Prima pagină » Puterea Gândului » Sparge-i ușa lui Băsescu!

Sparge-i ușa lui Băsescu!

Sparge-i ușa lui Băsescu!
Victor Ponta tocmai i-a tras preșul de sub picioare lui Crin Antonescu, dând buzna pe ușa întredeschisă de Traian Băsescu liderului PNL în urmă cu o săptămână. Și cum Băsescu i-a tot făcut reclamă de plagiator, premierul i-a aruncat pe masă un xerox, măzgălit cu pixul "comisie de anchetă doi".

Victor Ponta tocmai i-a tras preșul de sub picioare lui Crin Antonescu, dând buzna pe ușa întredeschisă de Traian Băsescu liderului PNL în urmă cu o săptămână. Și cum Băsescu i-a tot făcut reclamă de plagiator, premierul i-a aruncat pe masă un xerox, măzgălit cu pixul „comisie de anchetă doi”. 

Una peste alta, mesajul pe care Victor Ponta i l-a transmis în această după amiază lui Traian Băsescu a fost clar: cel cu care se negociază sunt eu. Înființarea unei noi comisii parlamentare de anchetă în cazul terenului achiziționat recent de familia prezidențială nu are drept scop aflarea vreunui adevăr ascuns printre foile de acordare a creditului Ioanei Băsescu sau prin dosarele primăriei Nana. Este vorba de a arăta clar cine are puterea, puterea de a face și desface, de a semna CEC-urile. Puterea pe care un prezidențiabil trebuie să demonstreze că o deține. Iar, în lipsa vreunui contracandidat de luat în seamă din partea opoziției parlamentare și a unui Crin Antonescu căzut în dizgrația pesedistă mai mult decât oricând, Victor Ponta își marchează culoarul pentru Cotroceni. 

I-a luat din mână lui Antonescu steagul luptei antibăsiste – un termen repetat insistent în ultima perioadă de Ponta – atacându-l pe președinte cu fiecare ocazie. Spre deosebire însă de liderul PNL, anemiat de bătăliile duse la televizor cu șeful statului, Victor Ponta pornește dintr-o poziție de forță. Ultimul exemplu este chiar cel de astăzi. A anunțat înființarea unei noi comisii de anchetă parlamentară, arogându-și sprijinul tuturor partidelor din USL, fără a vorbi însă un cuvânt cu împricinații. L-a informat ulterior pe Crin Antonescu și tot el a anunțat că liderul PNL e de acord. Despre Daniel Constantin, l-a trimis pe Valeriu Zgonea să spună că era în birou când s-a discutat. Deci, se face.

De ce nu era însă suficientă subcomisia de la Senat, înființată înainte cu o zi? Aceasta a fost constituită pentru a verifica activitatea CEC care a acordat un credit Ioanei Băsescu, iar schimbarea lui Radu Ghețea de la șefia băncii ar duce, cel mai probabil, la stingerea scandalului. Victor Ponta are nevoie de Traian Băsescu care să iasă, să-l atace, să-l legitimeze ca un adversar politic de temut.

De câte ori Traian Băsescu va ieși, poziția lui Victor Ponta va fi întărită. Or, premierul și-a construit abil strategia. Deliberat, l-a lăsat pe Crin Antonescu să pornească asaltul. În mai toate cazurile Traian Băsescu a intrat în luptă. Acesta a fost momentul în care Ponta a intervenit, și-a susținut pledoaria, iar, în final, indiferent de culisele negocierilor, a apărut public ca acela care a câștigat războiul. 

Apropierea campaniei îl face să pluseze. Îl atacă pe Băsescu la imunitate. „N-o să fie nimic Băsescu de la anul. S-ar putea să fie vreun inculpat, dar asta e treaba Justiției, nu a mea. Îi încetează imunitatea care l-a salvat de Casa din Mihăileanu, de Flota și pe care ar invoca-o și în cazul terenurilor din Călărași. Nu știu”,  a insinuat el, în urmă cu câteva zile la o emisiune televizată, invitându-l practic pe președinte la negociere. Pentru că, nu de mult, i-a arătat șefului cam ce poate face: a decapitat la un semn secția de dosare grele a DNA, punându-i în sarcină procurorului Lucian Papici infracțiunea de „băsism”. 

Pentru Victor Ponta această strategie este mult mai convenabilă și mult mai de efect în campanie electorală, decât să vorbească despre buffer, ESA, cash, taxe sau accize. Este și riscantă însă pentru că atunci când spargi ușa cuiva, niciodată nu poți fi sigur ce te așteaptă înăuntru și cine va plăti, până la urmă, CEC-ul.

PENTRU COMENTARII VĂ AȘTEPT PE PAGINA DE FACEBOOK CLARICE DINU

Recomandarea video

Mediafax
„Nostradamus cel viu” face o profeție înfiorătoare pentru următoarele luni ale lui 2026
Digi24
„Părea doar un virus obișnuit”. Medicul testat pozitiv după focarul de hantavirus de pe vasul de croazieră vorbește din carantină
Cancan.ro
BREAKING | Plutonierul major în rezervă Rădoiu Ovidiu-Nicolae a murit la doar 37 de ani
Prosport.ro
FOTO. „Cea mai frumoasă femeie de pe planetă”. S-a căsătorit cu Eugenia și a spus-o fără ocolișuri
Adevarul
Bolizi de sute de mii de euro folosiți de fiul procurorului Gigi Valentin Ștefan, anchetat într-un dosar de trafic de influență
Mediafax
Traian Băsescu crede că Bolojan va candida la Președinția României
Click
Rețeta grecească de gogoși care a cucerit internetul. Cum faci acest desert pufos și delicios în doar 20 de minute
Digi24
„Iranul ne ține arma la tâmplă”, avertizează un fost șef al CIA. Ce spune Leon Panetta despre opțiunile lui Trump de a încheia războiul
Cancan.ro
Andreea Sasu a fost dusă din nou de urgență la spital. Philipp Plein, mesaj sfâșietor
Ce se întâmplă doctore
Focar de norovirus pe o navă de croazieră din Caraibe: peste 100 de persoane infectate. Cum diferă de Covid-19 și Hantavirus
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Noul model Dacia Striker, surprins în trafic pe autostrada din Argeș. Imagini exclusive cu noul crossover
Descopera.ro
Ce s-ar întâmpla dacă rotația Pământului s-ar schimba?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - Vreau să fac schimbul de ulei. Mecanicul: - Ce maşină e?
Descopera.ro
Un dinozaur gigant ar putea schimba tot ce știm despre titanii din Jurasic