Prima pagină » Puterea Gândului » Ponta, Marele Simulator

Ponta, Marele Simulator

Ponta, Marele Simulator
Bani sunt. Administrația coruptă sau pur și simplu indolentă este cea care nu îi poate strânge în vistierie. Iar mediul politic este cel care ștrangulează administrația, pe care o vede nu ca un pilon al societății, ci ca pe o simplă poartă de acces către vistieria publică.

Nerealizarea cu circa 1,8 miliarde de euro a veniturilor statului anul acesta îi aparține guvernului Ponta și echipei din Parlament care susține un cabinet incompetent. Iar incompetența acestui guvern reiese din propriile documente, publice, privind bugetul și execuția bugetară.

Gaura din bugetul statului, lipsa banilor despre care tot vorbesc la televizor, indiferent de oră, cei care conduc România, este produsul unui mediu politic corupt sau incompetent, nu este un fenomen paranormal care a pus stăpânire pe o economie care, altfel, ar fi funcționat la parametri normali.

Bani sunt. Administrația coruptă sau pur și simplu indolentă este cea care nu îi poate strânge în vistierie. Iar mediul politic este cel care strangulează administrația, pe care o vede nu ca un pilon al societății, ci ca pe o simplă poartă de acces către vistieria publică.

La fel ca guvernul Boc al anului post-electoral 2010, cabinetul Ponta, cu FMI-ul „în coaste”, pare dispus să răspundă la impuls, pentru a salva (da, din nou) bugetul, mutând (da, din nou) banii din buzunarele contribuabililor în sacul fără fund al statului.

Din calculele cerute de premier șefului de la Finanțe reiese că o soluție, pentru anul viitor, ar putea fi majorarea cotei unice de la 16% la 22%, creștere a fiscalității care ar urma să fie contrabalansată, parțial, prin reducerea TVA de la 24% la 22%.

Per total, Guvernul ar ieși cu 2,1 miliarde de euro „pe plus” la buget, adică ar avea venituri suplimentare de circa 3 miliarde de euro și o scădere de doar vreo 920 de milioane de euro, în condițiile în care încasările s-ar menține la același nivel ca în primele opt luni ale acestui an. Practic, Guvernul ar putea lua din buzunarele contribuabililor 3 miliarde de euro sub promisiunea că ar putea pune la loc, în condiții ideale, cel mult o treime.

Desigur, e doar o estimare, anunță premierul. Un „simplu scenariu” cerut pentru a avea de unde alege o soluție. Într-o țară în care evaziunea este de 18 miliarde de euro pe an însă, astfel de estimări și astfel de scenarii nu ar trebui să existe. Într-o țară în care dintre cei 6,37 milioane de salariați găsiți de INS (la finele lui iunie) doar 4,37 milioane apar cu contracte de muncă la Ministerul Muncii, tăierea salariilor, sub orice formă, nu ar trebui considerată un scenariu valid, pentru că i-ar pedepsi, din nou, pe cei cinstiți.

Dacă Guvernul Ponta, prin Finanțe și Fisc, ar fi redus evaziunea de pe piața forței de muncă (estimată de Consiliul Fiscal la 4 miliarde de euro în 2012) cu 75% ar fi obținut cele 3 miliarde de euro. Dacă, per total, mediul politic-administrativ nu ar fi blocat lupta împotriva evaziunii și ar fi redus cu 20% evaziunea la nivelul întregii economii, atunci ar fi rămas pe lângă cele trei miliarde de euro încă un miliard de euro pentru canalizări în mediul rural, de exemplu.

Dar cabinetul Ponta nu a făcut nimic. Nici el, nici cei pe care i-a numit în funcțiile cheie al statului. Și atunci se ajunge, din nou, în situația în care un premier, ca mai toți de până la el, cere bani publici pentru a acoperi incompetența proprie, privată.

Pentru că e prea târziu, cu un an și jumătate prea târziu, pentru a aplica o strategie concretă de reducere a evaziunii pe care să și-o asume, Guvernul va tăia de la investiții, din salarii, din ce va putea. Rămâne de văzut doar cât va tăia și cât vor cântări aceste tăieri, cu scuzele și explicațiile aferente, în menținerea „la butoane” a actualilor politicieni de către românii cu drept de vot.

Recomandarea video

Mediafax
Percheziții DNA la Autoritatea Rutieră Română. În vizor, directorul general al instituției
Digi24
Trump ia la țintă Franța și Marea Britanie pentru că nu s-au alăturat SUA în războiul din Iran. „Învățați să luptați singuri”
Cancan.ro
Loredana spune ce s-a întâmplat, de fapt, la Survivor. Ce i-a făcut Alberto: 'Din păcate, e adevărat'
Prosport.ro
FOTO. Gică Hagi o ține de mână și o traversează strada pe Kira, fiica lui care împlinește 30 de ani
Adevarul
„Inamicul este mai puternic decât noi”: propagandiștii lui Putin recunosc superioritatea Ucrainei și cer demisia liderului de la Kremlin
Mediafax
Nicușor Dan: România a recuperat decalajul față de UE și vizează aderarea la OCDE și zona euro
Click
Spectaculoasa insulă „Fluture” a Greciei, desemnată destinația nr. 1 în lume în 2026 de The Guardian
Digi24
Rubio amenință că SUA şi-ar putea schimba poziţia faţă de NATO din cauza sprijinului limitat în Iran. „Ne vom ocupa de asta mai târziu”
Cancan.ro
Ninge de Paște și de 1 Mai în România. Care sunt orașele afectate, potrivit meteorologilor Accuweather
Ce se întâmplă doctore
Gabriela Cristea a dezvăluit cum a slăbit 30 de kg. Cu ce tehnici a reușit să scape prezentatoarea TV de kilogramele în plus
Ciao.ro
Cine este Aurel Frandeș, pădurarul erou care le-a salvat pe Rebeca și Melisa: 'Încă o noapte și nu supraviețuiau'
Promotor.ro
2026: Top 5 mașini ieftine pe GPL disponibile acum în România. Singurii producători de pe piața locală ce oferă GPL din fabrică
Descopera.ro
Imagini fără precedent cu planeta Saturn!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – Părinte, spune am voie cu femei în post?
Descopera.ro
200 de schelete au fost descoperite într-un cimitir preistoric din Deșertul Sahara