Prima pagină » IT&C » Cryptowall, virusul care criptează informațiile de pe computer și îți cere apoi bani. Cum poate fi evitat

Cryptowall, virusul care criptează informațiile de pe computer și îți cere apoi bani. Cum poate fi evitat

Potrivit Bitdefender, Cryptowall este o versiune avansată a Cryptolocker, un ransomware care criptează documentele din computerele infectate și cere apoi bani de la utilizator, în schimbul cheii de decriptare.

Potrivit Bitdefender, Cryptowall este o versiune avansată a Cryptolocker, un ransomware care criptează documentele din computerele infectate și cere apoi bani de la utilizator, în schimbul cheii de decriptare. Cei care plătesc „răsplata” nu au, însă, nicio garanție că vor primi cheia. Suma cerută, de obicei, de cei din spatele Cryptowall este echivalentul a 500 de dolari în moneda virtuală Bitcoin.  

Serverele de pe care s-a trimis valul de mesaje spam apar localizate în Vietnam, India, Australia, Statele Unite ale Americii, România și Spania.

Până la sfârșitul lunii octombrie din 2014, Cryptowall infectase peste 830.000 de computere personale și blocase accesul la peste 8 milioane de fișiere, potrivit Dell SecureWorks

Cum previi infecția cu Cryptowall. Sugestiile specialiștilor Bitdefender:

– Folosește o soluție de securitate informatică actualizată constant și capabilă de scanare activă

– Programează back-up-ul fișierelor (copie de siguranță) – local sau în cloud

– Nu vizita site-uri necunoscute, nu accesa linkurile sau fișierele incluse în emailuri cu origine incertă și nu furniza informații personale pe chat-uri publice sau forumuri

– Implementează/activează o soluție de blocare a reclamelor și filtre antispam

– Virtualizează sau dezactivează aplicația Flash, întrucât a fost folosită în mod repetat ca vector de infecție

Pentru a contracara acest virus, Bitdefender a dezvoltat Cryptowall Immunizer, un instrument gratuit care le permite utilizatorilor să-și imunizeze computerele și să blocheze orice încercare de criptare a fișierelor înainte ca aceasta să aibă loc.

Potrivit unor date ale furnizorului de soluții de securitate informatice Kaspersky Lab, în 2014 aproape un sfert (24,9%) dintre românii care au intrat pe internet au fost vizați de amenințări web. Pe de altă parte, Bitdefender a identificat, în 2013, aproximativ 2 milioane de atacuri informatice pe IP-uri din România. Numărul acestor atacuri a crescut, potrivit estimărilor companiei, la 3 milioane în 2014.
 

Recomandarea video

Mediafax
Moș Nicolae se apropie: copiii își pregătesc ghetuțele. Tradițiile și obiceiurile dedicate Sfântului Nicolae
Digi24
JD Vance: UE nu ar trebui să atace companiile americane pentru „mizerii”. Elon Musk s-a grăbit să-i mulțumească vicepreședintelui
Cancan.ro
Rodica Stănoiu, înmormântare stranie, fără preot. S-au cântat colinde în loc de veșnica pomenire.
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
O ucraineancă dată dispărută a fost găsită în mansarda unui român. Ce au declarat cei doi poliției: „Ea a fost cea care a organizat totul”
Mediafax
Horoscop 6 decembrie 2025: Zodiile care pot face pași importanți în iubire, la muncă sau în decizii personale
Click
Monica Pop, dată afară din restaurant! Ireal ce i-a făcut un angajat medicului și prietenelor sale: „Bineînțeles că și ospătarii și ceilalți participanți, erau consternați”
Digi24
VIDEO Trump vrea ca strategia de securitate a SUA să fie valabilă în toată lumea. Europa, în „declin civilizațional”, pusă pe planul do
Cancan.ro
Nuntă surpriză în Guvernul României. Premierul Ilie Bolojan s-ar fi căsătorit în secret
Ce se întâmplă doctore
Planta pe care trebuie să o pui la ușa casei ca să atragi bani, noroc și protecție, conform Feng Shui
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
SINGURA diferență dintre Coca-Cola și Pepsi! Tu ȘTII?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Telescopul Webb a descoperit o galaxie spirală masivă de la începuturile Universului