Prima pagină » Puterea Gândului » Succesul României e chiar apartenența la NATO

Succesul României e chiar apartenența la NATO

Succesul României e chiar apartenența la NATO
Distribuie un comentariu semnat de Lelia Munteanu în Gândul

România nu și-a micșorat locul și importanța în cadrul Alianței Nord Atlantice, dar asta nu e nici măcar o știre.

Cât privește obiectivele atinse – formulate târziu, în comparație cu polonezii și balticii, nepromovate, ba chiar ținute într-o ambiguitate inexplicabilă, spre deosebire de modul în care și le-au promovat polonezii și balticii pe ale lor – au dat impresia unei încropeli patetice. Obiectivul ca NATO să preia de la americani scutul anti-rachetă, un demers pe care Statele Unite îl anunțaseră din vreme, nu poate fi contabilizat ca succes al României. După cum nici „reafirmarea unității NATO și a legăturii transatlantice” nu e reușita țării noastre.  Cât privește „consolidarea securității naționale”, acesta este un deziderat fundamental, permanent valabil, care necesită însă ținte clare. 

În fine, singurul obiectiv concret, anume „plasarea României și a regiunii Mării Negre ca elemente centrale ale securității euro-atlantice pe dimensiunea sudică a flancului estic”, cum prolix l-a definit președintele Iohannis, acesta – așa cum reiese din articolul 41 al Comunicatului final – nu a fost deocamdată atins. „Dezvoltarea unei prezențe avansate ajustate” la Marea Neagră a fost expediată ministerialei din octombrie. 

Chiar președintele României a încercat să explice astăzi, la declarația de presă comună cu omologul său polonez, răspunzând unei întrebări a jurnaliștilor,  ceea ce ieri era un succes: „Probabil, această ministerială va fi un prim pas un pic mai concret care va coagula ideile. Vor urma alte întâlniri și la următorul Summit NATO, atunci cu siguranță Aliații vor fi în situația să ia o decizie care pe urmă va trebui implementată în această chestiune„.

Ideile ar fi trebuit deja coagulate în mintea diplomaților și a responsabililor Apărării de pe Dâmbovița.

Să ne înțelegem: e o greșeală să comparăm nu doar Polonia (lăsând la o parte aventajele militare ale acesteia), chiar țările baltice cu România. Și una și celelalte au politică externă. Noi avem niște propagandști expirați, pricepuți la întocmit rodnice bilanțuri, care probabil l-au contaminat cu euforia lor găunoasă și pe Președinte. 

Recomandarea video

Mediafax
Parcul Tudor Arghezi, numit oficial „Parcul Donald Trump". Patinoarul va purta numele lui Doru Tureanu
Digi24
Ludovic Orban: Nicușor Dan e președinte jucător la cacealma, dacă vine cu propuneri ca Eugen Tomac. Ar fi o petardă politică
Cancan.ro
S-a aflat cauza morții Storianei, angajata salonului de înfrumusețare din Timișoara care a murit subit. Colegii săi sunt îndurerați
Prosport.ro
FOTO. Imagini cu Jordan Chiles în costum de baie. Rivala Anei Bărbosu profită de timpul liber
Adevarul
România, „jucător” prima dată în istorie la Washington? Expert în diplomație: „Există costuri dacă vrem să ni se audă vocea”
Mediafax
FT: Salariile reale încep să scadă în toate marile țări dezvoltate. Care este perspectiva
Click
Au revenit cu tractorul pe ogor! Dan Negru conduce un „monstru agricol” de 40.000 de euro: „Dacă statul ar ține cu țăranii români…”
Digi24
Misiune ieșită din comun: Polițiști deghizați în dansatoare pentru a prinde un traficant de droguri Data publicării: 26.05.2026 16:44
Cancan.ro
Nuțu Cămătaru l-a dat de gol pe Gigi Becali: Cum să te întrebe cineva și să spui așa cu neruşinare că nu știi?
Ce se întâmplă doctore
Imagini explozive cu fosta iubită a lui Dorian Popa! Cum arată Babs la 42 de ani. Și-a făcut mai multe operații estetice
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Cât costă parcarea în București, și cum faci să plătești MAI PUȚIN?
Descopera.ro
Ce țări sunt în Eurasia? Mulți oameni greșesc!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Bubulino, ce face ăsta sub pat ?!
Descopera.ro
Psihologii explică de ce oamenii simt nevoia să se filmeze și să-și facă poze în continuu