Prima pagină » Puterea Gândului » Curaj? Liberă inițiativă? Antreprenoriat? Guvernarea de cârdășie te vrea legat de stat

Curaj? Liberă inițiativă? Antreprenoriat? Guvernarea de cârdășie te vrea legat de stat

Curaj? Liberă inițiativă? Antreprenoriat? Guvernarea de cârdășie te vrea legat de stat
Fiecare business local are în spate câțiva angajați, cu familiile lor, iar adunați ajung la două milioane, ceea ce reprezintă o forță. Din acest motiv antreprenorii locali ar trebui să fie conștienți de acest lucru și să își folosească această putere la nivel național.

De la București, unde se învârt marile companii, multinaționalele sau oamenii de afaceri puternici, business-ul local nu intră chiar în topul priorităților.

Companiile sunt mult mai mici, iar antreprenorii locali nu sunt atât de cunoscuți la nivel național, „nu trec sticla”,  deci pot să nu fie luați în considerare, nu intră în breaking news.

Criza prelungită, lipsa încrederii în viitor, pe care nu îl mai văd, și mai ales mediul economic românesc stresant îi face pe antreprenorii locali să devină mai vocali, să se revolte, chiar dacă acum într-un cadru mai restrâns, în cercul lor din oraș sau din județ.

Ei cred că statul le ia tot prin taxe (taxa pe stâlp) și impozite și nu le dă nimic înapoi, nicio facilitate, nicio autostradă („Parcă aici, în Moldova, vor să rămânem săraci”), nu le aduce niciun investitor străin („Să vină străini nu ne ferim, avem nevoie de investiții în Constanța”), și oricum discută numai cu multinaționalele („cărora le dă HG-uri, iar nouă ne trimite DNA-ul” – București).

Dacă firmele mari au reușit să treacă prin criză mai puțin lovite, companiile românești care activează local au fost lovite în plin, au ajuns pradă Fiscului, băncilor (condițiile de restructurare a creditelor sunt grele, spune un antreprenor) și autorităților locale (Mazăre), iar ca să reziste și să obțină contracte trebuie să fie în același partid care este la putere sau în aceeași camarilă locală.

Antreprenorii locali au început să ridice glasul și la adresa politicienilor, guvernului, statului, dar și la adresa băncilor. „De ce să plătesc eu creditele neperformante?!”, se întreabă Niculae Apostol, proprietarul Kosarom. „M-am dus la bancă cu o analiză din ZF privind costul creditelor și le-am cerut să-mi reducă dobânda (aproximativ două puncte procentuale din costul unui credit nou reprezintă riscul pentru creditele neperformante acordate anterior – n.r.) Cum pot eu să am un cost mai bun pe produs dacă nemții iau credite cu 2%, iar eu plătesc de 3-4 ori mai mul?!”, spune un antreprenor din Brașov. „La un transfer de 5.000 de euro în Austria plătești 5 euro, iar în România la aceeași bancă plătești 25 de euro, de ce?!”, se întreabă un antreprenor din Cluj.  

„De ce cresc toate utilitățile, azi gazul cu 5%, apa cu 20%, iar energia cu 10%, le-am dat totul la străini”, se revoltă un antreprenor din Iași. „Acum vine iarna și o să moară toate vânzările” (populația o să trebuiască să plătească facturi mai mari la întreținere), afirmă un antreprenor din Constanța, unde gigacaloria lui Mazăre are cel mai ridicat preț din toată țara.

Toți se întreabă unde se duc banii pe care îi plătesc lună de lună la stat, pentru că nu se vede nimic. Spitalele sunt la fel, nu se mai învață carte, iar tinerii nu știu nimic, nici să țină un ciocan în mână, drumurile sunt la fel de proaste, cu toate că plătesc taxa pe benzină (euroacciza), iar pe politicieni și pe guvernanți nu îi interesează ce se întâmplă cu noi, din partea lor putem să și închidem („Să vină ministrul IMM-urilor din biroul lui și să vadă cu ce ne confruntăm”, a cerut un antreprenor din Constanța).

Am încercat să redau prin câteva fraze culese la întâlnirile pe care le-am avut cu comunitățile locale, în cadrul proiectului editorial ZF „România pe profit”, ceea ce cred și simt acum antreprenorii locali despre cum merge economia (nu merge bine deloc), despre cum este mediul de afaceri local (depresiv). Aceiași oameni de afaceri se uită spre București în speranța unei soluții salvatoare.

Atâta timp cât antreprenorii locali nu își vor face simțită vocea cu mai multă tărie și libertate, atâta timp cât ei nu vor cere socoteală primarilor, parlamentarilor lor, până la urmă miniștrilor, premierului și președintelui, și nu invers, când antreprenorii trebuie să se ducă cu șapca în mână și cu geanta de bani la partid ca să respire, cei de la București nu îi vor băga în seamă.

Fiecare business local are în spate câțiva angajați, cu familiile lor, iar adunați ajung la două milioane, ceea ce reprezintă o forță. Din acest motiv antreprenorii locali ar trebui să fie conștienți de acest lucru și să își folosească această putere la nivel național.

Dacă nu protestați public, dacă nu vă ridicați în picioare, mâine veți fi și mai mult asupriți economic.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Mediafax
COLOSUL ÎN COLAPS! Economia s-a PRĂBUȘIT, iar acum pregătește cea mai mare restructurare din istorie
Digi24
El Nino este tot mai aproape. Ce a detectat NASA în Oceanul Pacific: „Va fi mai puternic decât credeam”
Cancan.ro
Ce au aflat procurorii despre Denise Rifai și Dan Bittman? Relațiile prezentatoarei de la Antena 1, devoalate
Prosport.ro
FOTO. Cea mai sexy fotbalistă din lume s-a logodit cu starul de la Insula Iubirii! Cum arată tânăra
Adevarul
Nici măcar un român printre noii ambasadori UE? Adevărul dur rostit de un expert în negocieri europene
Mediafax
ÎNTÂLNIRE SURPRIZĂ între Nicușor Dan și unul dintre cei mai mari contestatari ai lui Bolojan
Click
Andrei Duban, în lacrimi în podcastul lui Cătălin Oprișan. Ce l-a făcut să plângă: „Nu cred așa ceva! Dar nimeni nu știe asta. De unde Doamne iartă-mă…”
Digi24
Reacția Kremlinului după ce WSJ a scris că Rusia face presiuni asupra Belarusului pentru extinderea războiului din Ucraina
Cancan.ro
Meteorologii Accuweather au modificat prognoza: Vor fi 42 de grade Celsius în București, pe această dată
Ce se întâmplă doctore
În anii ‘90 era una dintre cele frumoase actrițe din lume și juca în cele mai populare filme! O recunoști în cele mai recente imagini surprise de paparazzi? A lăsat actoria în urmă. Cu ce se ocupă acum
Ciao.ro
Daniel Buzdugan, de urgență la spital! Era dezbrăcat și aproape inconștient
Promotor.ro
Când va fi finalizat lotul 1 de pe Autostrada A0 Nord? Anunțul constructorului român
Descopera.ro
Linii vechi de 2.000 de ani, desenate în deșert. Cine le-a creat?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – O să-i zic nevestei tale că te culci cu secretara!
Descopera.ro
După jumătate de secol, astronomii au descoperit ce ascunde gaura neagră din inima Căii Lactee