Prima pagină » Știri politice » ALEGERI PREZIDENȚIALE 2014. Peste 1,7 milioane de bucureșteni, așteptați la urne pentru alegerea președintelui

ALEGERI PREZIDENȚIALE 2014. Peste 1,7 milioane de bucureșteni, așteptați la urne pentru alegerea președintelui

ALEGERI PREZIDENȚIALE 2014. Peste 1,7 milioane de bucureșteni, așteptați la urne pentru alegerea președintelui
ALEGERI PREZIDENȚIALE 2014. Peste 1,7 milioane de bucureșteni, așteptați la urne pentru alegerea președintelui

Secțiile de votare s-au deschis la ora 7.00 și se vor închide la ora 21.00.

Pe listele electorale permanente, în Capitală sunt înscriși 1.787.806 de cetățeni cu drept de vot, dintre care 817.145 sunt bărbați, iar 970.661 – femei.

În Sectorul 1, pe listele electorale sunt 208.136 de alegători, în Sectorul 2 – 320.594, în Sectorul 3 – 402.783, în Sectorul 4 – 274.094, în Sectorul 5 – 249.056, iar în Sectorul 6 – 333.143 de cetățeni cu drept de vot.

Cele mai multe secții de votare, 274, sunt amenajate în Sectorul 3. În Sectorul 1 sunt 162 de secții, în Sectorul 2 – 202, în Sectorul 4 – 178, în Sectorul 5 – 196, iar în Sectorul 6 – 233 de secții de votare.

Potrivit Prefecturii Capitalei, în București nu sunt organizate secții de vot speciale.

De asemenea, pentru acest tur de scrutin au fost comandate și confecționate 1.514.700 de timbre autocolante, pe lângă cele recuperate de la primul tur de scrutin.

Alegătorii pot vota la secțiile la care sunt arondați potrivit domiciliului. Persoanele care în ziua votării se află în alte localități decât cele de domiliu pot vota la orice secție din țară, însă numai după ce declară în scris, pe propria răspundere, că nu au mai votat și nu vor mai vota la acest tur de scrutin.

Persoanele care votează în două sau mai multe rânduri ori votează fără a avea acest drept riscă între șase luni și trei ani de închisoare. Aceeași pedeapsă este prevăzută și pentru cei care oferă bani ori diverse bunuri pentru a convinge alegătorii să voteze sau nu un anumit candidat.

Ministrul Afacerilor Interne a atras atenția cetățenilor care merg duminică la vot să se asigure că au documentele de identitate valabile. Birourile de Evidență a Persoanei sunt deschise, pentru eliberarea documentelor de identitate, și duminică, în ziua votului.

Alegătorii netrasportabili pot vota prin intermediul urnei speciale, pe baza unei cereri scrise adresate președintelui Biroului Electoral al secției de votare, solicitările de acest fel trebuind să fie depuse, cel mai târziu, sâmbătă.

Persoanele reținute, arestate preventiv ori condamnate, dar care nu și-au pierdut drepturile electorale pot vota dacă au făcut cereri în acest sens către directorul penitenciarului sau centrului de arest.

Persoanele arestate la domiciliu primesc urna mobilă dacă au făcut cereri către președinții secțiilor de votare, însoțite de o copie a hotărârii judecătorești prin care s-a decis măsura respectivă, precum și de o copie a încheierii prin care s-a respins cererea de a permite părăsirea domiciliului.

Duminică, pentru cel de-al doilea tur al alegerilor prezidențiale în întreaga țară sunt mobilizați peste 58.000 de angajați ai Ministerului Afacerilor Interne, dintre care 31.300 de polițiști, 12.500 de jandarmi, 3.600 polițiști de frontieră și 10.000 de pompieri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Un șofer din București a lovit un copac și două ambulanțe SMURD
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Povestea celui mai bogat sat din Ucraina, aflat la graniţa cu România. Paradoxul castelelor din Nyzhnia Apșa
Mediafax
AEP: Peste 2.2 milioane de alegători înscriși pentru alegerile locale parțiale de duminică
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
TikTok anunță un megaproiect în Brazilia