Prima pagină » IT&C » „File encryptor”, un nou tip de virus care îți fură parolele și datele

„File encryptor”, un nou tip de virus care îți fură parolele și datele

Adrian Popa
„File encryptor
Numai 39% dintre utilizatori au reușit să își recupereze toate informațiile pierdute în urma unui atac malware, potrivit unui studiu efectuat în vara anului 2013, de B2B International în parteneriat cu Kaspersky Lab. Potrivit cercetării, 61% dintre utilizatori și-au pierdut cel puțin o parte din informații pentru totdeauna.

Numai 39% dintre utilizatori au reușit să își recupereze toate informațiile pierdute în urma unui atac malware, potrivit unui studiu efectuat în vara anului 2013, de B2B International în parteneriat cu Kaspersky Lab. Potrivit cercetării, 61% dintre utilizatori și-au pierdut cel puțin o parte din informații pentru totdeauna.

Unul din cinci atacuri reușește să fure sau să compromită date confidențiale. Pentru 14% dintre victime, acele informații sunt pierdute pentru totdeauna, în timp ce 47% și-au putut recupera numai o parte din informațiile pierdute, arată cei de la Kaspersky.

Însă, ceea ce contează este că sunt implicate informațiile care contează pentru noi: studiul relevă faptul că 59% dintre utilizatori pun preț mai mare pe informațiile stocate pe computer decât pe dispozitivul propriu-zis. Astfel, aceștia sunt dispuși să plătească pentru recuperarea datelor.

„File encryptor” sau cum folosesc hackerii șantajul

În ultima vreme s-au înregistrat tot mai multe atacuri cu programe dăunătoare, numite „file encryptor”. Acestea criptează fișierele de pe dispozitivele infectate. Pentru decriptarea lor este nevoie de o parolă unică. Specialiștii Kaspersky mai spun că singura cale de a obține această parolă este negocierea cu infractorii, care, de obicei, cer o recompensă. Unul dintre cele mai periculoase exemple de astfel de malware este Seftad. Un atac de succes al Seftad poate cripta nu doar fotografiile și filmele utilizatorului, ci și sistemul master boot record (MBR). Astfel, accesul la computer este complet blocat și poate distruge, fără vreo cale de recuperare, toate programele de pe hard disc.

Utilizatorii se pot feri de astfel de atacuri în două moduri: crearea constantă de copii de siguranță (backup-uri) și folosirea unei soluții de securitate de încredere.A apărut un virus care își FURĂ toate PAROLELE. Care este SINGURA soluție pentru a-ți recupera TOATE DATELE din calculator

Recomandarea video

Mediafax
Un cetățean rus, declarat indezirabil pe teritoriul României, fiind considerat risc de securitate
Digi24
Coreea de Nord și-a modificat Constituția: ce se întâmplă dacă Kim Jong Un e asasinat
Cancan.ro
Rezultatele necropsiei lui Alice, eleva de 18 ani ucisă la ferma unde făcea practică. Detalii CUTREMURĂTOARE
Prosport.ro
GALERIE FOTO. Andreea Bălan, apariție îndrăzneață. Cum a venit la filmări soția lui Victor Cornea
Adevarul
Ce aduce pentru buzunarul cetățeanului de rând aderarea României la OCDE. „Sunt multe nuanțe cu mai multe culori”
Mediafax
Începe Festivalul de Film de la Cannes. O producție românească, printre favorite
Click
Monica Davidescu, Aurelian Temișan și fiica lor, eleganți și asortați la nunta Andreei Bălan: „Casă de piatră și sufletul plin de iubire”
Digi24
Planul în 10 puncte al AUR pentru „reducerea cheltuielilor administrative şi reformarea instituţiilor”: ajutoarele externe, tăiate
Cancan.ro
Motivul HALUCINANT pentru care criminalul din Bihor a ucis-o pe Alice. A recunoscut în fața anchetatorilor!
Ce se întâmplă doctore
Gestul neașteptat făcut de Andreea Ibacka după ce s-a zvonit că a divorțat de Cabral! A confirmat indirect
Ciao.ro
E oficial! Andreea Ibacka, despre divorț: 'Available pentru nunți, botezuri, cumetrii, divorțuri, orice'
Promotor.ro
Cum este CONSUMUL mașinilor afectat de temperatura de afară?
Descopera.ro
Premieră cosmică: A fost găsit un Super-Pământ în apropiere!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Un canibal vede multe tipe aproape goale pe o plajă din Mamaia
Descopera.ro
Un mare producător de ciocolată anunță primele prototipuri cu unt de cacao creat în laborator