Prima pagină » Sport » Brazilianul Luiz Adriano dorește să devină cetățean ucrainean

Brazilianul Luiz Adriano dorește să devină cetățean ucrainean

Brazilianul Luiz Adriano dorește să devină cetățean ucrainean
Atacantul brazilian al echipei Șahtior Donețk, Luiz Adriano, dorește să obțină cetățenia ucraineană, după ce a jucat în această țară începând din 2007, a declarat jucătorul pentru site-ul www.football.ua, informează AFP.

„Este adevărat, am intenția de a obține naționalitatea ucraineană, dar decizia finală va depinde de situația din Ucraina (…) Dacă situația va reveni la normal, voi fi bucuros să primesc un pașaport ucrainean”, a declarat Luiz Adriano da Souza da Silva, 27 ani, campion al Ucrainei de șase ori, cu echipa pregătită de Mircea Lucescu.

Donețk este principalul bastion al separatiștilor proruși, aflați în conflict cu armata ucraineană.

Șase jucători de la Șahtior, formație de cinci ori consecutiv campioană națională, au refuzat să revină în țară, după un meci amical disputat în Franța și piedut cu scorul de 1-4, la 19 iulie, cu Olympique Lyon.

Fără aceștia, Șahtior, câștigătoare a Cupei UEFA în 2009, a debutat, duminică, în campionat, cu o victorie, scor 2-0, obținută în fața formației Metalurg Zaporoje, meci considerat pe teren propriu, dar disputat la Lvov, localitate aflată la 1.000 de kilometri vest de Donețk, unde echipa lui Mircea Lucescu va evolua „acasă”.

Tot la Lvov, Șahtior a câștigat a șasea oară Supercupa Ucrainei, la 22 iulie, cu Dinamo Kiev, scor 2-0.

Luiz Adriano a mai câștigat cu echipa din Donețk de patru ori Cupa Ucrainei, dar și Campionatul Mondial al cluburilor și Copa Libertadores, ambele trofee în 2006, cu gruparea braziliană Internacional Porto Alegre.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Isărescu desființează ideea de premier tehnocrat: „Vorbești în gol, în deșert”
Digi24
Prima reacție a NATO după ce un avion F-16 românesc a doborât o dronă în spaţiul aerian al Estoniei
Cancan.ro
Ce pedeapsă a primit Emil Gânj, după ce și-a ucis fosta iubită. Magistrații, decizie de ULTIMĂ ORĂ!
Prosport.ro
FOTO. Iulia Pârlea, în costum de baie pe plaja din Grecia. Prezentatoarea TV pentru care s-au certat Marica şi Torje arată spectaculos
Adevarul
Ce ne așteaptă dacă președintele nu reușește să facă un guvern stabil. Economistul Radu Nechita: „România merge pe urmele Greciei”
Mediafax
Primul Ordin European de Merit: Merkel, Sandu și Zelenski, printre laureați
Click
Țara unde angajații lucrează 4 zile pe săptămână, iar economia crește. Oamenii sunt mai productivi și mai puțin stresați
Digi24
Xi Jinping i-a spus lui Donald Trump că Vladimir Putin ar putea „regreta” invazia în Ucraina. Ce a spus liderul SUA despre CPI
Cancan.ro
Dovada clară că Andreea Bălan a terminat-o cu Petrișor Ruge. Cu cine l-a schimbat, după ce nu l-a invitat nici la nuntă
Ce se întâmplă doctore
Ce s-a ales de Marie Jeanne Ion, la 20 de ani de la răpirea din Irak! Cum arată azi jurnalista
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Pare incredibil, dar e adevărat: Un Opel Astra a fost înregistrat de radar cu 696 km/h! Șoferul, amendat cu 6.600 de euro
Descopera.ro
Ce pățești dacă mănânci un singur ou pe zi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O pescăriţă nervoasă, către pestişorul de aur – Ti-am spus să faci din bărbatul meu un armăsar!
Descopera.ro
Calea Lactee „a înghițit” o galaxie numită Loki, iar astronomii au descoperit acum resturile sale