Prima pagină » Puterea Gândului » ErdoÄŸan: „Ce spun George ori Hans nu ne preocupă. Ne interesează ce spune Allah”

ErdoÄŸan: „Ce spun George ori Hans nu ne preocupă. Ne interesează ce spune Allah”

ErdoÄŸan:
Pe 11 noiembrie, ErdoÄŸan a fost la Minsk - prima lui vizită în Belarus.

Sâmbătă, la funeraliile lui Muhammet Fatih Safitürk, primarul districutului Derik din provincia Mardin, ucis cu o zi în urmă de atentatori kurzi ai PKK, președintele a vorbit despre  pedeapsa cu moartea (moment bine ales):

„Reintroducerea pedepsei cu moartea este, de asemenea, pe agenda guvernului. Am spus: eu, în calitate de președinte, voi aproba decizia după ce parlamentul va hotărî. Occidentul nu poate decide cu privire la acest subiect, dar noi putem (…). Cel care iartă crimele comise împotriva persoanei nu este statul, ci moștenitorii. O crimă împotriva persoanei nu e o crimă împotriva statului. Statul poate ierta crimele comise împotriva lui, iar asta e o altă problemă (…). Prin urmare, ceea ce spun George ori Hans nu ne preocupă. Ne interesează ce spune Allah”.  (Renunțarea la introducerea pedepsei cu moartea e una dintre condițiile intrării în Uniunea Europeană).

Cu câteva ore înaintea funeraliilor lui Safitürk, în avionul care îl aducea de la Minsk, președintele  ErdoÄŸan le vorbise ziariștilor despre alegerile din America, unde Turcia nu a sprijinit niciunul dintre candidați, adăugând însă imediat o referire la faptul că Hillary Clinton ar fi primit donații de la „Grupul terorist gülenist” (sursele vorbesc despre vreo două milioane de dolari vărsate de Fethullah Gülen în campania candidatului Democrat și alte, multe, milioane în Fundația familiei Clinton). Firește, Donald Trump n-a primit nici un cent.

Despre discuția telefonică purtată cu președintele ales al Statelor Unite, ErdoÄŸan a spus atât: „L-am felicitat pentru succes. Își va prelua mandatul pe 20 ianuarie și s-ar putea să avem încă o discuție înainte de această dată. I-am exprimat dorința de a include Turcia pe lista primelor țări pe care le va vizita după ce se va instala la Casa Albă”. A ținut să mai remarce că echipa lui Trump are vederi similare cu Turcia în ce privește Siria și Irakul (adevărat, dacă Siria și Irakul s-ar lăsa decupate din regiune).
Cum îi priesc și Țarului de la Kremlin, slăbiciunea Uniunii Europene, Brexitul, alegerea lui Trump, toate par, deocamdată, să-i priască și Sultanului căruia foarte curând Constituția îi va consfinți puterile discreționare.  

Recomandarea video

Mediafax
Sute de oameni s-au adunat în centrul Istanbulului pentru a protesta împotriva SUA și Israelului
Digi24
Momentul în care o dronă ucraineană lovește locomotiva unui tren care transporta provizii pentru armata rusă
Cancan.ro
Netflix mărește prețul abonamentelor. Ce urmează pentru abonaţii din România
Prosport.ro
FOTO. Imagini hot cu noua iubită a milionarului care a avut o relație cu Mădălina Ghenea
Adevarul
Pe cine ar vota românii, în plină criză a carburanților. AUR, în scădere semnificativă. Soluțiile preferate pentru a atenua scumpirile
Mediafax
Benjamin Netanyahu ordonă extinderea zonei tampon israeliene în sudul Libanului
Click
Cât va costa casa din Italia a Gabrielei Cristea după ce va fi reconstruită și renovată: „Va fi ca un hotel de 5 stele”. Conacul va avea șapte camere și un living imens
Digi24
Zilele devin mai lungi pe Pământ, iar de vină ar putea fi oamenii. Care sunt riscurile
Cancan.ro
Andreea Popescu, mesaj TRANȘANT după ce Rareș Cojoc a luat o nouă medalie de aur: '4 ani de terapie'
Ce se întâmplă doctore
Loredana Groza în costum de baie, la 55 de ani! Imagini de senzație din vacanță! Și-a încântat fanii
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Un brăilean a mers până în Siberia cu… un Volkswagen Bora
Descopera.ro
Psihologii explică de ce te simți mai bine atunci când ți se anulează planurile
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – M-am atins de altă femeie! Preotul: - Ori atingi, ori bagi – este același lucru!
Descopera.ro
„Pastila roz”, lupta pentru un tratament al libidoului feminin