiile prevăzute de lege
Cancan.ro
O fostă campioană și-a ținut iubitul, avocat celebru, ostatic într-un apartament din București. Trupele speciale au intervenit prin balcon să-l salveze
Prosport.ro
Are mari probleme financiare și a dezvăluit „cea mai mare greșeală” a vieții: „L-am dat eu, ca prostul! Eram general!”
Adevarul
Va ataca Rusia România? Expert în studii de război: „Pe termen scurt nu, dar există un scenariu îngrijorător”
Mediafax
Cum se împărțea viitorul ROMÂNIEI fără ca românii să știe. Documentul care face lumină
Click
Crina Abrudan primește ajutor în afacerea cu haine de la toată familia. „Mă ajută și soțul, mă ajută și mama!”
Digi24
Dilema succesiunii în Iran. Ce dezvăluie absența lui Mojtaba Khamenei de la înmormântarea tatălui său despre noua Republică Islamică
Cancan.ro
Echipa Vocea României s-a mărit în 2026. Cine s-a alăturat vedetelor cu greutate din PRO TV
Ce se întâmplă doctore
Cum au decurs ultimele clipe din viața lui Gabi Mureșan. Prietenul lui a încercat să-l salveze din lac: „Nu știam unde să mă scufund”
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Cum transformi o Dacia într-un camper în doar 4 minute. Soluția de 1.400 de lei apărută pe OLX
Descopera.ro
Oamenii fără de care Imperiul Roman nu ar fi existat
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Am 71 de ani și sunt căsătorit cu o femeie de 30!
Descopera.ro
Noi reguli în turismul românesc. Ce modificări au intrat în vigoare?