Prima pagină » IT&C » O tânără și-a dat în judecată părinții pentru că au pus poze cu ea de când era mică pe Facebook

O tânără și-a dat în judecată părinții pentru că au pus poze cu ea de când era mică pe Facebook

O tânără și-a dat în judecată părinții pentru că au pus poze cu ea de când era mică pe Facebook
O adolescentă în vârstă de 18 ani din Austria și-a dat părinții în judecată pe motiv că aceștia au publicat, începând cu anul 2009, o serie de imagini cu ea când era foarte mică.

Tânăra din Carinthia, al cărui nume nu a fost făcut public, consideră că i-a fost încălcată intimitatea. Printre imaginile care fac obiectul acestui caz se numără una în care fetei i se schimba scutecul și alta în care era pe oliță. Adolescenta s-a declarat jenată de aceste imagini și a adăugat că, în ciuda rugăminților repetate, părinții ei au refuzat să șteargă pozele.

Michael Rami, avocatul tinerei, spune că părinții acesteia au partajat pe rețelele de socializare aproximativ 500 de imagini cu fiica lor, fără acordul acesteia, scrie go4it.

Potrivit lui Stephen Balkam, care este fondator al unui institut pentru siguranța familiei în mediul online, 46% dintre persoanele din generația „millenials” au postat o fotografie a copilului lor înainte ca acesta să împlinească un an. Mai mult, o parte dintre părinți au postat chiar o ecografie cu bebelușul lor, înainte ca el să se fi născut.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Mediafax
NU renunța la cafea! Un studiu amplu schimbă tot ce știam până acum
Digi24
Rusia pregătește un atac asupra Poloniei, avertizează SUA. Soldații Moscovei ar putea traversa granița și pătrunde pe teritoriul NATO
Cancan.ro
Singura școală din București unde toți elevii au luat sub 5 la Evaluarea Națională 2026
Prosport.ro
Cea mai frumoasă antrenoare din România i-a înnebunit din nou pe fani: „Superbă”
Adevarul
Planul ascuns din spatele bătăliei pentru guvernare. Analist politic: „Nu e o luptă în sensul clasic”
Mediafax
ATENȚIE, dacă stai pe scaun peste 30 de minute! Ce au descoperit cercetătorii în 12 ani de studiu
Click
Prințesa Kate a surprins la Wimbledon! Accesoriul celebru la care a renunțat fără explicații
Digi24
Trei scenarii privind viitorul Guvern. În ce variantă ar putea fi propus Alexandru Nazare premier
Cancan.ro
DOLIU în lumea radioului! A murit Anne-Marie Ionescu
Ce se întâmplă doctore
Vierme de un metru în intestin și 38 de paraziți în creier. Povestea femeii care a aflat prea târziu ce a contractat în timpul unei vacanțe
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Peripețiile unui român care a plecat până în Thassos cu un vehicul electric de oraș
Descopera.ro
O structură mamut observată în spațiul cosmic sfidează tot ce știm!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: - Bulă, de ce nu-mi mai muști urechea când te trezești...
Descopera.ro
Marii producători de alimente din lume renunță la coloranții artificiali, dar ce înseamnă asta cu adevărat?